معرفی سیستم‌عامل AsteroidOS

معرفی سیستم‌عامل AsteroidOS : رقیبی جدی برای Wear OS

سیستم‌عامل AsteroidOS یک سیستم‌عامل مخصوص ساعت‌های هوشمند است که می‌خواهد خود را به عنوان جایگزینی برای Wear OS گوگل معرفی کند. شما با خرید ساعت هوشمند سازگار با سیستم‌عامل Wear ، می‌توانید AsteroidOS را امتحان کرده و حتی در صورت علاقه می‌توانید به صورت همزمان آن را با نرم‌افزارهای گوگل اجرا کنید. سیستم‌عامل AsteroidOS به طور کامل براساس کتابخانه‌ها و خود سیستم‌عامل لینوکس پیاده‌سازی شده است. این سیستم‌عامل متن‌باز (open-source) به کاربران امکاناتی نظیر دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها، ساعت زنگ‌دار، کورنومتر، کنترل بی‌سیم برنامه‌های موسیقی، پیش‌بینی وضعیت آب‌و‌هوا و امکانات دیگری نظیر یک ماشین حساب را ارائه می‌کند.

برنامه‌ریزی سیستم‌عامل AsteroidOS بسیار ساده است و از این رو انتظار می‌رود که توسعه‌دهندگان با دست باز بتوانند به طراحی برنامه‌های مختلف برای آن پرداخته و به سادگی آن را سفارشی‌سازی کنند. این موضوع باعث شده تا AsteroidOS در برابر Wear OS از یک مزیت رقابتی بزرگ برخوردار شود. پس از ارائه نسخه آلفای این سیستم‌عامل در دسامبر سال 2016، اکنون نسخه 1.0 سیستم‌عامل AsteroidOS آماده است تا در خدمت علاقه‌مندان خود قرار بگیرد.

معرفی سیستم‌عامل AsteroidOS

قابلیت استفاده از این سیستم‌عامل در حال حاضر تنها به ساعت‌های هوشمندی که براساس wrist OS گوگل اجرا می‌شوند محدود شده است. همچنین برای استفاده از این سیستم‌عامل باید به صورت دستی نرم‌افزار آن را دریافت و راه‌اندازی کرد. برای آشنایی بیشتر با این سیستم‌عامل، AsteroidOS بر روی برخی ساعت‌های هوشمند الجی مانند LG Watch Urbane اجرا و راه‌اندازی شده تا از جنبه‌های مختلف و همچنین در برابر Wear OS سنجیده شود. در ادامه این مقاله، نتایج به دست آمده از این تست را به شما ارائه می‌کنیم.

طراحی و شکل ظاهری سیستم‌عامل AsteroidOS

سیستم‌عامل AsteroidOS ممکن است همان ظاهر یکپارچه Wear OS را نداشته باشد، اما با این حال شما قادر خواهید بود تا از بین 11 چهره مختلف با ظاهری شیک و هوشمند (8 چهره دیجیتالی و 3 چهره آنالوگ)، ظاهر دلخواه خود را انتخاب نمایید. اغلب این چهره‌ها جذاب و کابربر پسند هستند و در برخی از این چهره‌ها ترکیبی از ظاهر آنالوگ و دیجیتالی را برای نمایش ساعت و تاریخ به کار گرفته شده است. این 11 چهره مختلف نمایش ساعت می‌توانند با 42 تصویر زمینه مختلف که به صورت پیش‌فرض بر روی سیستم‌عامل AsteroidOS تعبیه شده‌اند، ترکیب شوند. تصاویری از طبیعت و محیط‌های شهری از جمله این تصویر زمینه‌های زیبا هستند. در این میان یک تصویر زمینه معرف AsteroidOS نیز وجود دارد که شامل یک تصویر کاشی مانند با رنگ‌های سیاه و آبی است.

به غیر از این موارد، گزینه دیگری برای سفارشی‌سازی در اختیار کاربران قرار نگرفته است. اما حقیقتا همین موارد به اندازه مورد نیاز کافی هستند و شما به چیز دیگری نیاز نخواهید داشت. منوها، آیکون‌ها و اعلان‌ها به صورت واضح و مناسب بر روی صفحه ساعت نمایش داده می‌شوند. از این رو AsteroidOS در اغلب موارد به خوبی در زمینه طراحی به خوبی طراحی wrist گوگل عمل می‌کند.

سیستم عامل ساعت هوشمند معرفی سیستم‌عامل AsteroidOS

سیستم‌عامل AsteroidOS به صورت پیش‌فرض 7 برنامه مختلف را در خود جای داده است. این هفت برنامه عبارتند از: ساعت زنگ‌دار، ماشین حساب، برنامه کنترل موسیقی، کرنومتر، تایمر و پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا. همه این برنامه‌ها ظاهری ساده و رویکرد منسجی دارند و در نتیجه کار کردن با هرکدام از آن‌ها به هیچ وجه پیچیده و دشوار نیست.

از آیکون‌گرافی سیستم‌عامل AsteroidOS گرفته تا طراحی منو‌های آن، همگی به نحو احسن و به بهترین شکل ممکن خودنمایی می‌کنند و از این یافتن یک ایراد و نقطه ضعف در بخش طراحی این سیستم‌عامل یک چالش دشوار است! با این که تعداد چهره‌ها و تصویرزمینه‌های این سیستم‌عامل بسیار متنوع است، اما با این حال سیستم‌عامل AsteroidOS در اولین روزهای ارائه خود قرار دارد و به احتمال زیاد طراحان و توسعه‌دهندگان قابلیت‌های انتخاب و سفارشی‌سازی توسط کاربران را بیش از این نیز خواهند کرد.

تصاویر سیستم‌عامل AsteroidOS

اصول اولیه سیستم‌عامل AsteroidOS

در حالت واقع بینانه باید اعتراف کرد که سیستم‌عامل AsteroidOS تمامی امکانات موجود را به شما ارائه نمی‌کند. این ساعت در کنار نمایش دادن زمان، پشتیبانی از اعلان‌ها و هفت برنامه کاربردی دیگر را نیز به شما ارئه می‌‌کند. اما با این وجود همچنان جای امکاناتی نظیر قدم‌شمار، دستیار هوشمند و یا پاسخ‌گویی به اعلان‌ها که در Wear OS شاهد آن هستیم در سیستم‌عامل AsteroidOS به شدت خالی است.

با این حال سیستم‌عامل AsteroidOS در آنچه که انجام می‌دهد، عملکرد خوب و قابل قبولی دارد. کار با این سیستم نرم‌افزاری بسیار ساده و روان است و در اغلب موارد حرکت به سمت پایین/بالا و یا چپ/راست کار شما را راه می‌اندازد و تغییر صفحات در هنگام تغییر با تاخیر بسیار اندکی همراه است. برای روشن و خاموش کردن صفحه این سیستم‌عامل (در ساعت‌هایی از جمله LG Watch Urbane) نیاز به فشردن یک دکمه دیجیتالی دارید. اما به دلیل عدم وجود گزینه‌هایی مانند همیشه روشن ماندن و یا روشن شدن صفحه با بلند کردن ساعت، ممکن است فرآیند بررسی زمان کمی خسته‌کننده باشد.

مشخصات سیستم‌عامل AsteroidOS

اعلان‌ها در این ساعت به خوبی به کاربر اطلاع داده می‌شوند و با یک فشار و ویبره سطحی، می‌توانید از یک نوتیفیکیشن جدید خبردار شوید. به صورت اساسی هرآنچه که باعث ایجاد یک اعلان و نوتیفیکیشن در گوشی شما شود، به لطف امکانات سیستم‌عامل AsteroidOS در ساعت هوشمند شما نیز اطلاع رسانی خواهد شد. علاوه بر این هر نوشته‌ای که در نوتیفیکیشن موجود باشد (مانند پیش‌نمایش یک ایمیل یا پیام کوتاه) در ساعت هوشمند شما قابل خوانده شدن است.

امکانات سیستم عامل AsteroidOS

در قسمت تنظیمات (علاوه بر گزینه‌هایی مانند تغییر چهره نمایش ساعت و تصویر زمینه که پیش از این به بررسی آن‌ها پرداختیم) گزینه‌های سفارشی‌سازی پایه‌ای دیگری مانند تنظیم میزان نور صفحه، زبان و واحد‌های اندازه‌گیری وجود دارند. اگر بگوییم که ورژن 1.0 سیستم‌عامل AsteroidOS در هنگام تغییر چهره و تصویرزمینه کاملا بی‌نقص عمل می‌کند دروغ گفته‌ایم! چرا که گزارشاتی از هنگ کردن ساعت در هنگام اعمال تغییرات در مورد ساعت LG Watch Urbane به گوش می‌رسد. با این حال پس از چند دقیقه همه چیز به روال عادی و مرتب خود باز می‌گردد. سیستم‌عامل AsteroidOS از لحاظ نرم‌افزاری کاملا بی‌عیب و نقص نیست. اما با این حال برای استفاده روزانه به اندازه کافی پایدار و مناسب به نظر می‌رسد.

صفحه فروشگاه: خرید لوازم جانبی ساعت هوشمند

برنامه‌های سیستم‌عامل AsteroidOS

همان‌طور که پیش از این نیز اعلام کردیم، سیستم‌عامل AsteroidOS با هفت برنامه کاربردی (شامل خود سیستم‌عامل یا همان agenda، ساعت زنگ‌دار، موسیقی، کرونومتر، تایمر و همچنین وضعیت آب‌و‌هوا ) که به صورت پیش‌فرض بر روی آن قرار دارد کار می‌کند. در حالت کلی هرکدام از این برنامه‌ها عملکردی در حد انتظار خود دارند. با ماشین حساب قادر به انجام محاسباتی خواهید بود، به وسیله کرونومتر سنجش زمان میسر خواهد بود و ساعت زنگ‌دار در زمان تنظیم شده شما را آگاه خواهد ساخت.

بررسی برنامه های سیستم عامل Asteroid OS

به نظر می‌رسد که در هنگام همگام‌سازی وضعیت آب‌و‌هوا و همچنین به روزرسانی agenda مشکلاتی وجود دارد. هرچند که نرم‌افزار associated Android (که برای اتصال و یکپارچه‌سازی به کار می‌رود) همچنان در دست توسعه است و تازه به نسخه 0.11 خود رسیده است، قابلیت اتصال خوبی را بر روی این سیستم‌عامل فراهم می‌کند. هرچند که در حال حاضر این نرم‌افزار کاربردی بیش از یکپارچه‌سازی وضعیت آب‌و‌هوا ندارد. هرچند که ممکن است مشکلات یکپارچه‌سازی ناشی از وجود ایراداتی جزئی در سخت‌افزار و نرم‌افزار باشد، اما با این حال ویژگی‌های پیشبینی وضع هوا و همچنین یکپارچه‌سازی برنامه زمانی ساعت و گوشی، دو مورد و فاکتور بسیار مهم در هنگام استفاده از ساعت‌های هوشمند هستند و باید به آن‌ها توجه نمود.

برنامه های سیستم عامل AsteroidOS

برنامه موسیقی سیستم‌عامل AsteroidOS به سادگی به نرم‌افزار Spotify موجود بر روی گوشی هوسمند شما متصل می‌شود و عملکرد مناسبی را از خود به نمایش می‌گذارد. شما به سادگی قادر خواهید بود تا آهنگ خود را متوقف و مجددا پخش کرده و یا به سراغ آهنگ بعدی و یا قبلی بروید. گزینه‌های پیش‌رو در این برنامه به اندازه کافی ساده و کاربردی هستند و می‌توان گفت که شما نیاز به هیچ گزینه اضافی دیگری برای کنترل روند پخش آهنگ‌های خود نخواهید داشت. با توجه به این که هیچ نرم‌افزاری از سیستم‌عامل IOS در این سیستم‌عامل در دسترس نیست و دسترسی به نرم‌افزارهای اندرویدی نیز در آن بسیار محدود است، به نظر می‌رسد که از لحاظ تنوع برنامه‌ها باید به امکانات موجود بر روی خود سیستم‌عامل AsteroidOS تکیه کرد.

آیا سیستم‌عامل AsteroidOS می‌تواند یک رقیب واقعی برای Wear OS باشد؟

هرچند که سیستم‌عامل AsteroidOS گشتردگی و پیچیدگی‌های Wear OS را ندارد، اما با توجه به منبع-باز بودن این سیستم‌عامل مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان و توسعه‌دهندگان قرار گرفته است. تنوع برنامه این دو سیستم‌عامل به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست، اما با این حال سیستم‌عامل AsteroidOS با ظاهری شسته‌ و رفته عملکرد قابل قبولی را با برنامه‌های پیش‌فرض خود ارائه می‌کند.

بزرگترین مشکل این سیستم‌عامل، همگام‌سازی وضعیت آب‌وهوا و اطلاعات تقویم بین گوشی و ساعت هوشمند است. علاوه بر این مشکلات دیگری از جمله محدودیت نصب آن تنها بر روی ساعت‌هایی که از Wear OS پشتیبانی می‌کنند، مشکلات و سختی‌های نصب، باگ‌های گاه به گاه و برخی مشکلات دیگر گریبان‌گیر این سیست‌عامل نوظهور هستند. اما در سمت دیگر، چهره‌ها و تصویرزمینه‌های این سیستم‌عامل بسیار جذاب و تر و تمیز هستند. برنامه‌ها و منو ها به خوبی حرکت و عمل می‌کنند و اعلان‌ها بدون نیاز به هیچگونه برنامه و تنظیمات اضافی به شما نمایش داده می‌شوند.

بررسی سیستم‌عامل AsteroidOS

با تمامی این تعاریف، قطعا کاری که توسعه‌دهندگان سیستم‌عامل AsteroidOS انجام داده‌اند بسیار بزرگ، مبتکرانه و قابل احترام است. چرا که آن‌ها توانسته‌اند با امکاناتی محدود، یک رقیب جدی برای سیستم‌عامل کمپانی عظیم گوگل خلق کنند. امیدواریم تا در آینده، شاهد پیشرفت‌های روزافزون سیستم‌عامل AsteroidOS و برطرف شدن محدودیت‌های فعلی آن باشیم.

منبع: wareable

0 دیدگاه برای معرفی سیستم‌عامل AsteroidOS : رقیبی جدی برای Wear OS

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “معرفی سیستم‌عامل AsteroidOS : رقیبی جدی برای Wear OS”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.