علت باد کردن باتری

علت باد کردن باتری گوشی هوشمند چیست؟

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که بعد از مدتی استفاده از گوشی، شاهد باد کردن باتری گوشی خود باشید. این باد کردن باتری فقط مخصوص گوشی‌های هوشمند نمی‌شود، بلکه این مشکل در باتری‌ لپ تاپ، باتری‌های لیتیومی کوچک مانند هدست، مچ بند هوشمند و غیره نیز دیده می‌شود. بدیهی است که باد کردن باتری باعث بسته نشدن درب پشتی گوشی می‌شود و باتری دیگر کارایی اولیه را نخواهد داشت. اما آیا می‌دانید علت باد کردن باتری گوشی هوشمند چیست؟ چه راه‌هایی برای جلوگیری از باد کردن باتری گوشی وجود دارد؟ آیا راهی برای حل مشکل باتری باد کرده وجود دارد؟ در ادامه اطلاعات کاملی راجع به باد کردن باتری گوشی‌های هوشمند برای شما آورده شده است تا با توجه به آن اقدامات لازم را انجام دهید.

یک پیشنهاد: لیست کامل لوازم جانبی موبایل و اطلاعات لازم در مورد هر کدام را مطالعه کنید. مخصوصا در مورد باتری گوشی بخوانید تا بهترین لوازم جانبی را برای گوشی‌ زیبا و ظریف‌تان انتخاب کنید. 

باد کردن باتری گوشی به چه معنا است؟

بیشتر وسایل و گجت‌های هوشمند عصر حاضر دارای باتری لیتیوم یونی هستند و می‌بینم که تلاش شدیدی برای بالا بردن کارایی و قدرت باتری‌ها از جانب برندهای مختلف صورت گرفته است. باتری‌های لیتیومی دارای چگالی بالا هستند، اما این چگالی بالا گاهی اوقات باعث مشکلاتی می‌شود. لیتیوم در مقایسه با عنصرهایی که در گذشته در ساخت باتر‌ی‌ها استفاده می‌شد، واکنش‌پذیرتر می‌باشد و در نتیجه وقتی این باتری‌ها بیش از حد داغ می‌شوند، واکنش‌هایی در آن انجام می‌شود که به مرور زمان موجب آزاد شدن گازها و باد کردن باتری خواهد شد.

دو مدل باد کردن باتری جامد و گاز وجود دارد. باتری‌ها به مرور زمان بر اثر عوامل مختلف از جمله افزایش دما و شارژ بیش از حد گاز آزاد می‌کنند، اما برچسب و پوشش روی باتری مانع از خارج شدن این گازها شده و در نتیجه شاهد متورم شدن باتری خود خواهید بود. از طرف دیگر گاهی اوقات باتری‌ها طوری واکنش نشان می‌دهند که در اثر این واکنش شیمیایی به مرور زمان درون باتری مواد جامد تولید می‌شود؛ این امر نیز یکی از شیوه‌های دیگر باد کردن باتری دستگاه‌های هوشمند می‌باشد. بنابراین اگر پشت گوشی شما کمی از بدنه گوشی فاصله گرفته است، یا این‌که یک شکاف غیرطبیعی در قاب گوشی خود مشاهده می‌کنید یا اگر قاب گوشی خود را به سختی می‌توانید ببندید قطعا باتری گوشی هوشمند شما باد کرده است. همیشه سوال‌های مختلفی در زمینه باد کردن باتری موبایل، تبلت و دیگر دستگاه‌های هوشمند وجود دارد. برخی از این سوال‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • چه عواملی باعث باد کردن باتری گوشی می‌شود؟
 • آیا راهی برای جلوگیری از باد کردن باتری‌ گوشی وجود دارد؟
 • آیا می‌توان برای تعمیر باتری‌های باد کرده آن‌ها را داخل فریزر گذاشت؟
 • باتری باد کرده لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری را چگونه دور اندازیم؟
 • هنگام باد کردن باتری گوشی‌های هوشمند چه کاری باید انجام دهیم؟(راه حل باتری ورم کرده چیست؟)
 • چه چیزهایی باعث باد کردن باتری‌های لیتیوم یونی می‌شود؟
 • آیا همه باتری‌ها باد می‌کنند؟
 • آیا احتمال انفجار باتری باد کرده وجود دارد؟
 • باتری باد کرده و متورم شده چه خطراتی به دنبال دارد؟
 • آیا شارژ کردن بیش از حد باتری یا به اصطلاح اورشارژ کردن باعث باد کردن آن می‌شود؟

همیشه چنین سوالاتی درباره باد کردن باتری وجود دارد. اما آیا پاسخی برای این سوالات وجود دارد؟ اگر یکی از افرادی هستید که این سوالات ذهن شما را به خود مشغول کرده است، با ما باشید تا پاسخ تمام سوالات خود را با جزئیات پیدا کنید.

راه حل باد کردن باتری

علت باد کردن باتری گوشی‌های هوشمند چیست؟

عواملی وجود دارند که باعث عملکرد نادرست باتری و در نهایت متورم شدن باتری می‌شوند. آشنایی با این عوامل به شما کمک می‌کند تا عمر مفید باتری گوشی هوشمند خود را افزایش دهید. برخی از علت‌های باد کردن باتری عبارتند از:

1. شارژ کردن غلط و نادرست

اگر بعد از فول شارژ شدن باتری گوشی را ساعت‌ها متصل به شارژر رها کنید، باعث آسیب رسیدن به باتری شما می‌شود. این موضوع به خصوص در باتری‌های لیتیومی دیده شده است. در صورتی که باتری بیش از حد شارژ شود، واکنش‌های شیمیایی که درون گوشی رخ می‌دهد باعث شکل گرفتن یک برآمدگی در باتری خواهد شد. از طرف دیگر استفاده از یک شارژر نامرغوب نیز می‌تواند عامل اصلی این موضوع باشد. درست است که شارژرهای ارزان و بی‌کیفیت نیز می‌توانند گوشی شما را شارژ کنند، اما از آنجایی که این شارژرها گوشی را به‌درستی شارژ نمی‌کنند ریسک آسیب رساندن به گوشی شما نیز بالا خواهد بود. بنابراین بهتر است همیشه از شارژر اصلی و اورجینال استفاده کنید. اگر گوشی شما هنوز 100 درصد شارژ نشده است، نباید آن را از شارژر جدا کنید. این عادت را فراموش کنید تا کارایی باتری شما بهتر باشد و عمر مفید آن نیز افزایش پیدا کند. استفاده از گوشی در حین شارژ یکی دیگر از علت‌هایی است که باعث متورم شدن باتری خواهد شد. بهتر است وقتی گوشی در حال شارژ است از آن استفاده نکنید تا مانع از آسیب رسیدن به باتری شوید.

در مورد فست شارژ هم معمولا سوالاتی می‌شود. به نظر شما فست شارژ به باتری گوشی آسیب می‌زند؟ ما در اینجا دلایل کامل آن را برررسی کرده‌ایم. 

2. دما

«در محل سرد و خشک نگه دارید!» قطعا شما هم با این جمله در جاهای مختلف برخورد کرده‌اید. افزایش دما یکی از مهم‌ترین عواملی است که سبب باد کردن باتری گوشی می‌شود. اگر در حال حاضر باتری گوشی شما کمی متورم شده است، شاید بهتر باشد حداقل به‌خاطر خود گوشی هم که شده عوامل بالا برنده دمای گوشی را کم کنید. وقتی دمای یک باتری خیلی بالا می‌رود، تاثیر منفی بر روی باتری شما خواهد داشت و در نتیجه به مرور زمان شاهد باد کردن باتری خواهید بود.

یکی از علل بالا رفتن دما به استفاده از قاب‌های نامناسب و نامرغوب مربوط است. به طوری که اگر قاب انتخابی شما مناسب نباشد، باعث افزایش دما و بالطبع آسیب به باتری خواهد شد. شارژ شدن نادرست یکی دیگر از دیگر عوامل بالا برنده دمای گوشی می‌باشد. برای مثال استفاده از گوشی در حین شارژ یا استفاده از شارژرهای ارزان و نامرغوب نقش مهمی در این زمینه دارند.

3. خرید باتری تقلبی

باتری‌های گوشی قرار نیست تا سالیان سال عمر کنند. باتری یک طول عمر مفید 1 تا 2 سال دارد، بنابراین شما بعد از مدتی شاهد خراب شدن باتری خود خواهید بود و در نتیجه مجبور هستید آن را با یک باتری جدید جایگزین کنید. همیشه یک باتری اصل خریداری کنید! باتری‌های تقلبی شاید به‌خوبی شارژ نشوند، چندین ساعت طول بکشد تا شارژ شوند یا شارژ نگه نمی‌دارند یا این‌که کم کم متورم شوند. باتری یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی گوشی است که باید نهایت دقت و حساسیت را در خرید آن به خرج بدهید. 

در استایل آپ می‌توانید لوازم جانبی اورجینال گوشی‌های مختلف را پیدا کنید. اصل و باکیفیت بالا. باتری‌هایی که تا مدت‌ها می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 

4. تولیدکننده باتری

گاهی اوقات باد کردن باتری فقط تقصیر شما نیست. شاید سازنده باتری یک باتری معیوب ساخته باشد که خوشبختانه می‌توان تقاضای جایگزین کرد. البته با توجه به این‌که شاید سازنده باتری در منطقه محل زندگی شما نباشد، امکان درخواست تعویض وجود ندارد. بیشتر برندهای مهم از حق امتیاز برندهای بزرگ‌تر استفاده می‎کنند و در واقع انجام چنین کاری عملا غیرممکن است. بنابراین تنها راه‌حل شما در این شرایط خرید باتری موبایل مدل اورجینال می‌باشد.

جلوگیری از باد کردن باتری

چگونه از باد کردن باتری گوشی جلوگیری کنیم؟

چندین راه برای جلوگیری از باد کردن باتری گوشی هوشمند وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به آن‌ها نقش عمده‌ای در جلوگیری از باد کردن باتری گوشی خود داشته باشید.

 • همیشه سعی کنید از شارژر اصلی و سازگار با گوشی خود استفاده کنید. هر گوشی ولتاژ و پورت مخصوص به خود را دارد. شاید در ظاهر شکل شارژرها مشابه با یکدیگر باشد، اما همه چیز به این سادگی نیست. برای مثال شاید گوشی شما نیاز به یک شارژر 5 ولتی و 2 آمپری داشته باشد، اما اگر شما از یک شارژر 5 ولتی اما 1.5 آمپری استفاده کنید، قطعا باعث خرابی آن خواهد شد.
 • همیشه پیش از این‌که باتری شما به حداقل میزان برسد، آن را به شارژ بزنید و نگذارید که شارژ آن بیش از حد تخلیه شود.
 • نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که نباید اجازه دهید گوشی شما بیش از حد شارژ شود. شاید این موضوع در چندبار اول مهم نباشد، اما به مرور زمان باعث آسیب رسیدن به باتری و متورم شدن آن می‌شود.
 • عدم استفاده از گوشی در هنگام شارژ یکی دیگر از مواردی است که باید برای پیشگیری از باد کردن باتری در نظر بگیرید. این کار باعث ایجاد انرژی اضافه در باتری می‌شود و در نتیجه با گذر زمان باتری باد می‌کند.

نکته: سوالات متداول در مورد باتری آیفون را از دست ندهید. از دلایل کم شدن عمر باتری گوشی گرفته تا راهکارهای بهبود عمر باتری در این مطلب آورده شده است. البته برای گوشی‌های آیفون. 

علت باد کردن باتری گوشی هوشمند

در صورت باد کردن باتری گوشی چه کاری باید انجام داد؟ (راه حل باتری ورم کرده)

شاید به مرور زمان شاهد یک چیز عجیب بر روی نمایشگر گوشی خود شوید، به طوری که گمان کنید شاید کسی بر روی نمایشگر فشار وارد کرده است. وقتی درب پشتی گوشی را باز می‌کنید و شاهد از بین رفتن آن علامت از روی صفحه نمایش هستید، می‌بینید که باتری باد کرده علت آن بوده است. وقتی باتری‌های لیتیومی زیاد شارژ می‌شود یا زیادی داغ می‌کنند، به مرور زمان سلول‌های داخلی باتری ترکیب الکترولیت خارج می‌کنند. از آنجایی که باتری‌ها در فضای بسته‌ای قرار دارند، آزاد شدن گازها باعث باد کردن باتری گوشی خواهد شد. در این شرایط بهترین کاری که باید انجام دهید، خلاص شدن از شر باتری باد کرده و خرید یک باتری جدید است. باتری‌ها به باد کردن و منفجر شدن معروف هستند، بنابراین باید حواستان باشد. توصیه می‌شود نکات ایمنی را به شدت در نظر بگیرید. باتری خراب را با یک باتری اورجینال تعویض کنید و مثل روز اول از گوشی خود استفاده کنید. با ضربه زدن بر روی باتری یا فشار دادن آن نمی‌توانید تورم باتری را از بین ببرید. همین‌که باتری باد می‌کند باید به فکر خرید یک باتری جدید باشید.

برخی از افراد گمان می‌کنند اگر باتری را درون فریز قرار دهند، می‌توانند این مشکل را رفع کنند. بهتر است بگوییم که سخت در اشتباه هستید. از آنجایی که فرایند شیمیایی درون باتری در گذشته انجام شده است، تغییراتی دمایی باعث بازگشت این فرایند نخواهد شد. بنابراین در این شرایط فقط یک باتری باد کرده سرد خواهید داشت و هیچ تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.

باتری‌ها از ایمنی خوبی برخوردار هستند و در بیشتر موارد این ایمنی مانع از انفجار باتری می‌شود، اما احتیاط شرط عقل است! بهتر است برای جلوگیری از آتش گرفتن و انفجار باتری، هر چه سریع‌تر به فکر تعویض آن باشید تا ایمنی و سلامت خود و خانواده خود را حفظ کنید. در این شرایط کافی است که باتری را کاملا تخلیه شارژ کنید و آن را به نزدیک‌ترین محل دفع زباله‌های‌ خطرناک تحویل دهید.

چقدر راضی بودی؟!

0 دیدگاه برای علت باد کردن باتری گوشی هوشمند چیست؟

0 دیدگاه برای این محصول

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علت باد کردن باتری گوشی هوشمند چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.