نقد و بررسی ایرپاد پرو

نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل و مقایسه با ایرپاد سری 2

ایرپادهای اپل جزو محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین‌ هندزفری‌ها در جهان بوده‌اند. اما اینکه فروش زیادی داشته‌اند به این معنا نیست که بهترین هستند. اما هر بار که نسخه‌ی جدیدی از این ایرپادها عرضه می‌شود به وضوح می‌بینیم که تغییرات فوق‌العاده‌ای در آن صورت گرفته‌اند. اپل ایرپادز پرو محصول 2019 اپل هم شامل این تغییرات شده است. در ادامه به نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل پرداخته‌ایم.

ببینیم محصول جدید اپل چه ویژگی‌هایی دارد؟ چه تغییراتی کرده و چقدر پیشرفت داشته است؟ از تمام زوایا هندزفری بی سیم اپل ایرپادز پرو را زیر ذره‌بین برده‌ایم. اگر قصد خرید هندزفری و ایرفون را دارید این مطلب اطلاعات خوبی در مورد Apple Airpods Pro به شما می‌دهد. 

استایل ایرپاد پرو

تغییرات ایرپاد پرو نبست به اپل ایرپادز 2

در ابتدای نقد و بررسی Apple Airpods Pro به تغییرات آن نسبت به مدل قبلی و یا همان نسل دو ایرپاد پرداخته‌ایم. قبل‌تر در مورد مشخصات ایرپاد پرو کامل بحث کرده‌ایم. اما اینجا نکات کلی و نتایج تست و بررسی‌های واقعی را خواهید خواند. 

  • نویزکنسلینگ

اپل ایرپادز 2 تکنولوژی نویز کنسلینگ پیشرفته‌ای نداشت و بیشتر روی نویز ایزولیشن کار شده بود، البته میکروفون آن می‌توانست تا حد زیادی صداهای محیط را حذف کند اما همچنان برای گوش دادن به موسیقی باید به همان نویز ایزولیشن اکتفا می‌کردید. اما ایرپاد پرو دقیقا روی این مسئله دست گذاشته است. (در مورد تفاوت نویز ایزولیشن و نویزکنسلینگ بیشتر بخوانید) Active Noise-Cancelling در ایرپاد پرو با تکنولوژی جدید می‌تواند در ثانیه 200 بار عملیات کاهش نویز را انجام دهد. از صدای شلوغی خیابان گرفته تا صدای قطار و سایر صداهای محیط در هر ثانیه 200 بار بررسی می‌شوند. شناسایی می‌شوند و در نهایت حذف می‌شوند.

  • شفافیت صدا

قابلیت Transparency هم به این ایرپاد اضافه شده است. در حقیقت این قابلیت میکسی از صدای بیرون و صدای موسیقی به شما می‌دهد. بدون اینکه صدای بیرون آزاردهنده به نظر برسد. شفافیت صدا قابلیت جدیدی است که به این ایرپاد اضافه شده است. به زبان ساده‌تر این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که صداهای بیرون را هم بشنوید. اما به نحوی که تاثیر منفی روی موزیک نداشته باشد. مشابه این قابلیت در هندزفری گلکسی بادز سامسونگ با نام Ambient Sound وجود دارد. اما در اپل ایرپاد پرو کیفیت آن بیشتر شده است. این قابلیت جدید برای قدم زدن زیر باران و همزمان موزیک گوش کردن فوق‌العاده‌ست.

  • طراحی و راحتی

ایرپاد پرو داخل گوش

در تئوری، ایرپاد اپل چه در نسخه اول و چه سری دوم با گوش به خوبی سازگار است. اما در دنیای واقعی امکان افتادن ایرپاد وجود دارد. چرا که عملا مانعی برای نگه داشتن آن وجود ندارد. در ضمن چون تنها و تنها در یک سایز تولید می‌شود و امکان تغییر دادن آن وجود ندارد با برخی گوش‌ها همخوانی ندارد. خیلی‌ها محبورند از لوازم جانبی هندزفری بیسیم مانند بند نگهدارنده استفاده کنند تا این ایرباد داخل گوش ثابت بماند.

اما در ایرپاد پرو اپل ایربادهای نرم سیلیکونی دوباره وارد ماجرا شده‌اند. اکثر افرادی که از هندزفری‌ها استفاده می‌کنند این سری‌های پلاستیکی را ضروری می‌دانند. چرا که هم گوش را به خوبی پوشش می‌دهد و صدای کمتری از بیرون به گوش می‌رسد و هم هندزفری از داخل گوش نمی‌افتد. حالا سایز ایرباد را هم می‌توانید با سری‌های مختلف تغییر دهید تا کاملا با گوش شما متناسب شود.

  • کیفیت صدا

در نسل دوم ایرپاد اپل مخصوصا در فرکانس‌های خیلی بالا اغتشاشات هارمونیکی را احساس می‌کنید. با اینکه صدا واضح و خنثی است اما کیفیت موزیک آن طور که باید نیست. در فرکانس‌های بیس هم این مشکل وجود دارد و برخی صداهای هارمونی عملا شنیده نمی‌شوند. یک موزیک‌باز حرفه‌ای می‌تواند به راحتی این کمبودها را حس کند. می‌توانید پاسخ فرکانسی متعادل آن را در این نمودار ببینید:

پاسخ فرکانسی اپل ایرپاد پرو

و حالا همین پاسخ فرکانسی را با ایرپاد 2 مقایسه کنید و ببینید چقدر در فرکانس‌های خیلی کم و خیلی بالا اغتشاشات صوتی وجود دارد و هندزفری نمی‌تواند صداها را به درستی پردازش کند. 

پاسخ فرکانسی ایرپاد اصل

به طور کلی کیفیت صدا یکی از ایراداتی است که در مورد هندزفری وایرلس بیشتر موردبحث است و بسیاری معتقدند چون ایربادها کوچک هستند و درایور صوتی ضعیف‌تری دارند پس کیفیت صدای کمتری دارند. نکات مهم در خرید هندزفری بی سیم را بخوانید تا با کیفیت صدا و مسائل مربوط به آن در ایربادها بیشتر آشنا شوید.

اما در ایرپاد پرو یک تغییر اساسی در فرکانس‌های بیس، میانه و تربل داشته‌ایم. هیچ فرکانسی به صورت مصنوعی پردازش نمی‌شود و شما فرکانس‌های طبیعی با کیفیت بالا می‌شنوید. صدا قوی‌تر و هارمونیکی‌تر است. در ضمن وقتی در سکوت موزیک گوش می‌کنید و نویزکنسلینگ را غیرفعال می‌کنید این کیفیت بالاتر هم می‌رود که در نوع خودش جالب توجه است.

طراحی ایرپاد به طور کامل تغییر کرده است

طراحی ایرپاد پرو

در نسخه‌ی دوم ایرپاد اپل تقریبا هیچ تغییر خاصی نسبت به سری اول در طراحی صورت نگرفته است. همان شکل و فرم سابق را دارد. اما ایرپاد پرو این طراحی را به طور کامل تغییر داده است. حالا دنباله‌ی ایرپاد کوتاه‌تر شده است. سری سیلیکونی به آن اضافه شده است و تقریبا بیضی‌کل شده است.

محل و نوع سنسورها هم تغییر کرده‌اند. حالا کنترل‌ها از حالت Tapping خارج شده‌اند و نیازی به ضربه زدن نیست. کافیست آن‌ها را به سادگی لمس کنید و کمی فشار دهید. یک‌بار لمس برای پلی یا پاز کردن موزیک (یا جواب دادن تماس)، دو بار لمس شما را به آهنگ بعدی می‌رساند و سه بار لمس هم به معنای آهنگ قبلی است. اگر سنسور کنترل را لمس کنید و نگه دارید به معنای تغییر حالت نویزکنسلینگ است. یعنی برای خاموش و روشن کردن این حالت باید کنترلر را لمس کنید و نگه دارید. در ضمن وقتی ایرپادها را از گوش‌تان خارج می‌کنید کنترل‌ها دیگر کار نمی‌کنند. یعنی اگر دست‌تان به کنترلرها بخورد هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

نقد و بررسی ایرپاد پرو

ایرپاد پرو ضد تعریق و ضد آب است. یعنی مشکلی حین ورزش کردن و یا زیر باران ندارند. (زیر دوش حمام و داخل استخر را نمی‌توان تضمین کرد. پس مراقب باشید.) اپل کم کم به این سمت می‌رود تا ایربادها را برای ورزش هم بهینه‌ کند و اضافه کردن ایربادهای سیلیکونی و طراحی خاص بدنه‌ی ایرپاد پرو هم نشانی از این موضوع است.

می‌توانید تست کنید آیا ایربادها را درست داخل گوش‌تان قرار داده‌اید یا نه.

این قابلیت هیجان‌انگیزی است. بسیاری از مواقع نمی‌دانیم آیا هدفون و هندزفری واقعا داخل گوش قرار گرفته‌اند یا نه. حالا اپل این مشکل را حل کرده است. در ایرپاد پرو اپل و زیر منو بلوتوث آیفون وقتی روی Airpods Pro کلیک می‌کنید گزینه‌ی جدیدی به آن اضافه شده است. وقتی روی Ear Tip Fit Test کلیک می‌کنید یک موزیک 5 ثانیه‌ای پخش می‌شود و مسیر امواج صوتی بررسی می‌شوند و به شما می‌گوید که ایا ایرپاد به درستی داخل گوش قرار گرفته است یا نه.

با این کار میزان نشت صدای ایرباد هم به کمترین میزان می‌رسد. در ضمن شما فرکانس‌های صوتی را با بهترین کیفیت ممکن دریافت می‌کنید. حتی اگر ایرباد سیلیکونی سایز کوچکتر یا بزرگتری هم داشته باشد به شما خواهد گفت تا سری سیلیکونی را عوض کنید.

سیری؛ باهوش‌تر و سریع‌تر

استفاده از چیپ H1 و بلوتوث نسخه‌ی 5 باعث شده است تا سرعت پاسخ‌گویی و درک و دریافت سیری هم بیشتر شود. شما Hey Siri می‌گویید و در کمتر از یک ثانیه سیری گوش‌ به زنگ دستورات شما می‌ماند. نسخه‌ی آپدیت‌شده سیری می‌تواند سوالات و جواب‌های شما را بهتر و بهتر پردازش کند.

نمای داخلی ایرپاد پرو

نکته‌ی منفی کنترل کردن ایرپاد پرو این است که برای بالا بردن ولوم هیچ کنترلری وجود ندارد و تنها راهی که می‌توانید صدای موزیک را کم و زیاد کنید سیری است. باید از سیری بخواهید تا صدا را کم یا زیاد کند. معمولا صحبت کردن با سیری در مکان‌ها عمومی کمی ناخوشایند یا به اصطلاح آکوارد است. در ضمن حالا حین حرکت و سروصدای زیاد هم می‌تواند صدای شما را تشخیص دهد.

پیام‌ها و نوتیفیکیشن‌های شما هم توسط سیری به شما منتقل می‌شود. البته هنوز نمی‌تواند پیام‌های فارسی را بخواند. اما به شما می‌گوید چه کسی تماس گرفته و یا از چه کسی و چه اپی نوتیفیکیشن دریافت کرده‌اید.

عمر باتری نسبت به نسخه‌های قبلی کمتر شده است.

کیس شارژ ایرپاد پرو

اپل طول عمر باتری را 5 ساعت اعلام کرده است. البته این برای زمانی است که با ولوم 50 درصد و همچنین خاموش بودن قابلیت نویزکنسلینگ موزیک گوش می‌کنید. اگر قابلیت نویزکنسلینگ را فعال کنید این زمان به 4 الی 4.5 ساعت می‌رسد. کیس شارژر هم تا 19 ساعت شارژ نگه می‌دارد. یعنی اپل ایرپادز سری 2 و 1 نسبت به ایرپاد پرو وضعیت بهتری دارند.

کیس شارژر از نوع وایرلس است و از تکنولوژی Qi پشتیبانی می‌کند. یعنی از طریق پد شارژر وایرلس هم شارژ می‌شود. اما چیزی که در مورد باتری ایرپاد پرو رشد عجیبی داشته است سرعت شارژ شدن باتری است. اگر هر دو ایرپاد شما کاملا خالی شوند کافیست 5 دقیقه آن‌ها را داخل کیس شارژر قرار دهید تا به اندازه یک ساعت موزیک گوش کردن شارژ شوند.

در مورد عمر باتری انواع هندزفری بلوتوث بیشتر بخوانید و با عمر باتری ایرپاد پرو مقایسه کنید.

اتصال به بلوتوث با همان سرعت بسیار بالای قبلی

نحوه اتصال ایرپاد پرو به آیفون

چیپ H1 و بلوتوث نسخه‌ی 5 روی Apple Airpods Pro سرعت اتصال به گوشی و دستگاه‌های بلوتوثی را بسیار بالاتر برده است. در کمتر از ثانیه با گوشی آیفون جفت می‌شود و می‌توانید با آن کار کنید. به محض اینکه ایرپاد را از داخل کیس خارج می‌کنید عملیات جفت‌سازی بلوتوث شروع می‌شود و تا آن‌ها را داخل گوش‌تان قرار دهید آماده‌ی پخش موزیک می‌شوند. کمتر از 3 ثانیه طول می‌کشد.

با دستگاه‌های اندرویدی هم جفت می‌شوند. اما بسیاری از قابلیت‌های خاص و ویژه که روی آیفون می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید را ندارند. سیری کار نمی‌کند و عملکرد باتری هم بسیار ضعیف‌تر می‌شود.

جمع بندی

ایرپاد پرو پیشرفت بزرگ اپل در کیفیت صدای هندزفری وایرلسش بوده است. بخش بزرگی از ایرادات که به نسخه‌های قبلی ایرپاد گرفته می‌شد به کیفیت صدا مربوط می‌شد اما حالا این مشکلات تا حد زیادی برطرف شده‌اند و قابلیت‌های جدیدی هم به آن اضافه شده‌اند. طراحی و کنترلرهای آن هم تغییر کرده‌اند و بسیاری از ایرادات جزئی برطرف شده‌اند.

اگر احتمالا برای شما سوال پیش آمده است که ارزشش را دارد از ایرپاد 2 یا ایرپاد 1 به ایرپاد پرو شیفت کنیم؟ اصلا خرید ایرپاد پرو ارزشش را دارد؟ باید گفت که بله. اکثر کاربران دنیای وب هم همین نظر دارند. اگر می‌خواهید هندزفری‌های دیگری هم را امتحان کنید. راهنمای خرید هندزفری و ایرفون به شما کمک می‌کند بهتر و راحت‌تر انتخاب کنید.

0 دیدگاه برای نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل و مقایسه با ایرپاد سری 2

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “نقد و بررسی ایرپاد پرو اپل و مقایسه با ایرپاد سری 2”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.