دنیای پیرامون استایل گوتیک

لبخندی با طعم سیاهی؛ پرونده استایل گوتیک

اغلب تحقیق و شناخت یک استایل و گرایش‌های سبک زندگی افرادی که آن‌‌ها را انتخاب می‌کنند، به دلیل طرز متفاوت نگاه افراد در نهایت به نتیجه‌گیری یکسانی منتج نمی‌شود. بعضی از استایل‌‌ها و به دنبال آن‌ها سبک زندگی‌ای که حول محور این استایل به وجود می‌آیند با توجه به پوشش و مناسک‌شان سو تفاهمات بیشتری را در بین دیگر افراد برمی‌انگیزند. در این پست فروشگاه اینترنتی استایل آپ مروری داریم بر استایل مرموز، تاریک و همچنین مناقشه برانگیز “گوتیک”!
یکی از مورخین اروپایی در مورد تاریخ و چگونگی شکل‌گیری گوتیک مطالب جالبی را بیان کرده است:
Gothها قبلیه‌ای از ژرمن‌ها به حساب می‌آمدند؛ این قبیله بعد از سقوط امپراطوری روم در ایتالیا و به صورت کلی در شمال اروپا صاحب قدرت بیشتری شدند. هردوت تاریخ‌نویس مشهور یونانی، آن‌ها را در جمله قبیله “سکاها” می‌شمرد، اما باستان‌شناسان مدرن با رد این مسئله استدال هردوت را که بر پایه محل زندگی این افراد در نزدیکی قبیله “سکاها” بود می‌دانند. گفتنی است قبیله سکاها و Gothها هر دو در اطراف دریای سیاه زندگی می‌کردند.

لازم به ذکر است تاریخ این مردمان پر از ناشناخته‌هاست و شواهد قابل ارائه زیادی در مورد آن‌ها وجود ندارد. اما در این میان حقیقتی که در مورد افراد گوتیک قابل بیان است سبک زندگی اعم از نوع پوشش، طرز تفکر و تمایلات هنری آن‌ها در دوره امروزی می‌باشد.

گوتیک‌‌ها چه کسانی هستند؟

به صورت ساده، افراد گوتیک کسانی هستند که زیبایی هر چیزی را در نگاه تاریک به آن‌‌ها می‌یابند؛ آن‌ها عاشق چیزهای پر رمز و راز و سیاه می‌باشند. البته این تعریف، گوتیک‌ها را در دسته افراد شیطانی قرار نمی‌دهد، گوتیک‌ها نقطه نظر متفاوتی نسبت به دیگر افراد عادی دارند و افرادی خشن و فاقد حس طنزپردازانه نیستند. در حقیقت گوتیک‌ها عاشق خندیدن هستند، اما نگاه طنز آن‌ها بیشتر بر گرفته از کمدی سیاه می‌باشد. اشیا و لباس‌های سیاه دلیل ناراحتی و غم وجودی آن‌ها نیست، گوتیک‌ها سیاه را به عنوان منبع الهام خود به حساب می‌آورند. رومانتیک بودن، هوشمندی و دارای روحیه هنرمندانه بودن از ویژگی‌های بارز افراد گوتیک می‌باشد. برخلاف تصورات عموم مردم که استایل گوتیک را در پوشیدن لباس‌های سیاه و تاریک می‌دانند، استایلی که از جنبش‌های پانک دهه 70 نشات گرفته؛ تفکر و تمایل به گوتیک بودن، سبک زندگی می‌باشد که همواره وجود داشته است.

گوتیک‌ها شیطان را پرستش نمی‌کنند و از فرقه عجیب و غریبی نیستند. هر چند پیروان فرهنگ گوتیک در دو کشور آلمان و ژاپن به مراتب بیشتر از سایر نقاط دنیا می‌باشند، آن‌ها را می‌توان در سرتاسر دنیا با پیش‌زمینه‌هایی از فرهنگ بومی محل زندگی‌شان یافت. افراد گوتیک همواره از قضاوت‌های نابه‌جای دیگران شکایت دارند، تمایز ظاهری این افراد موجب شده تا عموم مردم از نحوه شکل‌گیری عقاید آن‌ها غافل باشند.

گوتیک بودن چیزی نیست که افراد به آن تمایل داشته باشند؛ بلکه بخشی از وجود آن‌ها است که باید به آن پی ببرند.

فرهنگ و استایل گوتیک:

فرهنگ و استایل تاریک گوتیک یکی از غالب‌ترین، متنوع‌ترین خورده فرهنگ‌های موجود در میان جوامع می‌باشد. نگاه سیاه و تاریک، لباس‌هایی با پیش زمینه فکری آن‌ها و نحوه زندگی برگرفته شده از این استایل موجب شده تا مورد توجه و علاقه بسیاری از جوانان قرار بگیرد.

 • همواره لباس‌های تیره و سیاه نمی‌پوشند، تمامی افراد گوتیک بند‌ها و ژانر‌های موسیقی‌ای یکسان را دنبال نمی‌کنند.
 • از افراد یک فرقه نیستند؛ آن‌ها را نمی‌توان توسط دین یا عقایدشان از دیگر جدا کرد.
 • از تمامی مفاهیم و چیزهای باستانی استقبال می‌کنند، هر چند دارای ظاهری مدرن داشته باشند.
 • اکثرا افراد خلاقی هستند.
 • از پایه و اساس افراد غمگینی نیستند.

نحوه پوشش و چگونگی نگاه به دنیا از دید این افرد می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده باشد. در ادامه سعی می‌کنیم معیار‌ها، باید و نبایدهای ظاهری افراد گوتیک را به تفصیل بیان کنیم.

البسه در استایل گوتیک:

پوشیدن لباس‌های سیاه شاخصه بارز ظاهری استایل گوتیک می‌باشد. در روزهای اولیه شکل‌گیری سبک زندگی گوتیک، افراد مختلف توانستند با الهام‌گرفتن از سایر استایل‌ها به ظاهری منحصربه‌فرد برای خود دست‌ یابند. اما در این بین باید به این نکته اشاره کرد، تم و زمینه سیاه شکل دهنده رنگ‌های البسه این افراد می‌باشد. قواعد زیر برای افرادی که می‌خواهند ظاهری گوتیک داشته باشند پیشنهاد می‌شود.

 • در پوشش خود از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنند؛ به عنوان مثال طیف رنگ‌های بنفش و قرمز
 • استفاده از کت و شلوار‌های ساتن
 • پوشیدن لباس‌های تنگ و جوراب‌های ساق بلند
 • پوشیدن دستکش‌های توری؛ به صورت کلی استفاده از المان تور در طراحی لباس‌های گوتیک رایج است
 • استفاده از کت‌های چرم؛ استفاده از لوگو بند‌های موسیقی مورد علاقه نیز در این مورد پیشنهاد می‌شود
 • استفاده از کفش‌های پاشنه‌ بلند، چکمه‌های براق و سیاه
 • پوشیدن بالاپوش‌هایی از جنس چرم، مخمل، ابریشم و توری

استایل گوتیک

خلق و خوی پوشش و استایل گوتیک همواره با فصل‌های سرد همخوانی بیشتری داشته است. خرید ست اکسسوری پاییز می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای افرادی که تمایل به ورود به دنیای Gothic دارند باشد.

مدل مو در استایل گوتیک:

افراد گوتیک اغلب از مدل‌ موهای مشکی بلند برای تکمیل ظاهر خود استفاده می‌کنند. با این حال قاعده یا قانون خاصی برای شکل‌گیری ظاهر موی افراد در استایل گوتیک وجود ندارد و بخشی است که به مراتب بیشتر از انتخاب لباس یا کفش از افراد وقت می‌گیرد.‌ استفاده از رنگ‌های متفاوت از مشکی مانند قرمز و زرشکی نیز ترند دختران گوتیک می‌باشد.

آرایش در استایل گوتیک:

پیشنهادات مختلفی در مورد چگونگی آرایش در استایل گوتیک برای دختران و پسران وجود دارد. آرایش چشم به سبک کلئوپاترایی برای دختران متاثر از آرتیست‌های معروف و به نام این سبک الهام گرفته می‌شود. استفاده از سایه چشم در طیف رنگ‌های تیره‌تر، استفاده از رژ لب و سایر لوازم آرایشی با رنگ‌های تیره و به خصوص خود رنگ مشکی ترند استایل Goth می‌باشد. آرایش چشم کشیده و غلیظ را نیز می‌توان از جمله ویژگی‌های آرایش زنان گوتیک برشمرد. به صورت کلی آرتیست‌ها، به خصوص موزیسین‌های معروف که استایل گوتیک دارند مانند “سوزی سو” منبع الهام بسیاری از جوانان گوتیک می‌باشد.آرایش چشم در استایل گوتیک

اکسسوری شخصی در استایل گوتیک:

استفاده و خرید استایل گوتیک در شکل‌گیری هرچه بیشتر اتمسفر گوتیک نقش بسیار مهمی دارد. به اصطلاح خود افراد گوتیک، هر چه تعداد اکسسوری بیشتر باشد، ظاهر افراد از غلظت گوتیک‌ بودن بیشتری بهره‌مند می‌شود. طیف بسیار زیادی از اکسسوری‌های شخصی وجود دارد که هم‌نشینی آن‌ها به زیبایی هر چه بیشتر استایل گوتیک افراد می‌انجامد. استفاده از دستبند‌ و چوکر چرمی در کنار استفاده از انگشتر‌های فلزی و زنجیر در لباس افراد که تمامی آن‌ها دارای زمینه رنگی سیاه داشته باشند پیشنهاد مناسبی خواهد بود؛ هر چند استفاده از عینک‌ دودی‌های کلاسیک و پیرسینگ بر روی بینی و گوش افراد هم از المان‌های پوششی رایج در استایل گوتیک می‌باشد.

تعدادی از پیشنهاداتی که استایلیست‌های فعال در این حوزه برای افراد گوتیک پیشنهاد می‌کنند:

 • لاک ناخن در رنگ‌های مشکی، بنفش و قرمز در استایل گوتیک از رنگ‌های ترند محسوب می‌شوند
 • جواهرات نقره‌ای با طرح‌های اسکلت انسانی، خفاش یا تصاویر مذهبی قدیمی نیز گزینه مناسبی خواهند بود؛ خرید استایل مشکی رنگ می‌تواند شروع مناسبی برای ساخت استایل گوتیک باشد.
 • استفاده از لنز‌های چرم تزیینی، عینک‌های دودی (به عنوان مثال عینک‌هایی که افراد گروه Sisters of Mercy استفاده می‌کنند.) تاثیر به سزایی در تکمیل ست استایل گوتیک دارد
 • پیرسینگ بر روی بینی، گوشی و ابرو نیز در بین گوتیک‌ها رایج است

گوتیک؛ فرهنگ و هنر

همانطور که گفته شد، استایل گوتیک محدود به ظاهر افراد نمی‌باشد، Gothic پیشوندی است که بر بسیاری از ‌دسته‌های هنری قرار می‌گیرد، تلیق سبک گوتیک در ژانرهای موسیقی، نقاشی و سینما در نهایت به اثرهای هنری شاهکاری منتج شده است. هنر‌هایی که بر پایه و اساس گوتیک شکل می‌گیرند اغلب دارای المان‌هایی برگرفته از این حال و هوای این سبک‌ هستند. بندهایی مانند Bauhaus و Sisters Mercy از جمله بندهای راکی هستند که سبک موسیقیایی آن‌ها “گوتیک راک” نام دارد، تیم برتون کارگردان سینما نیز در حوزه ژانرهای گوتیک فعالیت‌های موفقی داشته است.

فیلم‌‌های ژانر گوتیک

Gothic در قامت یک خورده فرهنگ از پتانسیل بالایی برخوردار بوده است، نتیجه تلفیق Gothic با بسیاری از فرهنگ‌های دیگر موجب به وجود آمدن استایل‌ها و خورده فرهنگ‌های بیشتری شد. بعد از کنار هم قرار گرفتن پانک، مکتب فکری دهه 80 آمریکا و اروپا، استایل ویکتوریایی و استایل الیزابت در کنار خورده فرهنگ گوتیک حدود 23 نوع از خورده فرهنگ‌های جدید حول محور Gothic به وجود آمده است.

و در آخر، نکته مهم برای ساخت ظاهر و استایل گوتیکی کاملا زیبا، بهره‌گیری از ذوق و قریحه خود افراد می‌‌باشد. در واقع یکی از ویژگی‌های اصلی Gothها طراحی و انتخاب لباس به شکلی خلاقانه می‌باشد. بسیاری از آرتیست‌ها و موزیسین‌های معروف گوتیک، طراح لباس خود نیز بوده‌اند. پس اگر تمایل ورود به دنیای گوتیک را دارید، از طرفی رابطه خوبی با سر هم کردن تور و جزییات بیشتر در لباس‌هایتان در شما وجود دارد، باید گفت که این استایل، همان چیزی است که به دنبال آن بودید. پیشنهاد می‌شود با طراحی یا خرید ست اکسسوری استایل گوتیک به این دنیای جذاب‌تر نزدیک شوید.

2 دیدگاه برای لبخندی با طعم سیاهی؛ پرونده استایل گوتیک

2 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 0

  سلام. من با این تعاریف معتقدم که صد در صد در دوره گوتیک یکبار زندگی کردم . اینقدر که همه مشخصاتش به کاراکتر من می خوره..

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 6

  سلام و خسته نباشید- بسیار بسیار متشکرم از توضیحاتی که در مورد سبک زندگی و تفکر گوتیک دادین- برای اولین بار دارم میبینم در این مورد خیلی منطقی و درست داره صحبت میشه. بازم متشکر. و خسته هم نباشید.

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ: