پشتیبانی اندروید Q از 5G

اندروید Q چطور از برنامه های 5G پشتیبانی می کند و چرا شما باید به آن اهمیت دهید

زمانی که فرانسیسکو گریلی (Francesco Grilli) و همکارانش در حال کار بر روی استاندارد 4G بودند، به این فکر می‌کردند که کاربران از 4G چه استفاده‌ای خواهند کرد. آن‌ها فکر کردند شاید کاربران از 4G برای تماس‌های ویدیویی از طریق اینترنت یا مواردی از این قبیل استفاده کنند. گریلی گفت: « در نهایت، هیچ کدام از ایده‌های آن‌ها در مورد نحوه استفاده از 4G در مقیاس بزرگ رخ نداد.» برخی از کارکنان به کاربردهایی فکر می‌کردند که هنوز به خود صورت خارجی نگرفته بود. معاون مدیریت محصول تکنولوژی‌های کوالکوم بر این عقیده بود که کار گریلی به طور عمده بر این محور است که مردم چگونه از شبکه‌های پیشرفته استفاده می‌کنند.

زمانی که او در تلاش برای تعریف 4G بود، انتظار نداشت که ویدئو استریمینیگ به این شکل همگانی شود و آشکارترین منفعت تکنولوژی شبکه جدید باشد. گریلی اعلام کرد: «4G انجام ویدئو استریمینگ که در گذشته قابل تصور نبود را ممکن کرد.»

امروزه بیشترین کاربران ویدئو استریمینگ 4G را فیس‌بوک و یوتیوب تشکیل می‌دهند و طبق گفته‌های گریلی این چیزی است که در گذشته، زمانی که این استاندارد در حال شکل گرفتن بود هیچ کس تصور آن را نمی‌کرد. پهنای باند افزایش یافته راه را برای اسنپ چت (Snapchat)، اینستاگرام، فیس‌بوک و توییتر باز کرد تا کاربران پست ویدئویی اضافه کنند. از این رو انتشار گسترده فیلم‌های ویدئویی باعث پدید آمدن نسل گوشی‌های پرچم‌دار شد تا کاربران بتوانند فیلم‌های با کیفیت ضبط کنند و آن را به اشتراک بگذارند.

گریلی در طی 20 سال کار خود در کوالکوم بر روی تکنولوژی‌هایی برای استانداردهای UMTS، 4G و حال 5G کار کرده است. او بر این عقیده است که 5G نیز همان روند غیرقابل پیش بینی که 4G برای ویدئو استریمینگ داشت، خواهد داشت. او گفت: «شاید زمانی وجود داشته باشد که بعضی از توسعه دهندگان اپلیکیشنی را بسازند که به خوبی بر روی این نسل کار نکند، اما بر روی نسل بعدی به خوبی کار کند تا تبدیل به اپلیکیشن کشنده شود.»

اما «موضوع استفاده کشنده» برای 5G چیست؟ طبق اطلاعیه‌ای که در این هفته منتشر شد، اندروید Q طوری طراحی شده است که به اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد عملکرد شبکه 5G را بهتر شناسایی کند. اساسا، کوالکوم و گوگل یک ابزار API اندروید موجود را بسط داده‌اند که برای توسعه‌دهندگان اطلاعات عملکرد شبکه فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند با 5G نیز کار کند. از آنجایی که محاسبات در سطح مودم برای 4G و 5G متفاوت می‌باشد، گریلی گفت، کارهایی باید انجام گیرد تا اندروید Q بتواند این اطلاعات را به توسعه دهندگان ارسال کند.

توسعه دهندگانی که به آن داده‌ها و اطلاعات مجهز شده‌اند، می‌توانند آپشن‌های مختلف را در برنامه خود کدگذاری کنند. گریلی توضیح داد: «من می‌توانم برخی از مشخصه‌های جدید برنامه را فعال کنم که در گذشته بخاطر این که امکان آن وجود نداشت نمی‌توانستم از آن استفاده کنم.» در حال حاضر شما می‌توانید خروجی بالا و سرعت زیاد را تجربه کنید.

یوتیوب یکی از بزرگ‌ترین استفاده کنندگان این ابزار است، چرا که آن سرعت دانلینک دستگاه را بررسی می‌کند تا میزان حافظه میانجی را تنظیم کند. گریلی همچنین یک مثال زد که چطور توسعه دهندگان بازی می‌توانند از این ویژگی برای ایجاد یک «حالت 5G» استفاده کنند. بازیکنانی که از شبکه‌های سریع‌تر بهره می‌برند می‌توانند با کاربرانی که سرعت و تاخیر مشابه دارند رقابت کنند، بجای اینکه نسبت به افراد دیگری که اتصال ضعیف‌تری دارند برتری داشته باشند.

گریلی و همکارش به نام ایگناسیو صبح پنج شنبه را همراه با معاون بازاریابی، پلتفرم‌ها و اکوسیستم‌های گوگل به نام باب بورشرز (Bob Borchers) در یک کارگاه «فکر کردن درباره 5G» گذراند. بعد از اینکه بورشرز و گریلی یک ارائه کوتاه دادند، توسعه دهندگان به گروه‌هایی تقسیم شدند تا پیشنهادهایی برای نحوه استفاده از 5G ارائه دهند. از شرکت کنندگان نیز خواسته شد تا به بهترین پیشنهادها رای بدهند.

در حالی که گریلی باور داشت تعدادی از کاربردهای معروف برای 5G شامل 4K و VR استریمینگ می‌شود، بیشتر ایده‌هایی که توسعه دهندگان در کارگاه ارائه دادند به تجربه‌های ورزش زنده و انتشار از طریق چند دوربین ختم شد.

تعدادی ایده‌های منحصر به فرد و فریبنده نیز وجود داشت. یکی از شرکت کنندگان کره‌ای استفاده از 5G و AR را پیشنهاد داد تا بررسی‌های ویدیو رستوران را که می‌تواند در بالای محل واقعی باشد، رها کنیم. بنابراین مهمانان آینده می‌توانند کلیپ را از طریق 5G اجرا کنند و ببینند که بازدیدکننده در داخل رستوران راجع به تجربه خود صحبت می‌کند.

اینکه آیا 5G توانسته است زندگی ما را تغییر دهد یا خیر، به نحوه استفاده ما از آن بستگی دارد. توسعه دهندگان یک بخش کلیدی این پازل هستند و ظاهرا به تکنولوژی نسل آینده فکر می‌کنند. وقتی شبکه‌ها آنلاین می‌شوند و دستگاه‌های سازگار شروع به زیاد شدن می‌کنند، قدم بعدی واضح است: برنامه‌ها باید از مزیت‌های گفته شده 5G استفاده کافی ببرند. گریلی گفت: «ما باید کاربران را تشویق کنیم و برای آن‌ها توضیح دهیم که 5G چیست و چرا باید به آن توجه کرد. اگر کاربران توجه نکنند، یک فرد دیگر این کار را انجام خواهد داد و آن‌ها عقب خواهند ماند.»

منبع: engadget

0 دیدگاه برای اندروید Q چطور از برنامه های 5G پشتیبانی می کند و چرا شما باید به آن اهمیت دهید

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “اندروید Q چطور از برنامه های 5G پشتیبانی می کند و چرا شما باید به آن اهمیت دهید”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.