دستورات کاربردی Siri

با 20 مورد از دستورات کاربردی Siri آشنا شوید

چه کاری میتونم براتون انجام بدم؟ این تنها سوالی است که دستیار صوتی هوشمند اپل با نام سیری (Siri) از شما خواهد پرسید. همان‌طور که پیش از این نیز مفصلا شرح داده بودیم، سیری دستیار صوتی اپل است که می‌تواند با گوش سپردن به فرمان‌های شما دستوراتتان را مو به مو اجرا کند، بدون آن که نیاز داشته باشید تا از جای خود تکان بخورید! با این حال Siri تنها از زبان انگلیسی پشتیبانی می‌کند. درنتیجه برای فرمان دادن یا باید به این زبان مسلط باشید و یا دستورات مهم و عملیاتی سیری را بدانید! از همین رو در این مطلب قصد داریم تا برخی از دستورات کاربردی Siri را به شما ارائه کنیم. در ادامه به معرفی 20 دستور مهم و مفید سیری به همراه ترجمه و کاربرد هریک می‌پردازیم. کمپانی اپل یکی از پرچمداران تولید گجت‌های به روز است. لوازم جانبی اپل مانند ایرپاد و هوم پاد سازگاری کامل با دستیار صوتی سیری دارند و می‌توان با آشنایی به نحوه کارکرد این دستیار صوتی هرچه بهتر از این گجت‌ها استفاده نمود. 

مطلب پیشنهادی: بهترین اپلیکیشن های اپل واچ را هم از دست ندهید. بهترین بند و کاور و گلس اپل واچ هم در فروشگاه اینترنتی استایل آپ در اختیار شما قرار دارند و می‌توانید قابلیت‌های اپل‌ واچ‌تان را بهبود ببخشید. 

راهنمای کار با Siri

20 مورد از دستورات کاربردی دستیار صوتی اپل Siri

تماس با مخاطب مورد نظر، باز کردن یک برنامه خاص، اطلاع از وضعیت آب‌و‌هوا و بسیاری از موارد دیگر بدون نیاز به حرکت دستان و چشمان شما میسر خواهد بود! تنها کافی است تا آن کار را از سیری بخواهید! در ادامه 20 مورد از دستورات کاربردی Siri را به شما ارائه خواهیم کرد. لازم به ذکر است که دستورات سیری بسیار متنوع و گسترده هستند. به عبارت دیگر با بیان هرآنچه که می‌خواهید با گوشی خود انجام بدهید، سیری وارد عمل خواهد شد. با این حال ما در این مطلب به 20 مورد از پرکاربردترین این دستورات می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که برای این که سیری به راحتی بتواند دستورات شما را شناسایی کند، باید به دو نکته مهم توجه کنید. اولا باید کلمات خود را با وضوح و شمرده شمرده بیان کنید. ثانیا حدالامکان فاصله بین دهان و میکروفون گوشی و یا هدست خود را به میزان مناسبی تنظیم کنید. با رعایت این اصول، استفاده از سیری به دلیل کارایی بالای آن بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد شد. اکنون به معرفی دستورات کاربردی سیری می‌پردازیم.  با ما همراه باشید. راهنمای استفاده از Siri هم قبلا در اختیار شما قرار داده شده است که می‌توانید از آن استفاده کنید. 

مهم‌ترین دستورات سیری عبارتند از:

Tell [contact’s name] I’m almost home

ترجمه: به (نام مخاطب مورد نظرتان) اطلاع بده من در حال رسیدن به خانه هستم.

گاهی اوقات مانند مواقعی که در حال رانندگی، دوچرخه سواری و پیاده‌روی هستیم، ارسال یک پیام کوتاه کار چندان آسان و مناسبی نیست. با این حال اگر شما به این کار نیاز داشته باشید، سیری آن را برای شما انجام خواهد داد. یکی از دستورات کاربردی سیری، ارسال پیام کوتاه با متن مورد نظر به مخاطب مورد نظر شماست! برای این کار کافی است شما عبارت text یا Tell را پیش از نام مخاطب مورد نظرتان آورده و سپس متن مورد نظر ارسالی خود را بازگو کنید. مثلا گفتن دستور text [name], Is dinner ready? و بیان نام مخاطب در قسمت name، پیامی با محتوای is dinner ready? (به معنای آیا شام آماده است؟) برای مخاطبی که نام برده‌اید ارسال خواهد شد.

آموزش دستورات سیری

Launch [app’s name].

ترجمه: (برنامه مورد نظر) را اجرا کن.

اگر در لحظاتی دستان شما کثیف هستند و یا در شرایطی هستید که باز کردن قفل گوشی و مراجعه به منو و اجرای یک برنامه برای شما سخت و امکان‌ناپذیر است، Siri در خدمت شما خواهد بود! کافی است تا پس از بیان کلمه لانچ (Launch)، نام برنامه مورد نظر خود را بگویید.

“What’s this song?”

گاهی پیش آمده که در رایدو و یا تاکسی آهنگی پخش می‌شود که شما را به شدت مجذوب خود می‌کند! تاجایی که دوست دارید تا اطلاعات آن آهنگ را هرچه سریع‌تر بیابید! یکی از دستورات کاربردی Siri یافتن نام آهنگ و اطلاعات دیگری از قبیل نام هنرمند و آلبوم و… است. تنها باید گیرنده میکروفون گوشی خود را به منبع صدا نزدیک کنید و با بیان دستور What’s this song سیری برای یافتن اطلاعات آن آهنگ وارد عمل خواهد شد.

Is it windy today?

ترجمه: آیا امروز باد خواهد وزید؟

گوشی آیفون می‌تواند با توجه به مختصات GPS شما، پیشبینی وضعیت آب‌و‌هوایی منطقه را ارائه کند. با پرسیدن سوالاتی از این قبیل می‌توانید اطلاعات جالبی از وضعیت روزهای آینده آب و هوای منطقه خود به دست آورید. برای مثال با پرسیدن Do I need an umbrella tomorrow? (آیا من فردا به چتر نیاز خواهم داشت؟) سیری جوابی کاملا دقیق و درست به شما خواهد داد!

Call [contact’s name].

ترجمه: با (نام مخاطب مورد نظر) تماس بگیر.

دیگر برای برقراری تماس بدون نیاز به دست نیاز به یک هدست بلوتوث ندارید! چرا که سیری با هرکسی که اراده کنید تماس خواهد گرفت! برقراری تماس با فرمان صوتی یکی دیگر از دستورات کاربردی Siri است که استفاده فراوانی دارد. کافی است تا پس از بیان عبارت Call نام مخاطب مورد نظر خود را بیاورید. حتی درصورتی که چند شماره برای یک مخاطب ذخیره کرده باشید، می‌توانید مشخص کنید که می‌خواهید با کدام یک تماس بگیرید. برای مثال در صورت بیان عبارت call Brad Mehdi’s mobile سیری با شماره موبایل مخاطبی که به نام مهدی ذخیره شده، تماس خواهد گرفت!

Call [contact] on speaker

ترجمه: با (مخاطب مورد نظر) در حالت بلندگو تماس بگیر.

درصورتی که صدای محیط بیش از حد بلند باشد، می‌توانید علاوه بر برقراری تماس به کمک سیری، تماس مورد نظر را در حالت بلندگو نیز قرار دهید. برای انجام این مورد از دستورات کاربردی Siri کافی است تا در انتهای مراحل دستور قبلی (جهت برقراری تماس با مخاطب مورد نظر)، عبارت on speaker را نیز برای فعال‌سازی حالت بلندگو فعال کنید.

Set a timer for 30 minutes/1 hour.

ترجمه: تایمر را برای نیم ساعت/یک ساعت دیگر تنظیم کن.

اگر دوست دارید تا تایمری را برای مدت معلومی تنظیم کنید و یا راس ساعت خاصی با آلارم گوشی بیدار شوید، می‌توانید بر روی دستورات کاربردی Siri حساب کنید! برای مثال در صورتی که در حال دویدن و یا پیاده روی می‌خواهید تایمری برای چند دقیقه بعد بگذارید، با بیان عبارت Set a timer for و سپس مدت زمان مورد نظرتان یک تایمر بر روی گوشی شما فعال خواهد شد. همچنین با بیان دستوراتی همچون wake me up at 6 AM (مرا ساعت 6 صبح بیدار کن)، آلارمی برای صبح فردای شما کار گذاشته خواهد شد!

Schedule dinner with [contact] for [time/date]

ترجمه: یک برنامه ناهار با (نام مخاطب مورد نظر) برای (روز و زمان مورد نظرتان) ترتیب بده.

اضافه کردن یک رویداد به تقویم با استفاده از سیری بسیار آساسن است. چرا که این گزینه از دستورات کاربردی Siri به شما امکان تنظیم هر نوع قرار و رویدادی را در تقویم خواهد داد. برای مثال با بیان عبارت Hey Siri, add a trip to the Tehran to calendar on April 2 at noon ، سیری در تقویم گوشی به تاریخ دوم آپریل یک رویداد مسافرت به تهران را تنظیم خواهد کرد. در صورتی که اطلاعات ارائه شده از طرف شما برای تنظیم یک رویداد به اندازه کافی نباشد، سیری ممکن است اطلاعات بیشتری را از شما بخواهد.

 Remind me of this

ترجمه: این را به من یادآوری کن.

آیا شده در حال خواندن یک پیام کوتاه، یک ایمیل و یا حتی مشاهده اطلاعات یک محصول در یک وب‌سایت با کمبود زمان مواجه شوید و بخواهید تا آن را بعدا مطالعه کنید؟ دستور Remind me of this باعث خواهد شد تا سیری به شما این موضوع را یادآوری کند. تنها کافی است تا پیش از فراخوانی سیری به قسمت مورد نظر رفته و سپس با فعال کردن این دستیار صوتی هوشمند اپل، درخواست یادآوری دوباره آن صفحه را داشته باشید.

What’s the [sports team]’s score?

ترجمه: (نام تیم مورد نظر) چند گل زده است؟

آیا بازی تیم محبوب خود را از دست داده‌اید؟ حای نگرانی نیست! چرا که سیری شما را در جریان لحظه به لحظه بازی خواهد گذاشت! کافی است تا همانند عبارت فوق، اطلاعات بازی‌های تیم مورد علاقه خود را از Siri بپرسید. این مورد یکی از دستورات کاربردی Siri برای علاقه‌مندان به دنیای ورزش است.

What are the best-rated movies playing near me?

ترجمه: چه فیلم‌های با امتیاز بالایی در نزدیکی من نمایش داده می‌شود؟

اگر اهل سینما رفتن باشید، قطعا عاشق این مورد خواهید شد. با پرسیدن چنین عباراتی و حتی تعیین زمان مورد نظر، لیستی از برنامه سینماهای اطراف شما به نمای درخواهد آمد. حتی شما می‌توانید براساس بازیگران، کارگردان و… به جست‌و‌جو بپردازید. با این حال لازم به ذکر است که این مورد از دستورات کاربردی Siri تنها به فیلم‌ها ختم نمی‌شود. بلکه شما  می‌توانید با پرسیدن عباراتی نظیر where is the nearest park to me? بر روی نقشه گوشی خود، نزدیک‌ترین پارک و مسیر رسیدن به آن را مشاهده نمایید.

دستورات کاربردی Siri

Google for [random topic].

ترجمه: (موضوعی دلخواه و تصادفی) را در گوگل جست‌و‌جو کن.

جست‌وجو در گوگل تنها به استفاده از اپلیکیشن آن در گوشی‌های آیفون محدود نمی‌شود. بلکه با بیان این عبارت می‌توانید در مورد هرموضوع دلخواهی در گوگل جست‌و‌جو کنید. برای مثال با عبارت  Google for best local travel destinations می‌توانید از سیری بخواهید تا بهترین مناطق محلی برای گردش را برای شما در گوگل جست‌و‌جو کند. با این حال در صورتی که ترجیح می‌دهید تا صرفا در مورد یک موضوع خاصی در وب به جست‌و‌جو بپردازید، عباراتی مانند search the web for [topic] کارگشای شما خواهند بود.

Post to Facebook [status/message].

ترجمه: (پیام یا وضعیت مورد نظر) را در فیسبوک پست کن.

اگر گوشی آیفون و یا آی‌پد شما به حساب کاربری فیسبوکتان متصل شده باشد، می‌توانید به سادگی و با استفاده از این عبارت، متن مورد نظرتان را به سرعت و بدون نیاز به فرآیند باز کردن برنامه و رفتن به قسمت مشخص و تایپ کردن آن در فیسبوک پست کنید! این حالت یکی از دستورات کاربردی Siri علی‌الخصوص برای فعالان رسانه‌ای و افرادی است که از رویدادی گزارش لحظه به لحظه تهیه می‌‌کنند.

Tweet [message].

ترجمه: (پیام مورد نظر) را توئیت کن.

همانند دستور قبلی، این مورد نیز برای پست سریع پیام مورد نظر شما در توئیتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ضمن سیری به اندازه‌ای باهوش است که شما می‌توانید هشتگ‌های مورد نظرتان را نیز در انتهای پست و یا در بین آن‌ها جای دهید! چرا که با گفتن کلمه هشتگ سیری متوجه خواهد شد که منظور شما سمبل و نماد هشتگ است و نه خود کلمه آن!

Call me [your alias]

ترجمه: مرا (نام مورد نظر) صدا کن!

به طور پیشفرض، سیری نام شما را از روی مخاطبین و اطلاعات گوشی پیدا کرده و به همان نام صدایتان خواهد زد. یکی از دستورات کاربردی Siri و حقه‌های جالب این برنامه این است که می‌توانید نام مستعاری برای خود انتخاب کنید تا سیری با همان نام شما را صدا بزند! برای مثال با گفتن عبارت Call me boss سیری به شما لقب Boss (رئیس) خواهد داد!

Remind me to [task] when I get home

ترجمه: وقتی به خانه رسیدم (کار مورد نظر) را یادآوری کن.

فرض کنید که قرار است پس از بازگشتن از کار و رسیدن به خانه با خواهر خود تماس بگیرید و تولد او را تبریک بگویید. اما به دلیل اتفاقات روزمره ممکن است به کلی اسن مسئله را فراموش کنید! با این حال سیری همچنان در خدمت شماست! برای مثال در چنین مواردی با بیان عبارت add a reminder to call sis when I get home (یک یادآوری برای تماس با خواهرم هنگام بازگشتن به خانه اضافه کن)، به محض این که به خانه بازگشتید (سیری از روی لوکیشن و آدرس وارد شده از این موضوع اطلاع خواهد یافت!) به شما یادآوری خواهد شد که چه کارهایی باید انجام دهید!

Email [contact]

ترجمه: به (مخاطب مورد نظر) ایمیل بزن.

ارسال ایمیل سریع و بدون نیاز به تایپ یکی دیگر از دستورات کاربردی Siri به حساب می‌آید. برای مثال با گفتن عبارت Email Ali سیری آماده ارسال ایمیل به مخاطبی که با نام علی در گوشی شما ذخیره شده خواهد شد. سپس با بیان کلماتی مانند subject و message می‌توانید عنوان ایمیل و محتوای آن را نیز تعیین کنید. لازم به ذکر است که برای استفاده از این فرمان، باید ایمیل مخاطبانتان را در قسمت اطلاعات مخاطبان ذخیره کنید.

Play a [band/singer] playlist

ترجمه: پلی لیست (خواننده/ گروه مورد نظر) را پخش کن.

به لطف ادغام دستیار هوشمند سیری با Apple Music، شما می‌توانید از این دستیار هوشمند تقاضای پخش هر آهنگ و یا هر پلی لیستی از هنرمند محبوب خود را بخواهید. کافی است تا نام خواننده و یا آهنگ مورد نظر خود را به سیری اطلاع دهید.

Who is the best football player of 2017?

ترجمه: بهترین بازیکن فوتبال سال 2017 چه کسی است؟

شما می‌توانید هر سوال و واقعیتی را که دوست دارید بدانید، از سیری بپرسید و سیری در عرض چند ثانیه پاسخ شما را خواهد داد! البته قضیه تنها به سوالات دنیای واقعی و با جواب درست و منطقی ختم نمی‌شود! بلکه شما می‌توانید سوالات خنده‌دار و عجیبی مانند این که اول مرغ وجود داشت یا تخم مرغ (what came first: the chicken or the egg?) جواب‌های جالب و خنده‌داری را از سیری دریافت کنید! همانطور که گفتیم Siri بسیار باهوش‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید! اگر باور ندارید، شروع به پرسیدن سوال‌های خود از او کنید.

Goodnight, Siri

ترجمه: شب بخیر، سیری!

اگر لوازم برقی خانه خود را به صورت ریموت و با گوشی آیفون خود همگام‌سازی کرده باشید، می‌توانید از سیری بخواهید تا چراغ‌های هر اطاق دلخواه شما را روشن و خاموش کند. و یا در انتهای روز با پیغام Goodnight می‌توانید به سیری اطلاع دهید که قصد خوابیدن دارید این دستیار هوشمند و همیشه در صحنه کلیه چراغ‌های خانه و سایر لوازم برقی دیگر مانند تلویزیون را خاموش خواهد کرد!

در اینجا 37 ترفند سیستم عامل WatchOS اپل را بخوانید و با امکانات این سیستم عامل بیشتر آشنا شوید.

Siri: خدمت‌گذار نامرئی و همیشه همراه شما

اگر به خوبی دستورات کاربردی Siri را فرا بگیرید، خواهید دید که کم کم زندگی بدون آن برای شما مشکل خواهد شد! چرا که سیری یک خدمت‌گذار نامرئی است که هیچگاه از فرمان‌های شما خسته نمی‌شود. درصورتی که هزینه خرید ساعت هوشمند اپل واچ یا گوشی آیفون، آیپد و یا دستگاه مک را پرداخت کرده باشید، این خدمت‌گذار به صورت رایگان در اختیار شما خواهد بود. پس از وجود آن غافل نشوید چرا که زندگی شما در کنار Siri بسیار ساده‌تر خواهد شد!

در این مطلب سعی کردیم تا 20 نمونه از دستورات کاربردی Siri را به شما معرفی کنیم. کافی است تا یک جست‌و‌جوی ساده در اینترنت انجام دهید و با دستورات بسیار متنوع این دستیار هوشمند روبه‌رو شوید. با این حال در صورت داشتن تسلط نسبی به زبان انگلیسی، می‌توانید دستورات خود را مستقیما به سیری بگویید. مطمئن باشید که این دستیار صوتی هوشمند شما را ناامید نخواهد کرد. در نهایت هم می‌توانید ترفندها و راه‌حل‌های ساعت هوشمند را بخوانید و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. 

0 دیدگاه برای با 20 مورد از دستورات کاربردی Siri آشنا شوید

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “با 20 مورد از دستورات کاربردی Siri آشنا شوید”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.