تفاوت گلس 2.5D ، 3D ، 5D ، 9D و 11D چیست؟

تفاوت گلس 2.5D ، 3D ، 5D ، 9D و 11D چیست؟

گلس‌ها جزو لوازم جانبی ضروری گوشی موبایل هستند. همه‌ی ما یک گلس روی گوشی‌مان داریم تا خیال ما را از بابت ضربه و فشار و انواع خط و خراش روی صفحه راحت کند. جلو ضربات را بگیرد و امکانات جدیدتری هم به گوشی اضافه کند. اما انتخاب گلس مناسب برای گوشی کار چندان راحتی هم نیست. انواع مختلف گلس تولید و عرضه شده‌اند که انتخاب از میان‌ آن‌ها سخت است. ما در اینجا انواع گلس 2D و 2.5D و3D  ، 5D ، 9D و 11D را به شما معرفی خواهیم کرد. از مزایا و معایب هر کدام به شما خواهیم گفت و تفاوت این گلس‌‌ها را هم بررسی خواهیم کرد.

نکته: این اصطلاحات چندان علمی نیستند و فقط در بازار رایج هستند و شرکت‌های تولیدکننده با این اسامی گلس‌ها را از هم متمایز می‌کنند.

گلس 2D چیست؟

تفاوت گلس 2.5d و 3d

گلس 2D‌ یا گلس دوبعدی گلس‌هایی هستند که هیچ انحنایی ندارند. به آن‌ها گلس تخت هم می‌گویند. کاملا صاف هستند و هیچ لبه‌ی خمیده‌ای ندارند. این گلس‌ها تنها برای گوشی‌های تخت کاربرد دارند. معمولا قیمت کمتری دارند و ارزان‌تر از سایر گلس‌ها هستند. چون هم ساخت آن‌ها راحت‌تر است و هم پیچیدگی‌های زیادی ندارند.

گلس 2.5D چیست؟

گلس 2.5D مشابه گلس دوبعدی است. یعنی صفحه تخت است. اما شکل لبه‌های آن حالت خمیده دارند. گلس دوبعدی معمولا گوشه‌های 90 درجه دارد اما گلس 2.5D در قسمت گوشه‌ها فیلت مانند است. اکثر گوشی‌هایی که اخیرا تولید می‌شوند دیگر لبه‌های 90 درجه زاویه دار ندارند و بیشترشان حالتی منحنی شکل دارند.

گلس 3D چیست؟

گلس 3D یا سه‌بعدی نوع خاصی از گلس است که بعد از تولید گوشی با صفحه نمایش خمیده وارد بازار شد. گوشی‌های مدرن برای بالا بردن اندازه‌ی نمایشگر از مدل‌های خاص صفحه نمایش استفاده می‌کنند. این گلس‌ها واقعا سه بعدی هستند و در قسمت طول صفحه نمایش یک خمیدگی سرتاسری متناسب با میزان خمیدگی هر گوشی وجود دارد.

این تصویر به شکلی دقیق‌تر تفاوت گلس 2D و 2.5D و 3D را به شما نشان می‌دهد.

تفاوت گلس 2d و 2.5D و 3d

بسته به اینکه گوشی شما چه نوع لبه‌ای دارد باید گلس را هم متناسب با آن تهیه کنید. مثلا گلس سامسونگ S10 بهتر است حتما 3D باشد. چون لبه‌های آن کاملا خمیده هستند. اگر گلس دوبعدی و یا دو و نیم بعدی استفاده کنید این لبه‌های خمیده پوشش داده نمی‌شوند. هم کار کردن با گوشی ناخوشایند است و هم نمی‌توان به طور کامل از صفحه نمایش گوشی محافظت کرد. در ضمن لبه‌های گوشی بیشتر از هر قسمت دیگر در معرض خطر هستند.

این سه گزینه در بازار بیشتر از بقیه‌ی گلس‌ها وجود دارند. در دنیای عادی هم تنها سه بعد داریم. پس چطور می‌توان گلس‌های 5 و 9 و 11 بعدی هم داشت؟ در ادامه خواهید فهمید.

گلس 5D چیست؟

گلس 5D مثل گلس 3D است. با این تفاوت که فقط در قسمت لبه‌های بالای گلس هم خمیدگی وجود دارد. یعنی علاوه بر قسمت طولی گوشی که عمدتا خمیده است برخی گوشی‌ها مانند Redmi Note 7‌ یک خمیدگی در قسمت بالا هم دارند و به یک گلس با این ویژگی‌ها نیاز دارند. گلس ردمی نوت 7 در انواع دو و سه بعدی هم وجود دارد اما ایده‌آل‌ترین حالت برای این گوشی استفاده از گلس 5 بعدی است.

به این نوع گلس‌ها، گلس 4D هم می‌گویند. نمی‌توان نام دقیقی برای این گلس‌ها در نظر گرفت. به طور کلی فرق گلس 5D و 4D تنها در نام شرکت سازنده‌ی آن و اصطلاحات مارکتینگی است که خود شرکت‌ها استفاده می‌کنند.

تنها چیزی که می‌توان برای تفاوت گلس‌ها در نظر گرفت فرق گلس 3D و 2.5D و 2D است. بقیه گلس‌ها مثل 4 و 5 و 6 و 9 و 11 بعدی تنها اصطلاحی است که شرکت‌ها برای گلس‌هایشان درنظر گرفته‌اند. پس چندان به این موضوع توجه نکنید. به جای آن به انواع گلس گوشی به توجه به متریال آن‌ها و دو یا سه بعدی آن توجه داشته باشید. اگر یک گوشی صفحه تخت دارد گلس‌های 2D و 2.5D گزینه‌های مناسبی هستند. برای گوشی‌هایی که لبه خمیده دارند گلس سه‌بعدی مناسب است.

گلس 6 و 9 و 11 بعدی چیست؟

گلس 11d

بسیاری از شرکت‌های سازنده بخشی از قابلیت‌های گلس را به عنوان یک بعد جدید درنظر می‌گیرند. کمی سردرگم‌کننده و تا حدی خنده‌دار است. مثلا اگر گلسی ضد اشعه فرابنفش باشد. به عنوان یک بعد جدید در نظر می‌گیرند.

گلس 11D قابلیت‌های بیشتری دارد. به طور مثال قابلیت ضدضربه و آنتی‌رفلکس و تعداد لایه‌های گلس، گلس پرایوسی و … می‌تواند یک گلس 11 بعدی باشد. هیچ قانون و اصولی در این باره وجود ندارد. هر شرکت به شکلی این گلس‌ها را نام‌گذاری می‌کند. با اینکه کاملا غیرعلمی است اما بین کسانی که با لوازم جانبی گوشی در ارتباطند باب شده است. با این حال نیازی نیست تفاوت گلس 11D و 9D و یا فرق گلس 6D و 5D را بدانید. تنها چیزی که اهمیت دارد فرق گلس دو بعدی و سه بعدی و همچنن گلس دو و نیم بعدی است.

آیا گلس 11D بهترین گلس موجود در بازار است؟

نمی‌توان با قطعیت در این مورد نظر داد. گلس 11D قابلیت‌های زیادی دارد. اما همچنان به جنس ساخته شده و ضخامت و لایه‌بندی و مواردی از این دست هم بستگی دارد. در حال حاضر بهترین مارک گلس سامسونگ و سایر گوشی‌ها CP+ Max برند نیلکین است. نیلکین معمولا محصولاتش به عنوان 11D یا 9D‌ معرفی نمی‌کند. پس لزوما اینکه یک گلس 11D‌ یا 9D است به معنای کیفیت بالای آن نیست.

آیا می‌توان روی صفحه نمایش خمیده گلس تخت و 2 بعدی استفاده کرد؟

گلس 2.5 بعدی

بله. خیلی راحت می‌توان روی این صفحات گلس تخت نصب کرد. اما نباید انتظار زیادی از این گلس داشته باشد. اول اینکه کل صفحه را پوشش نمی‌دهد. یعنی قسمتی از صفحه بیرون می‌ماند و حین استفاده از گوشی کیفیت آن هم پایین‌تر است و نمی‌تواند تمام صفحه را ببینید. لبه‌های گوشی بسیار حساسند و ممکن است با کوچک‌ترین ضربه و فشاری بشکند. استفاده از این نوع گلس‌ها اصلا پیشنهاد نمی‌شود. اما اگر گوشی شما در قسمت بالا هم لبه‌ی خمیده دارد استفاده از گلس 3D چندان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

آیا قیمت گلس 9D و 11D بیشتر از بقیه است؟

گفتیم که بیشتر بودن ابعاد (به گفته‌ی شرکت‌ها) به معنای کیفی بالاتر نیست. پس لزوما قیمت بالاتری هم نیست. به طور کلی برای مقایسه‌ی قیمت معیار مناسبی نیست. عوامل زیادی در قیمت یک گلس موثرند. مسلما قیمت گلس 2.5D کمتر قیمت یک گلس 3D است. چون به تکنولوژی ساخت پیشرفته‌ای نیاز ندارد. اما در گلس‌های سه بعدی به بالا نمی‌توان این عامل را در نظر گرفت.

آیا نصب گلس 2.5D و 3D و 5D متفاوت است؟

گفتیم که تنها فرق گلس 3D و 5D در لبه‌ی بالایی آن‌هاست. گاها این خمیدگی در قسمت بالایی به قدری کم است که حتی احساس نمی‌شود. پس نصب آن‌ها چندان تفاوتی با یکدیگر ندارد. در اینجا می‌توانید نحوه نصب گلس سه بعدی خمیده را ببینید. این ویدیو توسط استایل آپ ترجمه شده است و تمام قسمت‌های مختلف نصب گلس 3D آورده شده است. در راهنمای تعویض گلس هم روش نصب گلس معمولی آورده شده است.

بهترین مدل‌های گلس گوشی را می‌توانید اینجا پیدا کنید. استایل آپ باکیفیت‌ترین گلس‌ها را با قیمت مناسب عرضه می‌کند. از انواع برندها و برای تمام گوشی‌های موجود در بازار. سری به صفحه خرید گلس موبایل بزنید و مدل‌های مختلف گلس گوشی‌تان را ببینید.

0 دیدگاه برای تفاوت گلس 2.5D ، 3D ، 5D ، 9D و 11D چیست؟

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تفاوت گلس 2.5D ، 3D ، 5D ، 9D و 11D چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.