دستگاه بخور، تصفیه هوا و تهویه مطبوع

تصفیه هوا، دستگاه بخور و تهویه مطبوع هوشمند ؛ زندگی آرام و سالم

دما و کیفیت هوای خانه خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید در کیفیت زندگی شما موثر است. دمای مناسب نه تنها از بیمار شدن شما جلوگیری می‌کند و سلامتی بدنی شما را تامین می‌کند، بلکه روی احساس راحتی و آرامش شما هم تاثیر زیادی دارد. تجهیزات تهویه مطبوع یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه هوشمند است. کیفیت هوای خانه هم به اندازه دمای آن اهمیت دارد. این کیفیت شامل رطوبت مناسب و میزان تمیز بودن هوا است. با تامین این موارد، می‌توانید محیطی سالم و لذت بخش برای خود و خانواده به وجود بیاورید و کیفیت زندگی خود را چند درجه ارتقا بدهید.

تهویه مطبوع هوشمند

تجهیزات تهویه مطبوع هوشمند از ارتباط بی‌سیم برای ارتباط به بقیه وسایل هوشمند و سنسورها در خانه استفاده می‌کند. این ارتباط باعث می‌شود که سیستم بتواند اتوماتیک تنظیم شود. البته این تنظیمات با پیش زمینه‌ی ترجیحات و برنامه ریزی خود شما انجام می‌شود.

مهم‌ترین مزیت سیستم تهویه مطبوع هوشمند امکان کنترل از راه دور است. فرض کنید در یک روز سرد که دست و پاهایتان بی‌حس شده‌اند به خانه برمی‌گردید و با افزایش دمای ترموستات، به محض ورود با خانه‌ای گرم و دلپذیر روبرو می‌شوید. حتی اگر در خانه هم باشید نیازی به بلند شدن و تغییر تنظیمات ندارید، بلکه همه چیز به راحتی و با یک کلیک روی تبلت و گوشی هوشمند شما انجام پذیر است.

تهویه مطبوع خانگی هوشمند می‌تواند تغییرات دمایی را در اتاق‌ها و بخش‌های مختلف خانه تشخیص بدهد و با توجه به آن میزان سرمایش یا گرمایش را تغییر بدهد. حتی می‌توانید مناطق دمایی مختلفی در خانه داشته باشید،‌یعنی هرکس بنا به خواست خود، در اتاقش از دمای ایده‌آل لذت ببرد. نه تنها تهویه مطبوع خانگی، بلکه تهویه مطبوع اداری هم می‌تواند دارای سیستم هوشمند باشد و فواید خود را به همراه داشته باشد.

از دیگر فواید سیستم تهویه هوشمند این است که اگر قسمتی از دستگاه نیاز به تعمیر داشته باشد یا لازم باشد فیلتری را تعویض کنید، خود دستگاه به شما اخطار می‌فرستد. بنابراین قبل از این که دستگاه از کار بیفتد یا باعث ایجاد حاد‌ثه‌ای شود، می‌توانند متوجه وجود مشکل شده و آن را حل کنید.

بخش بزرگی از هزینه های خانه و قبض هایی که می‌پردازید مربوط به سرمایش و گرمایش خانه و تجهیزات مربوط به آن است. یک سیستم هوشمند این مکان را به شما می‌دهد که بتوانید کنترل کاملی روی آن داشته باشید. می‌توانید برنامه ریزی کاملی داشته باشید تا وقتی در خانه حضور دارید سیستم روشن باشد و وقتی کسی در خانه نیست خود به خود خاموش شود. اگر یادتان برود آن را خاموش کنید یا با عجله از خانه خارج شوید، خیلی راحت و با استفاده از گوشی خود می‌توانید این کار را انجام دهید. همه این کارها در نهایت منجر به کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

سیستم تهویه مطبوع هوشمند می‌تواند دارای دو بخش مختلف باشد. یکی ترموستات هوشمند که وظیفه تغییرات دما را بر عهده دارد و یکی دریچه‌ها که جریان هوا را کنترل می‌کنند. دریچه‌های عادی که در خانه داریم را باید به صورت دستی باز و بسته کنیم یا جهت آن‌ها را تغییر بدهیم. ولی دریچه‌ی هوشمند می‌تواند جریان هوا را به صورت اتوماتیک تغییر بدهد و آن را به سمتی که لازم است هدایت کند.

قیمت دستگاه تصفیه هوای خانگی هوشمند معمولا از نوع عادی آن گران قیمت‌تر است. اما این هزینه بیشتر در طول گذشت زمان و با کم‌تر کردن هزینه انرژی مصرفی،‌کارایی بیشتر و راحتی بهتری که عرضه‌ می‌کند کاملا قابل چشم پوشی خواهد بود.

دستگاه بخور و رطوبت ساز

خشکی هوا می‌تواند مشکلات زیادی برای ما پیش بیاورد. علی‌الخصوص در فصول سرد و خشک مانند زمستان خشک بودن هوا می‌تواند باعث مشکلات زیادی برای اطراف دارای بیماری‌های تنفسی شود و بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا را تشدید کند، هم چنین خشکی و خارش پوست را به دنبال دارد. اما رطوبت بیش از حد هم خوب نیست. رطوبت زیاد در خانه می‌تواند باعث رشد باکتری‌، قارچ یا کپک شود و علاوه بر خودتان به خانه و وسایل آن هم آسیب برساند. بهترین میزان رطوبت در خانه بین 30% تا 50% است. 

یک دستگاه رطوبت‌ ساز خوب خشکی پوست را برطرف می‌کند، تنفس بهتر و راحت‌تر را میسر می‌کند و محیط دلچسبی در خانه به وجود می‌آورد. رطوبت رسان هوشمند حتی ویژگی‌های بیشتری هم دارد: امکان برنامه‌ ریزی، روشن و خاموش شدن اتوماتیک و کنترل از طریق اپلیکیشن.

دستگاه‌ رطوبت ساز در سه نوع دسته بندی می‌شود: بخور سرد، بخور گرم و دستگاه‌هایی که هر دو را با هم دارند. همچنین می‌توانند کوچک و رومیزی باشند یا در ابعاد بزرگ‌تری ساخته شوند که روی زمین قرار می‌گیرد. بخور سرد ذرات رطوبت را ریزتر می‌کند و آن‌ها را بهتر پخش می‌کند. این مدل برای افرادی با مشکلات تنفسی بهتر است و بیشتر هم توصیه می‌شود. در مقابل بخور گرم به گرم‌تر شدن محیط خانه کمک می‌کند و برای برخی دل ‌پذیرتر است. قیمت بخور گرم و سرد هم متفاوت است و بخور گرم معمولا قیمت کم‌تری دارد.

برای خرید دستگاه بخور اول از همه باید مساحت اتاق را در نظر بگیرید. بعد هم ببینید آیا می‌خواهید آن را مدام جا به جا کنید و نیاز به یک مدل کوچک‌تر دارید یا این که مدل‌های بزرگ و زمینی را ترجیح می‌دهید. میزان سر و صدای دستگاه بخور هم از نکاتی است که باید توجه کنید و ببینید چقدر برایتان اهمیت دارد. البته مدل‌های هوشمند معمولا از تکنولوژی‌های کم صدایی استفاده می‌کنند و مشکلی با آن‌ها نخواهید داشت.

دستگاه تصفیه هوا

همه ما از تاثیرات مخرب آلودگی هوا روی سلامتی خود مطلعیم. محیط خانه جایی است که بیشترین زمان خود را آن جا سپری می‌کنیم. درست است که نمی‌توانیم درباره آلودگی هوای شهر کاری انجام دهیم، اما می‌توانیم با خرید دستگاه تصفیه هوا، تاثیر این آلودگی را کم کنیم و تا حدودی از اثرات زیان‌آور آن جلوگیری کنیم. مخصوصا اگر کودکی در خانه دارید، باید به فکر سیستم بدنی آسیب‌ پذیر آن‌ها باشیم و محیطی امن برای آن‌ها به وجود بیاوریم. دستگاه‌ تصفیه هوا می‌تواند با کمک فیلترهای مختلف، ذرات ریز و آلاینده موجود در هوا را کم کند و هوای بهتری برای تنفس فراهم کنید. آلاینده‌هایی که می‌توانید به وسیله تصفیه کننده هوا از شرشان خلاص شوید شامل موارد زیر هستند:

  • ریزذرات آلوده کننده هوا
  • باکتری و ویروس‌های مختلف
  • ذرات سمی موجود در آفت‌کش‌ها و افشانه‌ها
  • بوهای مختلف در خانه در اثر پخت و پز و استفاده از شوینده‌های شیمیایی
  • دود سیگار و بوی ناشی از آن
  • موهای ریز سگ یا گربه
  • ذرات گرد و غبار

یک دستگاه تصفیه هوای خانگی معمولی، اطلاعاتی راجع به میزان موثر بودن کار خود نمی‌دهد. یعنی با روشن بودن دستگاه نمی‌توانید متوجه شوید آیا آلودگی به میزان موثری کم‌ شده است و اگر بله، در چه حدی این اتفاق افتاده است. سیستم تصفیه هوای هوشمند گزارشی از میزان آلودگی موجود در هوا، ذرات قابل فیلتر شدن و نتیجه کار به شما ارائه می‌دهد. علاوه بر آن، می‌توانید از طریق برنامه و به راحتی از وضعیت سلامتی اجزا و فیلترها با خبر شوید تا در صورت نیاز اقدام به تعویض و تعمیر آن کنید.

برای خرید دستگاه تصفیه هوا باید به چند نکته دقت کنید. مهم‌ترین بخش سیستم تصفیه کننده هوا فیلتری است که در آن استفاده می‌شود. این فیلتر ممکن است درجات مختلفی از آلودگی‌ها با اندازه‌های مختلف را به خود جذب کند. همچنین باید توجه کنید و ببینید فیلتر مصرفی را هرچند وقت یک بار باید تعویض کنید. به علاوه دستگاه‌های تصفیه هوا در ابعاد مختلفی وجود دارند و می‌توانید با توجه یه فضای مدنظر خود و میزان حساسیت افراد خانه نوع مناسب را برای خود انتخاب کنید. قیمت دستگاه تصفیه هوای خانه با توجه به این نکات تعیین می‌شود و از قیمت‌های اقتصادی تا گرانقیمت متغیر است.