جاروبرقی و نظافت هوشمند

جاروبرقی و نظافت هوشمند

تا به حال به نظافت خانه با گوشی فکر کرده‌اید؟ نظرتان راجع به این که یک ربات در تمیز کردن خانه به شما کمک کند چیست؟ آیا با نظافت هوشمند آشنایی دارید؟

تمیز کردن خانه از سخت‌ترین و زمان‌برترین کارهایی است که بطور روزمره باید انجام دهیم. یک جاروبرقی کوچک هوشمند به شما کمک می‌کند خانه‌تان را همواره تمیز نگه دارید، بدون این که لازم باشد هر روز بخش زیادی از زمان و انرژی با ارزش‌تان را صرف تمیزکاری کنید. این معجزه اسمارت هوم و تجهیزات خانه هوشمند برای زندگی شماست. 

مزایای جاروبرقی هوشمند نسبت به جاروبرقی معمولی

 • جارو زدن خانه کار زمان‌بر و البته حوصله سربری است، مگر اینکه واقعا عاشق جارو زدن باشید. بسته به اندازه خانه، گجت نظافت هوشمند می‌تواند بین چندین دقیقه تا چند ساعت از زمانتان را در روز و هفته صرفه جویی کند، همین عامل بزرگ‌ترین مزیت استفاده از جاروبرقی هوشمند است.
 • جاروبرقی هوشمند هیچگونه سیم و کابلی ندارد، کوچک است و می‌تواند به راحتی به زیر میز و صندلی برود و محل‌هایی را که با جاروبرقی‌های بزرگ قابل دسترسی نیست، تمیز کند.
 • علاوه بر این‌‌ها توسعه جاروبرقی‌ رباتی به مرحله‌ای رسیده است که عملا کارکرد و بازدهی آن‌ها به اندازه جاروهای معمولی است. آن‌ها دارای فیلترها، برس‌های جانبی و چرخنده‌ای هستند که به دقت کار نظافت را انجام می‌دهند و خانه را از هرگونه کثیفی یا گرد و غبار پاک می‌کنند.
 • قیمت جاروبرقی هوشمند معمولا بیش از جاروبرقی معمولی است. اما ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی هم دارد که باعث می‌شود ارزش هزینه‌ای را که برای آن می‌پردازید داشته باشد.

 چند بار اولی که جارو شارژی رباتی را روشن می‌کنید ممکن است اشتباهاتی داشته باشد یا کند عمل کند، اما صبور باشید. در این مرحله جاروبرقی هوشمند کم کم با ابعاد خانه و وسایل مختلف آشنا می‌شود و مکان هر وسیله را به خاطر می‌سپارد. در مرحل بعدی کم کم می‌تواند با سرعت بیشتر و بدون گیر کردن به اشیاء و وسایل خانه راه خود را پیدا کند و همه نقاط را به خوبی تمیز کند.

انواع جاروبرقی هوشمند و ویژگی‌های آ‌ن‌ها

 • مدل‌های معمولی و قدیمی‌تر فقط توسط نقشه برداری و اطلاعت اتوماتیکی که دستگاه از محیط می‌گیرد کار می‌کنند. اما تقریبا همه جاروبرقی‌های هوشمند جدید توانایی اتصال به وای‌فای یا منبع اینترنت را دارند. این به این معنی است که شما می‌توانید به وسیله یک اپلیکیشن درون گوشی‌ خود به آن متصل شوید. از طریق این اپلیکیشن،‌ اطلاعاتی راجع به پروسه‌ی نظافت توسط جاروبرقی به دست می‌آورید. برخی از انواع جاروبرقی هوشمند به شبکه وای‌فای وصل می‌شوند، در این صورت شما هم باید به همان شبکه متصل باشید تا بتوانید با آن کار کنید، به عبارت دیگر برای کار با این نوع جاروبرقی‌ها باید حتما در خانه حضور داشته باشید. از طریق اپلیکیشن می‌توانید به طور مثال برنامه نظافت را انتخاب کنید یا جارو را به محل خودش بفرستید. البته می‌توانید برنامه‌ریزی زمانی برای شروع نظافت منزل انجام بدهید تا وقتی هم خانه نبودید جاروبرقی بطور اتوماتیک کارش را انجام بدهد.
 • بعضی از ربات‌های جاروبرقی شبکه داخلی خودشان را دارند، این موضوع به شما اجازه می‌دهد بدون این که در خانه باشید جاروبرقی را روشن کنید تا خانه را تمیز کند. معمولا این جاروبرقی‌ها پیشرفته‌تر هم هستند و امکانات بیشتری به شما می‌دهند، مثلا می‌توانید نقشه محل مورد نظر را ببینید و در هر لحظه ببینید که جاروبرقی در چه نقطه‌ای وجود دارد. حتی می‌توانید موانعی را روی نقشه علامت گذاری کنید که جاروبرقی وارد آن محل‌ها نشود.
 • برخی مدل‌ها دارای اکسسوری‌هایی هستند که به شما اجازه می‌دهند نقاط ممنوعه و موانع را برای ربات تعریف کنید.
 • تقریبا همه مدل‌های جاروبرقی رباتی یک استند شارژ دارند و حتی می‌توانند خودشان را شارژ کنند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که استند شارژ را در یک مکان قابل دسترسی برای ربات قرار دهید. جاروبرقی بعد از تمیزکردن خانه و وقتی نیاز به شارژ شدن داشته باشد خودش به مکان شارژ می‌رود، بعد از فول شارژ شدن هم دوباره شروع به کار می‌کند بدون اینکه نیازی باشد که آن را جدا کنید.
 • همچنین بر خلاف جاروبرقی‌های بزرگ، جاروبرقی هوشمند از کیسه برای جمع کردن آلودگی‌ها استفاده نمی‌کنند، بلکه یک مخزن زباله دارند که به راحتی قابل برداشتن و گذاشتن است و بسته به نوع جاروبرقی هرچندوقت یک بار نیاز به خالی کردن دارد. در بیشتر مدل‌ّها سنسوری وجود دارد که شما را از پر شدن مخزن آگاه می‌کند. در مدل‌های پیشرفته‌تر ربات‌ها حتی می‌توانند خوشان را تمیز کنند. آن‌ّها دارای یک سطل آشغال کوچک در کنار استند شارژشان هستند که بعد از تمیزکاری آشغال‌های جمع شده را در سطل خالی می‌کنند. البته باز هم نیاز دارید این سطل را خالی کنید، با این تفاوت که تعداد دفعاتی که مجبورید این کار را انجام دهید خیلی کمتر است.
 • جاروبرقی‌های هوشمند انواع مختلفی دارند ولی به طور کلی هرچه مدل پیشرفته‌تر و مدرن‌تری داشته باشند، کنترل بیشتری به شما می‌دهند و گزینه‌های بیشتری درون اپلیکیشن خواهید داشت.

برای خرید جارو رباتیک به چه فاکتورهایی دقت کنیم؟

 • باتری: میزان ظرفیت باتری را با توجه به اندازه خانه در نظر بگیرید. در حالت کلی اکثر ربات‌ها می‌توانند بیش از 60 یا 70 دقیقه کار کنند که برای آپارتمان‌هایی با اندازه کوچک یا معمولی کافی است. اگر خانه بزرگ‌تری دارید باید به سراغ جاروبرقی‌هایی با ظرفیت بالاتر بروید. البته بعضی از جاروها می‌توانند در میانه کار به صورت اتوماتیک به محل شارژ بروند و بعد از اتمام شارژ تمیزکاری را از نقطه‌ای که رها کرده بودند، از سر بگیرند.
 • کف خانه: برخی از ربات‌ها برای سطوح سرامیکی بهترند، برخی برای سطوح موکت و برخی‌ هم برای انواع مختلف مناسبند. برای مثال برای فرش و موکت به رباتی با قدرت بالاتر نیاز دارید اما اگر کف خانه پارکت یا سرامیک است می‌توانید آسوده‌خاطرتر باشید. برخی از مدل‌ّها دارای ویژگی تی کشی هستند که اگر سطوح سرامیکی و پارکت دارید می‌تواند بسیار مفید واقع شود.
 • تصفیه و فیلترها: جاروبرقی رباتی دارای لایه‌های فیلتر مختلف برای جذب گرد و خاک و ذرات ریزتر است. مخصوصا اگر کسی در خانه با حساسیت و یا آسم روبرو است خرید جارویی با فیلترهای قدرتمند ضروری است. همچنین بعضی فیلترها قابل تمیز کردن است ولی بعضی ‌ها را باید چندوقت یک بار تعویض کنید.
 • برنامه‌ریزی و کنترل‌پذیری: اینکه چقدر قدرت کنترل و آموزش روی جاروبرقی هوشمند دارید فاکتور مهمی است. آیا می‌توانید موانعی برایش تنظیم کنید؟ آیا نقشه خانه را به راحتی تشخیص می‌دهد؟ آیا می‌توانید برایش زمان‌بندی مشخصی بگذارید؟
 • سر و صدا: حتما برایتان مهم است که وقتی در خانه استراحت یا کار می‌کنید مدام صدایی در گوشتان نباشد. البته این فکر را که مثلا در هنگام کار جاروبرقی بتوانید بخوابید را کلا فراموش کنید چون هر نوعی را هم که انتخاب کنید بلاخره کمی صدا خواهد داشت.
 • حسگرها: برای این که ربات در حین نظافت خانه مدام با در و دیوار و بقیه وسایل برخورد نکند، نیاز به سنسورهای حساس و مناسب دارد. همچنین سنسور ارتفاع باعث می‌شود از جاهای بلند‌تر سقوط نکند و آسیب نبیند.

گرمایش و سرمایش هوشمند هم گزینه‌ای است که از گرد و خاک اضافی و همچین دردسر استفاده از بخاری و یخچال‌های قدیمی که عموما باعث کثیفی و گرد و خاک در خانه می‌شوند جلوگیری می‌کند. 

همه مواردی که گفتیم به نوع و مدل جاروبرقی خانگی هوشمندی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. می‌توانید در استایل‌آپ انواع مدل‌ها را با هم بررسی کنید و بعد از بررسی قیمت جاروبرقی هوشمند اقدام به خرید کنید. اگر سوالی هم دارید می‌توانید تماس بگیرید و اطلاعات کامل‌تری در مورد این جاروبرقی‌های هوشمند کسب کنید.

اگر دوست دارید خانه‌ای تمیزتر و زندگی هیجان‌انگیزتری داشته باشید در قسمت دستگاه بخور سرد و گرم و همچنین مسواک برقی هوشمند هم می‌توانید محصولات هیجان‌انگیزی پیدا کنید.