خانه هوشمند

خانه هوشمند ؛ روایت جدید زندگی شما

شاید فانتزی و تصور ما از آینده ربات‌هایی باشند که برایمان کارهای مختلفی انجام می‌دهند، کارهای خانه را می‌کنند، وسایل را خاموش و روشن می‌کنند و هر اتفاقی در خانه بیفتد ما را در جریان می‌گذارند. شاید ربات‌ها به آن شکلی که فکر می‌کردیم نباشند، اما خانه هوشمند دقیقا همان تصورات ما از آینده است.

طبیعت انسان این است که راه‌هایی پیدا کند تا زندگی روزمره را راحت‌تر، ساده‌تر و لذت بخش‌تر کند. فرایند اتوماتیک کردن و پیوند وسایل مختلف به هم از سال‌ها پیش آغاز شده است. همین حالا خیلی از ما از در‌های اتوماتیک‌ پارکینگ‌، اجاق گازهای تایمردار و … استفاده می‌کنیم و جزئی از زندگی روزمره‌مان شده است. با این وجود ایده خانه هوشمند مسئله جدیدی است که توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. دلیل اصلی این توجه می‌تواند چالش‌های مختلفی از جمله افزایش سن جمعیت، آگاهی بیشتر محیط زیستی و تمایل بیشتر برای رسیدن به انرژی‌های پایدار باشد. دیجیتالی شدن همه چیز و ابزار بیشتر و بهتری که در اختیار داریم، از دلایل دیگریست که تمایل ما را برای ایجاد چیزی به نام خانه یا ساختمان هوشمند بیشتر کرده است.

خانه هوشمند چیست؟ با Smart Home آشنا شوید. 

خانه هوشمند چیست؟

اگر بخواهیم به طور کوتاه تعریف کنیم، استفاده از سیستم‌های اتوماتیک و متصل به هم، با توانایی کنترل از راه دور در آپارتمان‌ها و خانه‌ها. هدف اصلی این سیستم‌ها بهبود کیفیت وراحتی زندگی روزمره است. علاوه بر این‌ها، دلیل دیگری مانند امنیت بیشتر و مصرف انرژی بهتر و بهینه هم از مزایای سیستم‌های پیوسته و قابل کنترل است.

در خانه هوشمند لوازم خانگی مختلف مانند ماشین ظرفشویی، چراغ‌ها یا قهوه‌ساز می‌توانند دارای کنترل زمانی باشند. دستگاه‌هایی مثل سنسورهای حرکتی، دوربین‌ها، وسایل گرمایشی و سرمایشی تحت برنامه‌های شخصی‌سازی شده کار می‌کنند. همه این‌ها توسط یک واحد مرکزی کنترل می‌شوند که مثل قلب تپنده خانه عمل می‌کند. این واحد مرکزی می‌تواند در گوشی هوشمند، تبلت یا کامپیوتر شما باشد. استانداردهای وایرلس مختلفی از جمله وای فای، بلوتوث یا پروتکل Z-Wave برای ایجاد ارتباط و کنترل دستگاه‌ها کاربرد دارند.

بدون خانه هوشمند، کارکرد هر دستگاهی منوط به اجازه‌ی دستی از طرف انسان است. هر حرکتی را خودتان باید در زمان مخصوص انجام بدهید. خانه تماما هوشمند توسط متصل کردن اجزای مختلف خانه با هم و ایجاد یک ارتباط یک پارچه، شما را از این کار بی‌نیاز خواهد کرد. دستگاه‌ها روشن می‌شوند، خودشان کارهای مختلفی را انجام داده و کنترل می‌کنند.

به جز راحتی، بازدهی انرژی بهتر و امنیت بالاتر هم ویژگی‌های کلیدی هستند. اگر سیستم گرمایشی خانه هوشمند از طریق وای فای با پنجره در ارتباط باشد، می‌تواند باز بودن آن را تشخیص بدهد و درجه گرمایش را متناسب با آن کم کند یا خاموش شود. همین اتفاق اگر سنسورها تشخیص بدهند کسی در خانه نیست هم می‌تواند رخ دهد.

 چراغ‌های هوشمند می‌توانند روشنایی خانه را بر اساس ساعتی از روز که در آن قرار داریم تنظیم کنند و نور را کم و زیاد کنند. اگر دوربین امنیتی بیرون خانه در اثر رفت و آمد فعال شود، بلافاصله دوربین‌های داخلی هم فعال می‌شوند تا در صورت نیاز آلارم آن‌ها روشن می‌شود. حتی اگر در خانه فرد سالمندی وجود داشته باشد، خوشخواب‌های دارای سنسور فشار وجود دارند که می‌تواند خبر بدهد فرد مورد نظر صبح در زمان همیشگی از جای خود بلند شده یا نه.

چرا باید خانه هوشمند داشته باشیم؟

احتمالا تا حالا تصوری از یک خانه کاملا هوشمند ایده‌آل پیدا کرده‌اید. دلایل زیادی برای هوشمندسازی ساختمان و خانه وجود دارند. 

1. صرفه‌جویی در مصرف انرژی

 انگیزه خیلی از افراد برای اتوماتیک کردن وسایل خانه مانند سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، صرفه جویی در مصرف انرژی و کم کردن هزینه‌ها است. این سیستم‌های هوشمند به سرعت و با دقت کافی دمای خانه را تنظیم می‌کنند تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنند. از طرف دیگر چراغ‌های سنسوردار و وسایل خانگی هوشمند هم با خاموش شدن زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم، می‌توانند انرژی کمتری مصرف کنند.

2. آسان‌تر کردن زندگی

 راحتی حرف اول را می‌زند و کسی به آن نه نمی‌گوید. اگر بتوانید وسایل خانه را تنها با دستورات صوتی ساده کنترل کنید، یا چراغ‌های سنسوردار خود به خود خاموش و روشن شوند و یا تحت برنامه از پیش تعیین شده کار کنند، آسایش شما در خانه چندین درجه بالاتر می‌رود.

3. امنیت و محافظت

در حالی که با استفاده از سیستم‌های هشدار دهنده سعی می‌کنیم از خانه محافظت کنیم، خانه هوشمند می‌تواند امنیت را ارتقا دهد. چراغ‌ها، دوربین‌ها و حتی زنگ خانه به هم متصل‌اند و می‌توانند در این راه به شما کمک کنند. فرض کنید در خانه تنهایید و کسی در اطراف خانه پرسه می‌زند تا راهی برای به زور وارد شدن پیدا کند. این نوع سیستم‌ها می‌تواند به راحتی این افراد را بترساند و آن‌ها را دور کند. یا اینکه اگر دود و گاز و مونواکسید کربن داخل خانه وجود داشته باشد سنسورهای مختلف می‌توانند این دود و عنصرهای خطرناک را شناسایی کنند و جان شما را نجات دهند.

4. انجام کارهای روتین منزل

اگر به دنبال راهی هستید که از کارهای خسته‌کننده و تمام نشدنی خانه راحت شوید، خانه هوشمند در این کار هم می‌تواند موثر باشد. از ساده‌ترین مثال‌های این دسته می‌توان به جاروبرقی‌های رباتیک و هوشمند اشاره کرد. ماشین لباسشویی می‌تواند به صورت اتوماتیک در زمان خاصی شروع به شستن لباس‌ها کند. اگر یخچال خانه تشخیص دهد شیر یا خوراکی دیگری در یخچال نیست آن را آنلاین سفارش می‌دهد.

5. سرگرم‌کننده‌تر کردن خانه

 خانه هوشمند علاوه بر مزایای مختلف محلی برای ریلکس کردن و سرگرم شدن هم هست. اسپیکرهای متصل به دستیارهای صوتی یا تلویزیون‌های متصل به وای فای می‌توانند موسیقی پخش کنند، شما را در جریان آخرین اخبار و نتیجه مسابقات مختلف قرار دهند، به روزترین فیلم‌ها و سریال‌ها برای دیدن به شما پیشنهاد کنند و …

6. کمک به سالمندان

هوشمندسازی خانه می‌تواند حتی جایگزین پرستار خانگی یا مراقبت‌های دائمی باشد، زیرا می‌توانید از راه دور امنیت و راحتی آن‌ها را در خانه زیر نظر بگیرید. یادآوری خوردن داروها یکی دیگر از مزیت‌های این سیستم است.

7. شخصی سازی

خانه هوشمند بر اساس سلیقه‌ و عادات شخصی شما تنظیم می‌شود. مثلا می‌توانید جوری برنامه ریزی کنید که در زمانی که از سرکار برمی‌گردید، در پارکینگ خود به خود باز شود، چراغ‌ها روشن شوند و موسیقی مورد علاقه‌تان شروع به پخش شدن کند.

8. استفاده بهینه از تجهیزات خانه و افزایش عمر آن‌ها

 اگر وسایل وقتی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم خود به خود خاموش شوند، یا تشخیص بدهند که در زمان خاصی باید به حالت استندبای بروند، بهترین بهره‌وری و کمترین استهلاک را خواهند داشت. در این صورت مدت زمان بیشتری سرویس‌دهی می‌کنند.

در نهایت با ارزش‌ترین مزیت اسمارت هوم آرامش ذهنی است، زیرا می‌توانید هر جا که هستید همه چیز را کنترل کنید و خطرهای احتمالی جلوگیری کنند.

مثال‌هایی از تکنولوژی‌های خانه هوشمند

خانه هوشمند

تقریبا همه جنبه‌های زندگی که تکنولوژی به آن‌ها ورود کرده باشد را می‌توان هوشمند کرد:

 • تلویزیون‌های هوشمند که به اینترنت متصل شده‌اند برای دسترسی به برنامه‌های مختلف از طریق اپلیکیشن‌ها یا از طریق دستورات صوتی می‌توانند فیلم و سریال محبوب شما را پخش کنند.
 • لامپ هوشمند علاوه بر کنترل‌ کردن آن از راه دور، می‌تواند تعداد افراد در اتاق یا رفت و آمد‌ها را تشخیص بدهد و بر اساس آن میزان نور را کم و زیاد کند. همچنین این لامپ‌ها نور را بر اساس زمانی از روز که در آن هستیم تنظیم می‌کنند.
 • ترموستات‌ هوشمند دارای شبکه اینترنتی است. به شما اجازه می‌دهند یک برنامه تعیین کنید و از راه دور هم بتوانید دمای خانه را کنترل کنید یا تغییر بدهید. نکته جالب این است که این دستگاه به مرور می‌تواند عادات رفتاری صاحبان خانه را یاد بگیرد و به طور اتوماتیک تنظیمات خود را بر اساس این رفتار تغییر بدهد. علاوه بر این‌ها می‌تواند میزان مصرف انرژی را گزارش بدهد یا به شما یادآوری کند نیاز به تعویض فیلتر یا قطعات دیگر دارید.
 • با استفاده از قفل‌ و در هوشمند، کاربر می‌تواند دسترسی افراد مختلف را قبول کند یا آن‌ها را مسدود کند. قفل‌های هوشمند حتی می‌توانند نزدیک بودن افراد خانه را تشخیص بدهند و خود به خود باز شوند.
 • با دوربین امنیتی هوشمند، ساکنین خانه می‌توانند وقتی در خانه نیستند یا در سفر هستند هم به راحتی خانه را تحت نظر داشته باشند. سنسورهای حرکتی هوشمند تفاوت بین ساکنان، نزدیکان، حیوانات خانگی یا افراد غریبه را تشخیص بدهند و اگر رفتار یا حرکت مشکوکی دیدند آن را از طریق گوشی به اطلاع شما برسانند.
 • مراقبت از حیوانات خانگی به وسیله غذا دهنده‌های خودکار و برنامه ریزی شده می‌تواند اتوماتیک شود. حتی آبیاری گیاهان آپارتمانی یا باغچه به وسیله تایمرهای برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود.
 • سیستم‌های خانگی هوشمند ممکن است مثلا جرقه زدن یا اتصالی برق را تشخیص بدهند و وسایل را خاموش کنند یا لوله‌های ترکیده و یخ زده را شناسایی کنند و آب را قطع کنند تا آسیبی به خانه وارد نشود.
 • سنسور هوشمند در هرچه امن‌تر کردن خانه به شما کمک می‌کند. سیستم‌های اعلام حریق اگر دود یا گاز را تشخیص دهند، علاوه بر اعلام هشدار و اطلاع رسانی، می‌توانند اقدامات دیگری هم انجام بدهند. مثلا شیر گاز را قطع کنند، از طریق خط تلفن متصل به سیستم به پلیس یا آتش‌نشانی خبر بدهند و آدرس خانه را ارسال کنند.
 • لوازم خانگی در آشپزخانه در انواع و اقسام راه‌ها می‌توانند هوشمند شوند. مثلا قهوه‌سازی که در زمان از پیش تعیین شده خودکار روشن می‌شود و قهوه شما را آماده می‌کند، یخچال هوشمندی که خودش محصولات تاریخ انقضا گذشته را تشخیص می‌دهد، لیست خرید ارائه می‌دهد یا حتی بر اساس چیزهایی که در یخچال دارید دستور غذا پیشنهاد می‌دهد، ماشین لباسشویی هوشمند و خوراک‌پز یا توستر هوشمند.

چگونه یک خانه معمولی به خانه هوشمند تبدیل می‌شود؟

همه ساختمان‌ها، چه در مرحله ساخت و چه ساختمان‌ّهای قدیمی قابلیت هوشمندسازی را دارند. این کار از راه‌های مختلف می‌تواند انجام شود:

 • مبتنی بر سیم کشی

برخی از سیستم‌های هوشمند سازی با سیم کار می‌کنند و نیاز به سیم کشی دارند. در این حالت از کابل‌های شبکه و .. برای قرار دادن مانیتورهای لمسی یا پرده برقی و یا چیزهایی از این قبیل استفاده می‌شود. ممکن است اطلاعات از طریق همان سیم‌های برق ساختمان مبادله شوند که پروتکل X10 معروف‌ترین روش برای انجام این کار است.

 • بدون سیم

در این روش همه تجهیزات بدون هیچ سیم کشی و بدون نیاز به تابلو برق جدا نصب شده و عمل می‌کنند. در این سیستم دستگاه مرکزی وجود دارد که هر جای خانه می‌تواند نصب شود و به طور هوشمند همه وسایل را کنترل می‌کند. این همان روشی است که توسط پروتکل‌های Zigbee و Z-Wave کنترل می‌شود.

 • روش تلفیقی

در این روش از ترکیب تجهیزات با سیم و بدون سیم استفاده می‌شود. این روش خیلی اوقات برای ساختمان‌هایی انجام می‌شود که سیم کشی ساختمان از قبل انجام شده و حالا می‌خواهید آن‌ را هوشمند کنید. در این روش تجهیزاتی که به برق ساختمان وصل هستند با سیم هوشمند می‌شوند و تجهیزاتی که می‌خواهند جدید اضافه شوند را وایرلس انتخاب می‌کنند.

در حالت‌های ساده‌تر اجزای مورد نظر می‌توانند حتی بدون دانش فنی هم نصب و تنظیم شوند. فقط باید موارد ضروری را داشته باشید: یک اینترنت خانگی و وای فای، یک گوشی هوشمند یا تبلت یا لپ‌تاپ برای کنترل دستگاه‌های مختلف. به همین راحتی.

خانه هوشمند از چه روش‌هایی کنترل می‌شود؟

 • کنترل از راه دور: می‌توانید با پیامک، تماس صوتی خودکار و یا از طریق اینترنت وضعیت خانه را زیر نظر داشته باشید. تجهیزات هوشمند در صورت تغییر وضع یا اتفاقات غیر عادی، به سرعت شما را مطلع می‌کنند.
 • اتوماسیون: اتفاقات روتین که هر روز به همان شکل تکرار می‌شوند و یک الگوی مشخص دارند، می‌توانند به طور خودکار انجام شوند. خیلی اوقات هم این عملکرد توسط سنسورهای مختلف و با توجه به شرایط صورت می‌گیرد. مثلا روشن و خاموش شدن چراغ‌ها، کنار رفتن پرده در نور روز و … .
 • کنترل مرکزی: در ساختمان‌های هوشمندسازی شده، یک پنل مرکزی وجود دارد که توسط آن قادر به کنترل تمامی تجهیزات و دستگاه‌ّها هستید. این پنل یک صفحه نمایشی لمسی دارد که به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. به واحد کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی (gateway) هم گفته می‌شود.
 • کنترل با سناریوی تعیین شده: این روش به این معنی است که شما چند برنامه تنظیم شده را دارید. با انتخاب هر کدام از آن‌ها گروهی از کارهای مختلف به صورت همزمان انجام می‌شوند. برای مثال برنامه خوابیدن را انتخاب می‌کنید و پرده‌ها بسته می‌شوند، نور لامپ‌ها خاموش یا کم می‌شوند، تلویزیون یا سیستم‌های صوتی خاموش می‌شوند و آلارم صبح تنظیم می‌شود. همه این کارها فقط با یک کلیک شما انجام می‌پذیرد.

کدام برند خانه هوشمند را انتخاب کنیم؟

برای اینکه خانه هوشمند کاملا موثر باشد، دستگاه‌های مختلف باید بتوانند فارغ از برند و شرکت سازنده‌شان با هم لینک شوند و هماهنگ کار کنند.

شاید خانه تمام هوشمند هدف شما باشد. ممکن است نخواهید کل خانه را هوشمندسازی کنید. شاید هزینه این کار به نظرتان زیاد بیاید یا حتی نیازی به همه این امکانات نداشته باشید. در این صورت می‌توانید با خرید چند گجت و دستگاه هوشمند نیازهای خود را برطرف کنید بدون اینکه پروژه بزرگی راه بیندازید. خیلی از کمپانی‌های بزرگ لوازم الکترونیکی انواع گجت‌های هوشمند را تولید می‌کنند که به راحتی می‌توانید به صورت تکی هم از آن‌ها استفاده کنید.

سامسونگ: تنوع بالای محصولات سامسونگ در تقریبا هر زمینه‌ای از گوشی هوشمند گرفته تا لوازم خانگی، باعث شده کمتر کسی اسم آن را نشنیده باشد. سامسونگ در زمینه تولید محصولات مربوط به خانه‌های هوشمند هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، از جمله لوازم خانگی هوشمند، سنسورهای حرکتی و حرارتی و هاب‌ها.

شیائومی: شیائومی را با تنوع فوق‌العاده بالای محصولاتش می‌شناسیم. محصولات شیائومی هم ساده‌ و کاربردی‌اند و هم به نسبت کیفیت از قیمت مناسبی برخوردارند. این برند دارای محصولات هوشمند زیادی است، از جمله گیت وی کنترل از راه دور چند منظوره، سنسور در و پنجره، پریز هوشمند، سنسور حرکتی و دما و رطوبت، لامپ هوشمند و لوازم خانگی مانند جاروبرقی هوشمند.

کنترل4: شرکت آمریکایی کنترل4 یکی از با سابقه‌ترین کمپانی‌ها در زمینه هوشمندسازی خانه است. محصولات این کمپانی همواره در رتبه‌بندی‌های صنعت هوشمندسازی بین سه رتبه اول قرار داشته است. این شرکت در بخش‌های کنترل دما، ترموستات، صوت و تصویر و امنیت هوشمند فعالیت می‌کند. همچنین تجهیزات مختلفی مانند پرده برقی و درب پارکینگ و … هم می‌توانند جزئی از این سیستم شوند.

TIS :TIS یا Texas Intelligent Systems یک کمپانی بزرگ چینی است که به صورت تخصصی در زمینه محصولات هوشمندسازی خانه فعالیت می‌کند. این شرکت محصولات خانه و ساختمان هوشمند را دقیقا مطابق میل و سلیقه مشتریان طراحی می‌کند.

HDL: این شرکت هم به عنوان یک شرکت بین‌المللی در زمینه اتوماسیون ساختمان شناخته می‌شود. محصولات این شرکت شامل تجهیزات با سیم و بدون سیم است که تحت دو پروتکل مختلف ارائه می‌شوند. گستره وسیع محصولات این کمپانی باعث شده در تمام زمینه‌های هوشمندسازی ساختمان فعالیت داشته باشد.

برای انتخاب بهترین محصول خانه هوشمند باید به نکات مختلفی توجه کنید. قاعدتا یکی از مهم‌ترین عوامل قیمت محصول است. رسیدن به بهترین کارکرد با بهترین قیمت بهترین نتیجه ممکن است. البته فراموش نکنید که گاهی برای کیفیت خوب باید هزینه بالاتری را متحمل شوید، ولی ارزشش را دارد. علاوه بر آن باید ببینید رضایت مشتریان دیگر از محصولات یک برند چقدر بوده است. آیا محصولات مورد نظر به اندازه کافی قابل اطمینان هستند؟ ادعای برند درباره محصول چقدر واقعی است؟ در ضمن باید به این نکته توجه کنید که برخی از تجهیزات تحت پروتکل خاصی کار می‌کنند. در این صورت باید محصولات مختلفی که خریداری می‌کنید همگی تحت پروتکل یکسانی کار کنند و بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. نکته آخر ضمانت اصالت کالا و خرید از مراجع معتبر است تا مطمئن باشید کالای اورجینال و مناسب را دریافت خواهید کرد. اینجا در استایل آپ می‌توانید تمام محصولات و تجهیزات لازم برای هوشمندسازی خانه‌تان را پیدا کنید و با بهترین قیمت و بهترین کیفیت سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید.