سنسور تشخیص دود و گاز هوشمند

سنسور تشخیص دود و گاز هوشمند ؛ محافظ امنیت خانه و خانواده شما

خیلی از آتش‌ سوزی‌ها و گازگرفتگی‌ها ناگهانی رخ می‌دهند و عواقب این اتفاقات ممکن است کل زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. یک سیستم یا سنسور تشخیص دود و گاز هوشمند یا دتکتور اعلام حریق می‌تواند یک اخطار زود هنگام ارسال کند. این اخطار می‌تواند زمانی برای جلوگیری از اتفاقات بدتر، رفع خطر یا حتی فرار را در اختیار ما قرار دهد.

بیشتر سنسورهای هوشمند علاوه بر دود و حرارت، می‌توانند گاز مونوکسید کربن را هم تشخیص دهند. مونوکسید کربن یک گاز کشنده و بدون بو است که از احتراق ناقص ناشی می‌شود. از آن جایی که سنسور دود هوشمند به شبکه اینترنت متصل می‌شود، می‌تواند نوتیفیکیشن‌هایی را از طریق گوشی هوشمند به شما ارسال کند. یکی دیگر از مزیت‌های حسگر هشدار دود این است که می‌تواند مدت زیادی قبل از اتمام باتری به شما اخطار بدهد. بنابراین سنسور تشخیص دود هیچوقت از کار نمی‌افتد و همیشه دارای شارژ کافی خواهد بود.

نصب سنسور دود و گاز هوشمند به سادگی انجام می‌شود، زیرا بدون نیاز به سیم کشی می‌توانید آن را روی هر دیوار یا سقفی که دوست دارید قرار دهید.

اگر اجزای هوشمند دیگری در خانه داشته باشید، این سنسورها می‌توانند کارهای خیلی بیشتری هم انجام بدهند. برای مثال می‌توانند شیر گاز را ببندد، یا چراغ‌ها را به طور هوشمند روشن کند تا بتوانید راه خروج را راحت‌تر پیدا کنید. همچنین درها و پنجره‌ها به طور خودکار باز می‌شوند تا دود تشخیص داده شده راهش را به سمت بیرون پیدا کند.

مزیت‌های سنسور دود و گاز هوشمند نسبت به سنسورهای معمولی

 • نصب و راه اندازی آسان: بدون نیاز به تخریب یا عملیات پیچیده، می‌توانید آن را به راحتی نصب کنید زیرا نیاز به سیم کشی ندارد.
 • بدون نیاز به کنترلر مرکزی: تجهیزات پیچیده‌ای برای سنسورهای هوشمند وجود ندارد، فقط یک مودم وای‌فای می‌خواهید که سنسور بتواند به آن متصل شود.
 • توانایی ارسال گزارش کم شدن شارژ باطری: سنسورهای معمولی آلارم و اخطاری برای از کار افتادن ندارند و وقتی متوجه می‌شوید که مشکلی برایشان پیش آمده باشد، بنابراین تا حل مشکل چندید روز بدون سنسور می‌مانید. اما در سنسور‌های هوشمند با کم شدن باتری مطلع می‌شوید و قبل از خاموش شدن دستگاه می‌توانید آن را شارژ کنید.
 • ارسال نوتیفیکیشن به گوشی: در حالی که فایده داشتن سنسور آتش نشانی معمولی وابسته به این است که شما در همان محل وجود داشته باشید، در مورد سنسورهای هوشمند این محدودیت وجود ندارد. هرجایی که باشید آلارم خطر به گوشی شما ارسال می‌شود و از وجود مشکل با خبر خواهید شد. در این صورت حتی اگر در خانه نباشید می‌توانید به همسایه زنگ بزنید یا از آتش نشانی بخواهید مشکل را بررسی کند.
 • امکان سایلنت کردن سنسور هوشمند: می‌توانید آلارم سنسور را از طریق گوشی به راحتی قطع کنید. برای مثال وقتی دارید آشپزی می‌کنید و غذایی را سوزانده‌اید، هنگام سیگار کشیدن یا موقعیت‌هایی از این قبیل.
 • کاهش اخطارهای اشتباه: با توجه به تکنولوژی پیشرفته‌تر استفاده شده در سنسورهای هوشمند، دقت بالاتری دارند و امکان آلارم‌های اشتباه در اثر بخارات ناشی از آشپزی و … به حداقل می‌رسد.

فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید سنسور دود و گاز

 • نوع تشخیص: بعضی از سنسورها فقط دود را تشخیص می‌دهند، برخی دتکتور مونوکسید کربن هستند و برخی هم برای هر دو مناسبند. البته بیشتر سنسورهای امروزی از نوع سومند و شما هم بهتر است به دنبال همین نوع باشید.
 • حساسیت و دقت دتکتور: برای تشخیص دود و گاز تکنولوژی‌های مختلفی وجود دارد و در انواع سنسورها ممکن است متفاوت باشد. در هنگام خرید به مشخصات سنسور دقت کنید تا محصولی که می‌خرید از حساسیت کافی برخوردار باشد.
 • میزان و جزئیات آلارم: علاوه بر یک آلارم با صدای بلند و نوتیفیکیشنی که به گوشی ارسال می‌شود، بعضی از سنسورها به طور شفاهی هم جزئیات خطر را اعلام می‌کنند که می‌تواند مفید واقع شود. در برخی از اپلیکیشن‌های همراه سنسور، لوکیشن دقیق محل خطر هم به اطلاع شما می‌رسد تا بدانید دقیقا در کجای خانه، چه اتفاقی در حال رخ دادن است. علاوه بر این‌ها برنامه مورد نظر ممکن است اطلاعات مختلفی درباره کارهایی که لازم است انجام دهید در اختیار شما بگذارد.
 • تعداد سنسورها: به تنها یک عدد سنسور برای خانه اکتفا نکنید. برای همه اتاق‌هایی که در آن‌ها احتمال خطر وجود دارد هم یک سنسور مورد نیاز است.
 • توانایی ارتباط سنسورها با هم: برخی سنسورها می‌توانند با هم لینک شوند، در نتیجه وقتی یکی از آن‌ها روشن می‌شود بقیه هم به طور همزمان شروع به اخطار می‌کنند. این ویژگی علی‌الخصوص برای خانه‌های بزرگ یا افرادی که ممکن است ناتوانی در فرار داشته باشند ضروری است.
 • مکان نصب سنسور: سنسور تشخیص دود را باید در ارتفاع بالایی مانند سقف با بالاترین نقطه دیوار نصب کنید تا بهترین کارایی را داشته باشد، زیرا گازها و دود حاصل از احتراق معمولا تراکم کمتری نسبت به هوای معمولی دارد و به سرعت به سمت بالا حرکت می‌کند.

قیمت سنسور دود و گاز هوشمند نسبت به نوع‌های معمولی بیشتر است، اما ویژگی‌های بهتر و مهم‌تری هم در اختیار شما می‌گذارد که وسوسه‌انگیز و در عین حال حیاتی است.

این نکته را از یاد نبرید که سنسور گاز و دود وسیله‌ای است که از جان شما و خانواده‌ی شما محافظت می‌کند، پس هیچوقت به سراغ سنسورهای بی نام و نشان و تقلبی نروید. در این موارد پرداخت پول بیشتر در ازای خریداری جنسی مرغوب‌تر و بهتر، کاری عاقلانه و انتخابی مطمئن‌تر است.

با توجه به کاربرد شما و انتظاراتتان از سنسور دود و گاز، انواع مختلف و متنوعی وجود دارد. برای خرید بهترین سنسور دود و گاز هوشمند می‌توانید انواع آن را در استایل‌آپ را ببینید، جزئیات هر کدام را بررسی کنید و بعد از مقایسه بهترین انتخاب را داشته باشید.