شارژ سریع گوشی

آیا فست شارژ به باتری گوشی آسیب می‌زند؟

تا چند سال پیش تکنولوژی شارژ سریع فقط برای بعضی گوشی‌ها در دسترس بود. گوشی‌های گران‌قیمت و خاص. قیمت این شارژرهای سریع هم بیشتر بود. اما الان همه چیز فرق کرده است. حتی برای گوشی‌های ارزان هم شارژر سریع وجود دارد و قیمت آن هم بسیار کمتر است. یک راه راحت که می‌توانیم به وسیله‌ی آن گوشی‌ها و دستگاه‌های دیجیتال را در کمترین زمان ممکن شارژ کنیم. کمتر از یک یا دو ساعت. شارژر یکی از لوازم جانبی ضروری گوشی است که همه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اما همیشه شایعات و سوال‌هایی وجود دارد. آیا فست شارژ به باتری آسیب می‌زند؟ اصلا این تکنولوژی تاثیری در طول عمر باتری دارد یا نه؟ آیا در زمان خرید شارژر گوشی موبایل انتخاب فست شارژ صحیح است؟

ریشه اصلی این سوال کجاست؟ باتری‌های لیتیومی. می‌دانید که این باتری‌ها به جریان شارژ و تخلیه خیلی حساسند و کمترین تغییری در این جریان به باتری آسیب می‌زند. اگر پر و خالی شدن این باتری‌ها با یک ولتاژ و یا جریان ناهمخوان انجام شود سلول‌های باتری لیتیومی آسیب می‌بینند و در گذر زمان عمر مفید باتری کم‌تر می‌شود.

ما در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد و مکانیزم شارژ سریع را تشریح خواهیم کرد و خواهید فهمید که آیا شارژ سریع به باتری آسیب می‌زند یا نه.

چه چیزهایی به باتری گوشی آسیب می‌زنند؟

اگر می‌خواهیم بدانیم که آیا تکنولوژی شارژ سریع به باتری آسیب می‌زند یا نه، در مرحله‌ی اول باید فاکتورها و عوامل آسیب‌زننده را شناسایی کنیم. جریان بالای شارژ و دیس‌شارژ باتری مهم‌ترین گزینه است. داغ شدن باتری، شارژ بیش از حد و … هم مواردی هستند که می‌توانند تاثیر داشته باشند. اکثر گوشی‌های جدید یک کنترلر دارند و اگر شارژ گوشی کامل شود جریان ورودی به گوشی را قطع می‌کنند. در نتیجه شارژ بیش از حد گوشی در حال حاضر تاثیری روی باتری ندارد و از این بابت نباید نگران باشید.

فست شارژ

مورد بعدی این است که اکثر گوشی‌ها کنترلر ولتاژ هم دارند. یعنی اگر ولتاژ بالا و پایین شود جریان را قطع می‌کنند. در مواردی که برق شهری نوسانات زیادی دارد بسیاری از افراد فکر می‌کنند که ممکن است به باتری گوشی آسیب بزند اما گوشی‌ها می‌توانند این تغییرات ولتاژ را شناسایی کنند و آسیبی به باتری گوشی نمی‌رسد.

اما داغ شدن بیش از حد باتری بسیار مضر است. به سرعت سلول‌های ذخیره‌ی‌ باتری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر میزان گرما و حرارات باتری بالاتر از حد مجاز شود الکترولیت موجود در باتری ممکن است به درجه‌ی جوش برسد و اثرش را به طور کامل از دست بدهد. حتی امکان انفجار باتری هم وجود دارد.

در حال حاضر امکانات مانیتورینگ دمای باتری روی اکثر گوشی‌ها وجود دارد و اگر دمای باتری بیش از حد بالا برود هشداری دریافت خواهید کرد و باید هر چه سریع‌تر دمای آن را پایین بیاورید. این داغ شدن یکی از دلایل باد کردن باتری گوشی است. اگر در حال بازی کردن گیم هستید باید به سرعت تمام اپلیکیشن‌ها را ببندید. گوشی را از شارژ خارج کنید و بهتر است که آن را خاموش کنید و آن را در دمای کمتر قرار دهید تا دوباره باتری گوشی به وضعیت نرمال برگردد.

جریان بالا در هنگام شارژ و تخلیه هم مورد مهمی است. به باتری آسیب می‌زند. اگر باتری شما در مدت زمان معلوم شارژ شود و خیلی تند و یا خیلی کند شارژ نشود بیشتر عمر می‌کند. محدودیت‌هایی در این جریان وجود دارد و جریان ورودی باید همیشه در محدوده‌ی مشخصی باشد.

می‌توانید شارژ گوشی را با یک استادیوم فوتبال مقایسه کنید. اگر هر کدام از افراد کم کم و یک نفر یک نفر وارد شوند همه‌چیز کامل و درست جلو می‌رود. اما اگر همه‌ی تماشاگران با هم وارد شوند قطعا خطرات زیادی به وجود می‌آید. با اینکه ممکن است استادیوم زودتر پر شود اما جان افراد به خطر می‌افتد. باتری هم دقیقا چنین وضعیتی دارد.

سریع شارژ شدن باتری خطرناک است. چرا که باتری جریانی بیش از حد مجاز را تجربه می‌کند. اما فست شارژ کمی متفاوت است. در حقیقت محدوده‌ی مجاز جریان رعایت می‌شود و مکانیزم فست شارژ و شارژ سریع باتری به گونه‌ای دیگر است.

چرا فست شارژ هیچ ضرری برای باتری ندارد؟

تکنولوژی شارژ سریع بسیار پیچیده است. مثل شارژرهای معمولی صرفا سلول‌های لیتیومی را با جریان‌های زیاد درگیر نمی‌کند. کنترلرهای ویژه‌ای در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها وجود دارند که داده‌ها را دریافت و مانیتور می‌کنند. وضعیت باتری، سطح شارژ، دما و بار الکتریکی به صورت لحظه‌ای بررسی می‌شوند و تکنولوژی فست شارژ با توجه به این داده‌ها بهینه‌ترین حالت را انتخاب می‌کند تا هم جریان مناسبی به باتری برسد و هم باتری در حالتی ایده‌آل شارژ شود.

در ضمن سطح شارژ یا همان درصد شارژ باتری هم در میزان جریان دریافتی تاثیر دارد. وقتی باتری گوشی کاملا خالی است یا درصد کمی از آن شارژ شده است پتانسیل جریانی بالایی دارد و در شارژ سریع از این پتانسیل استفاده می‌شود. اگر دقت کرده باشید. گوشی خیلی زودتر از زمان معمول به نصف شارژ می‌رسد. اما از 50 درصد تا 100 درصد زمان بیشتری نیاز دارد. چرا که پتانسیل جریانی افت کرده است. شارژرهای معمولی جریان ثابتی دارند اما شارژرهای سریع جریان‌های متغیری را متناسب با سطح انرژی باتری ایجاد می‌کنند.

شارژر سریع

در طول فرایند شارژ سنسورهای گوشی میزان دریافت جریان و ولتاژ را تعیین می‌کنند و باتری متناسب با آن تغذیه می‌شود. بهتر است دوباره به مثال استادیوم برگردیم. در ساعاتی که استادیوم هنوز شلوغ نشده است افراد می‌توانند 10 نفره صورت همزمان وارد استادیوم شوند. اما در ساعات شلوغی معمولا این اجازه به تماشاگران داده نمی‌شود تا جمعیت بتواند کنترل شده وارد استادیوم شود. مکانیزم شارژر سریع به این شکل است و هیچ آسیبی به باتری نمی‌رساند.

این الگوریتم‌های جریانی، یک حالت شارژ امن برای گوشی ایجاد کرده‌اند. البته بهتر است گوشی‌هایی که از قابلیت‌ فست شارژ پشتیبانی نمی‌کنند با شارژرهای معمولی شارژ شوند چرا که سنسورهای ارسال داده برای تنظیم جریان در این گوشی‌ها تعبیه نشده است.

جمع بندی

حالا با خیال راحت می‌توانید از شارژر سریع استفاده کنید و در کمتر از نیم ساعت شارژ گوشی خود را به 50 درصد برسانید. شارژرهای معمولی نمی‌توانند با چنین سرعتی شارژ باتری را پر کنند. اگر گوشی شما از فست شارژ پشتیبانی می‌کند با خرید شارژر سریع می‌توانید بهترین و بالاترین کارایی کیفیت باتری را تجربه کنید. راحت و سریع گوشی خود را فول‌شارژ کنید و نگران نباشید. شارژ سریع به باتری گوشی آسیب نمی‌زند.

راهکارهای مراقبت و بالا بردن عمر باتری آیفون را هم بخوانید. روش‌هایی به شما پیشنهاد می‌شود که در مواقع ضروری باتری گوشی را زنده نگه دارید و بیشترین زمان ممکن از این باتری استفاده کنید. همچنین استایل آب بهترین گزینه‌های خرید باتری و انواع شارژر اورجینال را در اختیار شما قرار داده است که می‌توانید با قیمت مناسب و با اطمینان خاطر خرید کنید. 

1 دیدگاه برای آیا فست شارژ به باتری گوشی آسیب می‌زند؟

1 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

  • 1 0

    سلام من گوشی نوت 9 دارم گوشی کلا فست شارژ هستش و از فست شارژ در نمیاد خاستم بدونم گوشی همش فست شارژ شارژ بشه مشکلی ب باطری نمیرسونه ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ دادن
    ارسال شده در تاریخ: