باتری آیفون

هر چیزی که باید در مورد باتری آیفون بدانید

همه نگران سلامت باتری گوشی هوشمندشان هستند. وقتی باتری گوشی‌تان زود خالی می‌شود مضطرب می‌شوید. عملکرد گوشی هم افت می‌کند و برخی نرم‌افزارها باتری بیشتری مصرف می‌کنند و سیستم زندگی شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. اما این راهنمای استفاده از باتری گوشی‌های آیفون را برای شما آماده کرده‌ایم تا خیال‌تان راحت شود. آیا نگران خراب شدن باتری و خرید باتری گوشی جدید هستید؟ حالا در این مطلب بلند (ولی به شدت مهم) چه چیزهایی را برای شما آماده کرده‌ایم؟

 • به شما خواهیم گفت چگونه از باتری‌تان محافظت کنید. (برای حفظ سلامت باتری آیفون چکار باید کرد؟)
 • چکار کنید باتری کمتری مصرف شود. ( راهکارهایی برای افزایش عمر باتری آیفون)
 • اگر باتری زیاد داغ شود چکار باید بکنید. (علت داغ شدن باتری آیفون چیست؟)
 • تنظیمات باتری کدامند و چگونه از آن‌ها استفاده کنید.
 • و به سوالات متداول در مورد باتری انواع گوشی آیفون جواب خواهیم داد.

نکته 1: تمام اطلاعات و تنظیمات این متن ممکن است در مورد برخی باتری‌ها صدق نکند که البته انگشت‌شمارند.

نکته 2: استایل آپ به عنوان فروشگاه لوازم جانبی موبایل و مرجع تخصصی نقد و بررسی لوازم جانبی و استایل هوشمند باتری اورجینال آیفون را با قیمت مناسب عرضه می‌کند. این باتری‌ها ضمانت اورجینال بودن و اصالت دارند و خیال شما از بابت طول عمر و استفاده از آن راحت است. 

سیکل باتری آیفون

اولین چیزی که در مورد باتری آیفون باید بدانید این است که روش اندازه‌گیری طول عمر باتری در گوشی‌های آیفون به صورت سیکل یا دوره است. یعنی هر بار که گوشی شما 100 درصد شارژ می‌شود یک سیکل محسوب می‌شود. قرار نیست این سیکل حتما از 0 درصد شروع شود. هر بار که 100 درصد به باتری گوشی شما اضافه می‌شود یک دوره به حساب می‌آید. مثلا اگر از 40 درصد تا 100 درصد شارژ کنید 60 درصد یک سیکل را تمام کرده‌اید. دفعه‌ی بعدی که 40 درصد دیگر به آن اضافه کنید سیکل شما تکمیل می‌شود.

مشکل اصلی باتری‌های آیفون هم همین است. اینکه اگر از آن‌ها به خوبی مراقبت نکنید به مرور زمان این سیکل کوچکتر می‌شود. هم سیکل تخلیه و هم سیکل شارژ کمتر و کمتر می‌شود و کارایی باتری افت می‌کند. در برخی باتری‌ها ممکن است سیکل شارژ بیشتر شود و سیکل تخلیه کمتر شود که مشکل خیلی بدتری است.

اگر اطلاعات گوشی‌تان را استخراج کنید خواهید دید که گوشی از روز اول استفاده تا الان چند بار شارژ شده است و این چند بار به این معناست که گوشی شما چند سیکل را طی کرده است.

سیکل یا طول عمر باتری گوشی شما چقدر است؟

خیلی سخت است که دوره یا سیکل باتری‌تان را تعیین کنید چون کاملا وابسته به نوع شارژر، نرم‌افزارهای بک‌گراند و … است. اما می‌توانید چند بار در حالت‌های مختلف از شارژ 0 تا 100 درصد اندازه‌ بگیرید و میانگین آن را حساب کنید. برای خالی شدن و مصرف باتری هم این زمان را اندازه بگیرید تا به یک زمان تقریبی برسید و با زمانی که آیفون در مشخصات محصول آورده است مقایسه کنید تا ببینید چند درصد از باتری گوشی شما به صورت فعال کار می‌کند.

البته دستگاه‌هایی هم وجود دارند که نشان می‌دهند چند درصد از سلول‌های باتری شما دیگر کار نمی‌کنند و نابود شده‌اند. وقتی بیش از نصف سلول‌های باتری از بین بروند چاره‌ی کار خرید باتری آیفون است تا دوباره با یک باتری قدرتمند که تمام سلول‌های آن فعال هستند کارایی و کیفیت بالاتری را تجربه کنید.

معمولا 400 سیکل طول می‌کشد تا ظرفیت باتری شما از 100 درصد به 80 درصد برسد. یعنی بیش از 1 سال یا حتی 2 سال (بسته به استفاده شما) زمان می‌برد. اگر 1000 سیکل هم داشته باشید احتمالا ظرفیت باتری به 60 درصد خواهد رسید. در نظر داشته باشید که این کاهش ظرفیت به مرور انجام می‌شود و دلیل آن هم فرآورده‌های لیتیمی داخل سلول‌های باتری است که جلو فعالیت برخی سلول‌ها را می‌گیرد.

تنظیمات باتری آیفون

گوشی‌های اپل و آیپدها تنظیمات ویژه‌ای برای باتری دارند که به شما کمک می‌کنند میزان مصرف باتری راحت‌تر کنترل کنید و قابلیت‌ها و امکانات دیگری را فعال کنید. این تنظیمات در ادامه آورده شده‌اند.

 • درصد باتری

درصد باتری

احتمالا همین الان در استتوس بار (نوار وضعیت: بالاترین قسمت صفحه نمایش گوشی) تصویری کوچک از باتری و مقدار باقی‌مانده‌ی آن می‌بینید. اما اگر تنظیمات Battery Percentage را فعال نکرده باشید هیچ اطلاعات دقیقی از درصد شارژ باقی‌مانده ندارید. می‌توانید در مسیر Settings > Battery Percentage این گزینه را فعال کنید تا درصد شارژ باتری هم در کنار آیکن کوچک باتری نشان داده شود.

اما بعضی وقت‌ها می‌بینید که این درصد چندان دقیق نیست. یعنی ممکن است همین الان باتری گوشی شما 15 درصد را نشان دهد و 3 ثانیه بعد ببینید که 2 درصد است. احتمالا برای شما هم پیش آمده است. این به دلیل افت کیفیت باتری است. چون مقیاس‌بندی باتری هم با افت کیفیت تغییر می‌کند. با کالیبره کردن مجدد گوشی می‌توان این مقیاس‌بندی را تا حد زیادی اصلاح کرد و دیگر با چنین مشکلاتی روبرو نخواهید بود.

 • نحوه کالیبره کردن باتری گوشی آیفون

کالیبره کردن باتری تاثیری در طول عمر آن ندارد. فقط مقیاس درصد آن را مجددا تنظیم می‌کند و وقتی باتری گوشی‌تان 15 درصد را نمایش می‌دهد به این معناست که دقیقا 15 درصد شارژ دارید و بعد از چند ثانیه‌ی دیگر خاموش نمی‌شود. اما چگونه باتری را کالیبره کنیم؟

 1. اجازه دهید شارژ باتری شما به طور کامل خالی شود و گوشی خودبخود خاموش شود.
 2. بعد از 5 دقیقه باتری را به شارژ بزنید.
 3. گوشی باید حتما در حالت خاموش بماند. (حتی اگر گوشی روشن شد هم آن را دوباره خاموش کنید.)
 4. منتظر بمانید تا گوشی 100 درصد شارژ شود.
 5. در حالت شارژ گوشی را روشن کنید و درصد شارژ آن را در حالت روشن هم ببینید اگر هنوز 100 درصد آن تکمیل نشده است اجازه دهید تا 100 درصد شارژ شود و حالا می‌توانید شارژر را جدا کنید.
 6. حالا باتری شما کالیبره شده است و مقیاس جدیدی با توجه به ظرفیت باقی‌مانده باتری شما تنظیم می‌شود.
 7. بهتر است این کار را هر 6 ماه یک‌بار انجام دهید چون معمولا باتری در این مدت 2 الی 5 درصد از ظرفیتش را از دست می‌دهد.

با کالیبره کردن گوشی خیال شما از بابت درصد شارژ باقی‌مانده راحت می‌شود و مطمئن می‌شوید که این درصد باقی‌مانده کاملا واقعی است.

 • تنظیمات اپلیکیشن‌های فعال که باتری مصرف می‌کنند.

اپ‌های فعال

در قسمت تنظیمات باتری و در پایین صفحه اپلیکیشن‌هایی که باتری گوشی را مصرف می‌کنند را خواهید دید. می‌توانید آمارهای 24 ساعت گذشته یا 7 روز گذشته را ببینید. اگر روی آیکن ساعت کلیک کنید مدت زمانی که هر کدام از این اپ‌ها از باتری استفاده کرده‌اند را هم خواهید دید.

معمولا اپلیکیشن‌هایی مانند موزیک، گالری، اس‌ام‌اس و … باتری کمتری نسبت به فیسبوک، توییتر و یا بازی‌ها مصرف می‌کنند چون این اپ‌ها به صورت پیش‌فرض روی گوشی نصبند و با مصرف باتری بسیار کمتر طراحی شده‌اند. البته سافاری به عنوان مرورگر پیش‌فرض همچنان باتری بیشتری مصرف می‌کند اما باز هم به میزان استفاده‌ی شما بستگی دارد.

اگر احساس می‌کنید برخی اپلیکیشن‌های شما به صورت غیرمعقول باتری مصرف می‌کنند سعی کنید آن‌ها را بهینه کنید. اگر نیازی به آن‌ها ندارید غیرفعال‌شان کنید و یا یک برنامه‌ی جایگزین برای آن‌ها پیدا کنید. بسیاری از اپلیکیشن‌های آنلاین نسخه‌ی تحت وب هم دارند که می‌توانند جایگزین کم‌مصرف خوبی باشند.

 • چرا در حالت No Mobile Coverage باتری مصرف می‌شود؟

وقتی آنتن ندارید و علامت No Cell Coverage را روی گوشی می‌بینید احتمالا فکر کنید چون حالا آنتن ندارید باتری کمتری مصرف می‌کنید. اما این اشتباه است. چون گوشی برای تماس‌ها و اس‌ام‌اس‌ها به سیم‌کارت وابسته است و وقتی آنتن قطع می‌شود گوشی سعی می‌کند در مدت‌ زمان‌های کمتر شبکه‌های موجود را جستجو کند. پس باتری بیشتری هم مصرف می‌کند. حتی اگر به وای‌فای هم وصل باشید تفاوتی نمی‌کند و برای گوشی آنتن موبایل در اولویت قرار دارد.

شما می‌توانید این مصرف باتری را کمی محدودتر کنید. وقتی خارج شهر هستید و آنتن ندارید بهتر است قابلیت Airplane Mode را فعال کنید. اما در این حالت تمام سیگنال‌های ورودی بسته می‌شود و تا زمانی که آن را غیرفعال نکنید هیچ اس‌ام‌اس یا تماسی دریافت نخواهید کرد. حتی اگر به نقطه‌ی آنتن‌دهی برسید.

اگر وای‌فای دارید می‌توانید در حالت Airplane هم آن را روشن کنید و مشکلی از این بابت وجود ندارد. برای روشن کردن وای‌فای مسیر Settings > Wi-Fi > On را دنبال کنید.

 • حالت Low Power Mode

Low-power-mode حالت

وقتی کمتر از 20 درصد شارژ دارید آیفون به شما پیشنهاد می‌کند که حالت Low Power Mode را فعال کنید. وقتی شارژ شما به کمتر از 10 درصد برسد خودبخود به این حالت سوئیچ می‌شود. اما شما در هر لحظه و هر شرایطی، حتی وقتی شارژ بیشتر دارید (کمتر از 80 درصد) هم می‌توانید از مسیر Settings > Battery > Low Power Mode این حالت را فعال کنید.

اما این قابلیت چکار می‌کند؟ در مواقع ضروری مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا باتری گوشی‌تان خالی شود. وقتی این حالت را فعال می‌کنید آیکن باتری در نوار وضعیت به رنگ زرد درمی‌آید. در این حالت موارد زیر غیرفعال می‌شوند.

 • دریافت ایمیل یا سینک ایمیل‌ها در لحظه
 • سیری
 • ریفرش شدن اتوماتیک اپ‌ها در پس‌زمینه
 • دانلود اتوماتیک و آپدیت نرم‌افزارها
 • وال‌پیپرهای متحرک

در این حالت زمان Auto-Lock هم به 30 ثانیه می‌رسد و همچنین روشنایی صفحه هم کاهش می‌یابد. در ضمن گوشی شما در این حالت با سرعت کمتری کار می‌کند که این باعث می‌شود تا باتری کمتری در CPU و GPU مصرف شود.

اما فعال کردن این قابلیت چه تاثیری دارد؟ در یک کلمه: خیلی. تحقیقات نشان داده‌اند که می‌توانید 30 الی 40 درصد بیشتر از گوشی خود استفاده کنید. اگر شک دارید آن را امتحان کنید. این مدت زمان به شما کمک می‌کند تا از محل‌کارتان سوار مترو شوید و به خانه برسید و آن را شارژ کنید و در طول این مدت هم گوشی شما خاموش نمی‌شود. در ضمن در حالت Low Power Mode باتری سریع‌تر شارژ می‌شود.

سوال بعدی این است که آیا می‌توان همیشه این حالت را فعال کرد؟ آسیبی به باتری نمی‌رساند؟ از نظر آسیب به باتری باید گفت که در این حالت باتری با آهنگ زمانی کمتری خالی می‌شود و اتفاقا این تخلیه‌ی آرام برای باتری کاملا ایده‌آل است و هیچ آسیبی به باتری نمی‌رسد. اما همچنان به نوع استفاده‌ی شما از گوشی بستگی دارد. برخی قابلیت‌ها محدود می‌شوند. نمی‌توانید ایمیل دریافت کنید و احتمالا در اجرای برخی نرم‌افزارهای سنگین هم کند عمل کند. بیشتر برای مواقع ضروری خوب است و استفاده‌ی مداوم از آن بین کاربران اپل چندان رایج نیست.

چگونه از خالی شدن سریع‌ باتری آیفون جلوگیری کنیم؟

وقتی باتری شما به کمتر از 20 درصد می‌رسد و اولین هشدارهای خالی شدن باتری را دریافت می‌کنید کمی مضطرب می‌شوید مخصوصا اگر فاصله‌ی زیادی با اولین نقطه‌ی شارژ دارید. اما نگران نباشید. با برخی روش‌ها می‌توانید از خاموش شدن سریع باتری جلوگیری کنید.

 • کاری که قبلا باید می‌کردید:

اگر همین الان زیر 20 درصد شارژ دارید و دنبال یک روش برای بالا بردن عمر آن هستید این بخش را نخوانید. اما اگر نگران خالی شدن باتری خود نیستید همین الان چک کنید و ببینید که آیا گوشی شما به آخرین نسخه‌ی iOS آپدیت شده است یا نه. اپل معمولا در هر آپدیت که ارائه می‌کند برخی مشکلات را شناسایی و حل می‌کند. حتی در مواردی فراتر هم می‌رود و اگر احساس کند یک گوشی مشکلات خاصی دارد آن‌ها را هم شناسایی می‌کند و بعد از آپدیت گوشی خواهید دید که این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است. راستی اگر باتری شما مشکل دارد و احساس می‌کنید زودتر از همیشه شارژ خالی می‌کند همین الان آن را آپدیت کنید شاید دیگر این مشکلات را نداشته باشید.

 • کارهایی که باید همین الان انجام دهید:

روشنایی صفحه را چک کنید. در Settings > Display & Brightness یا در قسمت Control Center که با کشیدن صفحه رو به پایین می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که Auto-Brightness را غیرفعال کنید. چون وقتی که فعال است نور آن با توجه به نور محیط کم و زیاد می‌شود. بعد از غیرفعال کردن این گزینه حالا روشنایی آن را در حالت مینیمم قرار دهید. بیشترین میزان ظرفیت باتری صرف صفحه نمایش گوشی می‌شود و با این کار بخش نسبتا زیادی از این مصرف را کم می‌کنید.

تنظیم روشنایی آیفون برای بهبود عمر باتری آیفون

در همین منو می‌توانید Auto-Lock را هم ببینید و زمان آن را تغییر دهید و کمتر کنید. هر چند تاثیر زیادی ندارد ولی به هر حال می‌تواند تغییر محسوسی برای چند دقیقه داشته باشد. می‌توانید Raise to Wake را هم غیرفعال کنید. این قابلیت در پس‌زمینه به صورت مداوم در حال اجراست و زمانی که گوشی خود را حرکت می‌دهید صفحه نمایش را روشن می‌کند و ممکن است در مصرف باتری تاثیر داشته باشد.

در همین منو قابلیت Perspective Zoom را هم غیرفعال کنید تا تصاویر گرافیکی حین کار کردن با گوشی غیرفعال شوند. این موارد به صورت تکی چندان تاثیری ندارند اما وقتی همگی با هم اعمال می‌شوند به راحتی می‌توان تاثیر آن‌ها را روی کارکرد باتری آیفون احساس کرد. برای اطمینان بیشتر در قسمت Control Centre بلوتوث و Airdrop را غیرفعال کنید. مهم‌تر اینکه اگر لوکیشن گوشی روشن است و نیازی به آن ندارید حتما آن را غیرفعال کنید چون باتری زیادی مصرف می‌کند و دائما در پس‌زمینه فعال است. اگر نیازی به اینترنت دیتا ندارید غیرفعال کردن آن هم تاثیر زیادی دارد.

 • آیا Airplane Mode تاثیری دارد؟

تاثیر حالت هواپیما بر باتری گوشی آیفون

بله. یقینا. چرا که گوشی دیگر سیگنال‌های رادیویی را به صورت مداوم چک نمی‌کند و بخشی از باتری که صرف موج‌یابی و ارتباط رادیویی با رادارها می‌شود دست‌نخورده باقی می‌ماند. برای فعال کردن این بخش از Control Centre روی لوگوی هواپیما کلیک کنید.

در نظر داشته باشید که با فعال کردن این قابلیت نمی‌توانید از اینترنت دیتا یا سیم‌کارت‌تان استفاده کنید. نمی‌توانید زنگ بزنید و اس‌ام‌اس بفرستید و تماس و پیامی هم دریافت نمی‌کنید. اگر می‌خواهید بین Low Power Mode و حالت هواپیما یکی را انتخاب کنید قطعا گزینه‌ی اول بهتر است. چرا که المان‌هایی را غیرفعال می‌کند که چندان نیازی به آن ندارید اما با فعال کردن حالت هواپیما عملا ارتباطات آنلاین و رادیویی شما قطع می‌شوند.

اگر نیازی به تماس و اس‌ام‌اس و اینترنت دیتا ندارید می‌توانید این حالت را فعال کنید. سرعت شارژ کردن گوشی را هم بالا می‌برد. اگر عجله دارید و می‌خواهید زودتر باتری گوشی‌تان را شارژ کنید و نمی‌خواهید آن را خاموش کنید این حالت می‌تواند به شما کمک کند.

 • آیا بستن اپلیکیشن‌ها عملکرد باتری را بهبود می‌بخشد؟

نظریه‌های مختلفی در این مورد این وجود دارد. همچنان نمی‌توان با قطعیت گفت که تاثیر ویژه‌ای دارد یا نه. منظور از بستن اپ‌ها وقتی است که روی دکمه‌ی Home کلیک می‌کنید و اپ‌ها را سوایپ می‌کنید تا کاملا بسته شوند. نکته‌ی اول این است که با بستن موقتی اپ‌ها هم دسترسی آن‌ها به باتری به کمترین میزان ممکن می‌رسد و باتری خیلی کمی مصرف می‌کنند که اصلا به حساب نمی‌آید. اما اگر تعداد اپ‌های باز (یا موقتا بسته شده) بیشتر باشد بستن کامل آن‌ها می‌تواند تغییر نسبتا خوبی ایجاد کند.

اما نظریه‌ی دیگری هم وجود دارد. وقتی یک اپ را قبلا به صورت موقت بسته‌اید در حقیقت دسترسی آن را به نیروی CPU‌ قطع کرده‌اید اگر قصد دارید دوباره آن‌ها را بالا بیاورید و باز کنید و کامل ببندید CPU مجددا این اپ‌ها را شناسایی می‌کند و برای بالا آوردن این اپ‌ها نیروی زیادی مصرف می‌کند. پس اینکه اپ‌ها را ببندید یا نه عملا تفاوتی ایجاد نمی‌کند و شاید حتی باعث خالی شدن سریع‌تر باتری شود.

 • برنامه‌هایی که در پس‌زمینه فعالند چه؟

این برنامه‌ها فرق دارند. بستن این برنامه‌ها قطعا تاثیر مثبتی روی عملکرد باتری آیفون دارد. چرا که این برنامه‌ها کاملا از CPU‌ تغذیه می‌کنند و با اینکه مصرف کمی دارند اما همچنان به دلیل تعداد بالای آن‌ها می‌توانند باعث دشارژ سریع گوشی شوند.

برای اینکه این اپ‌های پس‌زمینه و رفرش شدن مداوم آن‌ها را غیرفعال کنید از مسیر Settings > General > Background App Refresh جلو استفاده‌ی مداوم این اپ‌ها از توان CPU را بگیرید.

 • کدام اپ‌ها زودتر باتری را خالی می‌کنند؟

بعضی اپ‌ها به سرعت باتری گوشی را خالی می‌کنند. اما این برای مواقعی است که در حال استفاده از آن‌ها هستید. بازی‌ها به دلیل اینکه هم از المان‌های گرافیکی صفحه و هم از نیروی ماکزیمم CPU‌ استفاده می‌کنند بیشترین نرخ تخلیه‌ی شارژ را دارند. بازی‌های آنلاین وضعیت‌شان به مراتب بدتر است. این بازی‌ها حتی باعث داغ شدن باتری گوشی هم می‌شوند.

در رتبه‌ی دوم پرمصرف‌ترین اپ‌ها شبکه‌های اجتماعی قرار دارند. این اپ‌ها از تابع Update استفاده می‌کنند. مدام در حال آپدیت شدن هستند تا پست‌ها و توییت‌های جدید را بارگذاری کنند و یا نوتیفیکیشن‌های شما را در لحظه ارسال کنند. مسنجرها هم در رتبه‌ی بعدی قرار دارند. در ضمن این اپ‌ها در پس‌زمینه هم فعال می‌مانند و حتی اگر آن‌ها را ببندید هم تا زمانی که اینترنت روشن باشد در پس‌زمینه فعالند و کار می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی

هر اپلیکیشنی که از لوکیشن استفاده می‌کند هم جزو این گزینه‌های پرمصرف است. چرا که GPS را فعال می‌کند و با فعال شدن این قابلیت سخت‌افزاری بخشی از باتری مصرف می‌شود. اگر نیازی به این اپ‌ها ندارید بهتر است لوکیشن را خاموش کنید یا صرفا مواقعی که نیاز دارید روشن کنید. از مسیر Settings > Privacy > Location Services می‌توانید دسترسی برخی اپلیکیشن‌ها به جی‌پی‌اس و مکان را غیرفعال کنید. یا آن را از حالت Always خارج کنید و دسترسی آن‌ها را در حالت محدود قرار دهید. برای برخی اپلیکیشن‌ها هم می‌توانید آن را کاملا غیرفعال کنید.

یک نکته را هم همینجا بگوییم که لازم نیست تمام این قابلیت‌ها و امکانات را فدای باتری گوشی کنید. شما یک گوشی هوشمند دارید و از آن لذت ببرید. اگر این قابلیت‌ها را غیرفعال کنید و خودتان را صرفا به خاطر عمر باتری محدود کنید فایده‌ی گوشی هوشمند چیست؟

اگر می‌خواهید علت باد کردن باتری گوشی را بدانید این مطلب را از دست ندهید.

شارژ باتری آیفون

معمولا در مورد شارژ گوشی کمی پارانویا داریم. کابل آن را چک می‌کنیم. مدام درصد شارژ شده را چک می‌کنیم. منتظریم تا زودتر پر شود و معمولا هم مواقعی که عجله داریم شارژ باتری در کندترین حالت ممکن جلو می‌رود. بیایید با شارژ باتری و مسائل مربوط به آن بیشتر آشنا شویم؟

 • آیا برای اولین استفاده باید باتری را فول‌شارژ کنیم؟

شارژ آیفون در اولین استفاده

وقتی یک آیفون جدید می‌خرید خیلی هیجان‌زده هستید. دوست دارید هرچه‌ سریع‌تر گوشی را روشن کنید و با آن کار کنید. اما صبر کنید. چیزی را فراموش نکرده‌اید؟ نباید باتری را تا 100 درصد شارژ کنید و بعد استفاده کنید؟ اصلا باتری آیفون به شارژ اولیه نیاز دارد؟

خوشبختانه برای آیفون چنین چیزی نیاز نیست. به محض اینکه گوشی را خریداری کردید شروع به کار کنید و نگران نباشید. اول اینکه این برای باتری‌های سلول مایع رایج است و باتری آیفون عمدتا لیتیوم یونی است. در ضمن گوشی‌های آیفون به محض روشن کردن 50 درصد شارژ دارند و این فعالیت تنظیم ظرفیت در داخل کمپانی انجام شده است و نیازی به فول‌شارژ کردن آیفون در اولین استفاده نیست.

 • چقدر طول می‌کشد تا گوشی آیفون کامل شارژ شود؟

نمی‌توان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد. حتی زمان میانگین و تقریبی هم نمی‌توان گفت. عوامل زیادی در این زمان دخالت دارند. نکته اینکه معمولا 80 الی 100 درصد شارژ برای یک روز استفاده‌تان کافیست و خیلی کم پیش می‌آید که باتری را فول‌شارژ کنیم و معمولا وقتی درصد شارژ آن به میزان دلخواه‌مان می‌رسد آن را از شارژر جدا می‌کنیم.

فاکتورهای زیادی در مدت زمان شارژ باتری آیفون موثرند؟ کابل شارژر، آداپتور، درصد شارژ اولیه، خاموش یا روشن بودن گوشی، فعال یا غیرفعال بودن حالت هواپیما، ظرفیت با‌قی‌مانده باتری، سلامت باتری، اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه، صفحه‌ی Always-On و خیلی از موارد دیگر.

اما اگر بخواهیم یک زمان نسبتا نزدیک بیان کرد بین 2 تا 3 ساعت است. یعنی از 0 به 100 درصد می‌رسد. در ضمن سیستم شارژ هم بسیار متفاوت است. مثلا از 0 تا 50 درصد مدت زمان کمتری برای شارژ لازم است اما برای 50 تا 100 درصد زمان بیشتری نیاز است. اگر حالت هواپیما را فعال کنید زمان شارژ کمی کمتر می‌شود و می‌توانید در یک ساعت درصد شارژ گوشی‌تان را به بیش از 60 درصد برسانید.

باتری‌های لیتیوم یونی بسیار قدرتمند هستند و از 0 تا 80 درصد باتری در مدت زمان 1 الی 1.5 ساعت پر می‌‌شود. اما از 80 تا 100 درصد به دلیل کمبود سلول‌های فعال معمولا 45 دقیقه و شاید بیشتر زمان می‌برد. این مدت زمان برای این است که اولا دمای باتری بالا نرود چون سلول‌های فعال کمتری وجود دارند و ولتاژ و جریان شارژر باعث بالا رفتن دمای باتری می‌شود و ثانیا با شارژ آرام تمام سلو‌ل‌های باتری به طور کامل پر می‌شوند و ظرفیت باتری در بالاترین حد ممکن قرار می‌‌گیرد.

 • آیا خالی شدن باتری و بعد شارژ کردن آن خوب است؟

شارژ

نباید اجازه بدهید باتری شما به صورت مداوم خاموش شود و بمیرد و بعد آن را شارژ کنید. در حقیقت این کار به باتری آسیب می‌زند. بهتر است شارژ باتری را همیشه بین 40 تا 80 نگه دارید. اجازه ندهید به زیر 20 درصد برسد. چون هم خودتان ممکن است برای یک کار ضروری بیرون بروید و به مشکل بخورید و هم کارایی گوشی افت می‌کند.

اپل توصیه می‌کند ماهی یک‌بار باتری را کالیبره کنید. (بالا توضیح داده شد.) اما واقعا نیازی به این کار نیست و بهتر از 5 الی 6 ماه یک‌بار این کار را انجام دهید. خاموش شدن و خالی شدن کامل باتری ممکن است به برخی سلول‌ها آسیب بزند.

 • آیا می‌توان حین شارژ از گوشی استفاده کرد؟

بله. اما همیشه هم نه. برای کارهای معمولی و گشتن در اینترنت و جواب دادن به پیام‌ها و تماس‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد. اما حین شارژ کردن بهتر است بازی‌های سنگین را اجرا نکنید. چون CPU در ماکزیمم عملکرد قرار می‌گیرد و باعث می‌شود دمای باتری بالا برود و این اصلا خوب نیست.

 • آیا شب‌ تا صبح گوشی را به شارژ بزنیم مشکلی دارد؟

همه همین‌ کار را می‌کنیم. مخصوصا اگر از اپ‌هایی استفاده کنیم که خواب را مانیتور می‌کنند شارژ کردن آن ضروری است. وقتی شما خواب هستید گوشی هم راحت‌تر است و راحت‌تر شارژ می‌شود.

آما آیا این کار امن است؟ آیا به باتری آسیب می‌زند؟

جواب هر دو سوال بله است. خوشبختانه شما Galaxy Note 7 ندارید که شب‌ها کنار تخت‌تان منفجر شود. باتری آیفون تا کنون چنین مشکلاتی نداشته است و امنیت بسیار بالایی دارند اما سعی کنید آن را جای گرم نگذارید. مثلا نزدیک سیستم گرمایشی یا زیر بالش. ممکن است حین شارژ دمای باتری بالاتر برود و حتی خطر انفجار هم در برخی شرایط وجود دارد. اما اگر آن را در دمای نرمال اتاق قرار دهید و شارژ کنید مشکلی برای آن به وجود نمی‌آید.

اینکه باتری گوشی‌تان تا صبح داخل شارژ بماند و فول‌شارژ شود مشکل خاصی ندارد چون آیفون سنسور قطع ولتاژ دارد و بعد از اینکه گوشی کاملا فول‌شارژ شد دیگر جریانی به سمت باتری نمی‌رود. اما با اینکه جریان باتری قطع می‌شود اما همچنان الکتریسته به گوشی وصل است. این کار در درازمدت باعث می‌شود تا کارایی باتری افت کند. تاثیر خیلی زیادی ندارد. اما بهتر است هر شب و در مدت زمان طولانی این کار را انجام ندهید.

دلیل این کار پدیده‌ی Trickle Charge است. وقتی باتری شما کاملا شارژ شد هنوز هم نوسانات انرژی داخل باتری وجود دارند و اگر الکتریسیته را قطع نکنید این نوسانات داخل باتری باقی می‌مانند و روی ظرفیت آن و سلول‌هایی که حال کاملا شارژ شده‌اند تاثیر منفی دارد.

کاهش ظرفیت باتری آیفون

 • آیفون را رو به زمین بگذارید.

حین شارژ و یا حتی وقت‌هایی که گوشی‌تان به شارژ نیست اگر آیفون را رو به زمین قرار دهید سنسورهای آیفون آن را تشخیص می‌دهند. اما چه اتفاقی می‌افتد؟ صفحه نمایش گوشی‌تان خاموش می‌شود و گوشی خودبخود در حالت سایلنت قرار می‌گیرد. به آن FaceDown می‌گویند.

این قابلیت باعث می‌شود تا باتری گوشی‌تان زود خالی نشود (صداها غیرفعالند و صفحه نمایش برای همیشه خاموش است حتی وقتی که یک پیام یا تماس دریافت می‌کنید.) در ضمن نوتیف‌ها و صداهای مختلف هم شما را اذیت نمی‌کنند. اگر حین شارژ هم گوشی را رو به زمین قرار دهید هم شارژ باتری سریع‌تر (نه خیلی) انجام می‌شود و هم شما با خیال راحت می‌توانید استراحت کنید.

 • حین شارژ قاب آیفون را جدا کنیم؟

خیلی‌ها این کار را می‌کنند. خیلی‌ها هم توجهی به آن ندارند. اما آیا واقعا تاثیری دارد؟ در حالت معمولی تفاوت چندانی ایجاد نمی‌شود. مشکل اصلی حرارت است. اما قاب‌های باکیفیت آیفون به گونه‌ای طراحی شده‌اند که گرما داخل آن‌ها باقی نمی‌ماند و حرارت باتری می‌تواند به خوبی به بیرون منتقل شود. علت داغ شدن باتری آیفون فعال بودن برنامه‌ها در CPU و GPU است و چندان به ویژگی‌های فیزیکی بستگی ندارد.)

اگر احساس می‌کنید باتری شما با قاب داغ شده است. در مرحله‌ی اول آن را رو به زمین قرار دهید و اگر احساس می‌کنید تغییری ایجاد نشده است قاب را جدا کنید. نگران گرم شدن باتری حین شارژ نباشید. اگر دمای باتری بالا برود اپل به شما هشدار می‌دهد و می‌توانید گوشی را در جای خنک‌تری به شارژ بزنید که مشکل آن حل شود.

اما جدا کردن قاب هم برای اطمینان پیشنهاد می‌شود. قاب‌های سخت باعث می‌شوند حین جدا کردن و نصب دوباره لبه‌های گوشی در گذر زمان خورده شوند. اما قاب‌های نرم چنین مشکلی ندارند. اگر زیاد قاب گوشی را جدا می‌کنید بهتر است قاب نرم داشته باشید.

 • آیا باید حتما از شارژر اصل اپل استفاده کنیم؟

کابل لایتنینگ

نه. با اینکه اپل پیشنهاد می‌کند که حتما از شارژر تولیدی خود کمپانی استفاده کنید اما زیاد هم ضروری نیست. اگر شارژر فابریک‌تان را گم کرده‌اید یا خراب شده است می‌توانید از شارژرهای سایر کمپانی‌ها هم استفاده کنید. اما شارژرهای ارزان و بی‌کیفیت اصلا پیشنهاد نمی‌شوند. این شارژرها ممکن است باعث شوک الکتریکی باتری شوند و مجبور شوید هزینه‌ی بیشتری را برای خرید باتری آیفون بپردارید. پس برای حذف سلامت باتری آیفون حتما از شارژر اورجینال و باکیفیت استفاده کنید. 

جمع بندی

مراقب باتری گوشی‌تان باشید. اگر این باتری به درستی کار نکند هم کیفیت و کارایی گوشی‌تان افت می‌کند و هم خودتان عصبی و مضطرب می‌شوید. مراقبت‌های لازم را انجام دهید. با روش‌ها و ترفندهای مواقع ضروری که در بالا به آن‌ها اشاره شد آشنا شوید و با خیال راحت از گوشی‌تان استفاده کنید.

در راهنمای خرید لوازم جانبی گوشی اطلاعات کامل‌تری در مورد سایر لوازم جانبی ارائه کرده‌ایم که به دردتان می‌خورد. می‌توانید بهترین لوازم جانبی را برای گوشی زیبای‌تان انتخاب کنید.

 

6 دیدگاه برای هر چیزی که باید در مورد باتری آیفون بدانید

6 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 0

  سلام من گوشی ایفون ۱۱ دارم و یک ماهه خاموش کردم بخاطر دلایلی و میگن باتری خراب میشه اگه طولانی مدت خاموش بمونه درسته ؟ من میترسم باتری گوشیم خراب شه

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   خیر. باتریش خراب نمی‌شه.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  سلام،گوشی ایفن١١پرو دارم یک هفته است تادوربین فعال میکنم شارز کوشیم صفر میشه و بایک خاموش روشن دوباره به شارژ اول برمیگرده،اپل بالای باتری هلث یک لینک فرستاده که درست کنن برام چون همش انگلیسیه متوجه نمیشم،ببخشید مشکل از چیه
  کوشی با دوربین مشکل داره باتریش،باتری هلث من تو ده روز ار ٩۶ هی دونه دونه داره کم میشه اومده٩٣ استفاده ام هم کمه جون دوتا کوشی دارم

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   حتما باید مطابق با اون لینکی که فرستادن جلو برید و مشکلش رو حل کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 1

  سلام
  من یک گوشی ایفونse دارم وقتی با پاور بانک شارژ میکنم هر ۵دقیقه شارژ قطع میشه که باید یهک بار قفل باز کنم دوباره قفل کنم که باز ۵ دقیقه ولی صفحه رو میزارم رو حالت روشن که اصلا قفل نشه اونوقت قشنگ شارژ میشه.بنظر شما مشکل از تنظیمات ه؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   فقط تو پاوربانک اینجوریه؟

   ارسال شده در تاریخ: