خالی شدن ناگهانی شارژ باتری گوشی

علت خالی شدن ناگهانی باتری موبایل و چند راه‌حل کاربردی

فرقی نمی‌کند گوشی آیفون دارید و یا از گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌کنید. این مشکل برای همه پیش می‌آید. تمام شدن شارژر گوشی به صورت ناگهانی و حتی بدون اینکه از گوشی استفاده کنید مشکل بزرگی است. اعصاب خرد کن است و هیچکس این وضعیت را دوست ندارد.

اما علت خالی شدن ناگهانی باتری گوشی چیست؟ گاهی اوقات حتی بدون اینکه از گوشی‌تان استفاده کنید از شب تا صبح باتری گوشی شما تقریبا خالی می‌شود. بیایید دلایل و راه‌حل‌ها را بررسی کنیم. در اینجا چند ترفند و راهکار یاد خواهید گرفت و احتمالا بتوانید این مشکل را حل کنید. البته اگر باتری گوشی‌تان خراب نشده باشد.

نکته:  یکی از دلایل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ ، هواوی و یا سایر گوشی‌های اندرویدی و گوشی‌های آیفون خراب شدن باتری گوشی است. چک کنید و ببینید که آیا باتری گوشی باد کرده است یا نه. اگر باد کرده باشد قطعا باید باتری را تعویض کنید.

دلایل تمام شدن سریع شارژ گوشی

سایر روش‌های تشخیص خراب شدن باتری هم عبارتند از:

 • خیلی سریع شارژ شدن باتری
 • پرش چند درصدی حین شارژ یا حین تخلیه باتری
 • داغ کردن بیش از حد باتری حین شارژ و یا حین استفاده کنید.
 • بوی کم سوختگی حین داغ شدن باتری

اگر باتری گوشی شما خراب شده است خرید باتری اورجینال گوشی بهترین راه‌حل است. که امیدواریم خراب نشده باشد و بتوانید با این راه‌حل‌ها مشکلات باتری را برطرف کنید. حالا سراغ دلایل تمام شدن سریع شارژ گوشی خواهیم رفت.

1. نور صفحه نمایش زیاد است.

روشنایی صفحه

بخش عمده‌ای از شارژ گوشی صرف صفحه نمایش می‌شود. اگر نور صفحه نمایش بیشتر از حالت عادی باشد ممکن است خیلی سریع باتری گوشی را خالی کند. شاید بتوان گفت بیش از 60 درصد باتری گوشی صرف روشن ماندن صفحه می‌شود. بهتر است نور صفحه را در حالت اتوماتیک قرار دارید گوشی‌های جدید اندرویدی و آیفون نور محیط را اندازه می‌گیرند و نور صفحه را متناسب آن تنظیم می‌کنند تا هم چشم‌تان آسیب نبیند و هم صفحه نمایش باتری زیادی مصرف نکند.

2. وای‌فای در حال اسکن کردن است.

وقتی وای‌فای گوشی روشن باشد هر چند دقیقه یک‌بار وای‌فای‌های در دسترس را جستجو می‌کند تا به یک وای‌فای وصل شود. این کار باعث می‌شود تا باتری زیادی مصرف شود. اگر نیازی به وای‌فای ندارید همیشه آن را خاموش کنید.

3. نوتیفیکیشن‌های بی‌اهمیت مدام روی صفحه گوشی ظاهر می‌شوند.

ممکن است شما چندین اپلیکیشن و پیام‌رسان و سوشال مدیا داشته باشید. تمام فعالیت‌های شما در حالت پیش‌فرض برای شما ارسال می‌شود. هر بار هم گوشی یک زنگ هشدار کوتاه دارد. صفحه روشن می‌شود و گوشی ویبره می‌خورد. این تعداد نوتیفیکیشن باعث زود تمام شدن شارژ گوشی می‌شوند. بهتر است نوتیفیکشن‌های اضافی را خاموش کنید.

4. اپلیکیشن‌ها در پس‌زمینه فعال می‌مانند.

اپ هایی که باتری زیادی مصرف می‌کنند.

اپلیکیشن‌ها به محض خارج شدن متوقف نمی‌شوند بسیاری از این اپلیکیشن‌ها همچنان در بک‌گراند فعال می‌مانند. حتی ممکن است اینترنت مصرف کنند. اما چیزی که مهم است مصرف باتری است. اپ‌های نیمه‌فعال همچنان بخشی از رم گوشی را به خود اختصاص می‌دهند و کار کردن رم یعنی مصرف باتری. هر چقدر تعداد این اپ ها بیشتر باشد خالی شدن ناگهانی باتری هم زودتر اتفاق می‌افتد. اگر نمی‌خواهید شاهد خالی شدن باتری از شب تا صبح باشید قبل از خواب اپ‌های نیمه‌‌فعال را متوقف کنید.

5. اپلیکیشن‌های پرمصرف روی گوشی‌تان دارید.

اپلیکیشن پرمصرف باتری

برخی اپلیکیشن‌ها در حالت طبیعی باتری زیادی مصرف می‌کنند. مثلا Google Maps یکی از آن‌هاست. چون همزمان از اینترنت و GPS گوشی استفاده می‌کند. این اپ‌ها برای گوشی ضروری هستند اما می‌توانید کمتر از آن استفاده کنید و به محض اینکه کارتان تمام شد لوکیشن را خاموش کنید و اپ‌ها را هم متوقف کنید. بازی‌های سنگین که گرافیک قوی دارند و یا حتی استفاده بیش از حد از دوربین گوشی باعث تمام شدن سریع شارژ گوشی می‌شوند.

6. اپ‌هایی که اتوماتیک سینک می‌شوند.

سینک شدن اتوماتیک اپ‌ها روی گوشی بخش زیادی از رم را درگیر می‌کند. معلوم نیست در طول روز چند بار این عملیات سینک انجام می‌شود. برخی اپ‌ها برای بک‌آپ‌گیری به صورت روزانه و حتی ساعتی عمل می‌کنند و این کار در پس‌زمینه باتری زیادی مصرف می‌کند. خیلی راحت از پنل ابزارها می‌توانید قابلیت سینک را خاموش کنید.

آیا روشن ماندن بلوتوث و لوکیشن تاثیری روی خالی شدن ناگهانی باتری موبایل دارند؟

بلوتوث و لوکیشن تنها زمانی که مصرف باتری بالایی دارند که از آن‌ها استفاده می‌کنید. اما روشن ماندن بی‌دلیل این قابلیت‌ها به این معناست که آن‌ها در حالت آماده به کار هستند. بلوتوث هم مانند وای‌فای حتی اگر به هیچ دستگاه دیگری وصل نباشد هر چند دقیقه یک‌بار اسکن می‌کند تا بلوتوث‌های در دسترس را پیدا کند.

فعال بودن لوکیشن هم به این معناست که سنسور GPS در حالت آماده به کار است و همزمان اینترنت هم مصرف می‌کند. پس بهتر است اگر نیازی به این قابلیت‌ها ندارد آن‌ها را خاموش کنید و هر بار که نیاز پیدا کردید روشن کنید.

آیا هندزفری بلوتوث باعث زود تمام شدن شارژ گوشی می‌شود؟

هندزفری بلوتوثی

هندزفری بلوتوث مستقیما با بلوتوث گوشی در ارتباط است و فعال بودن و کار کردن بلوتوث به معنای مصرف باتری است. اما می‌دانید که هندزفری اسپیکر و میکروفن مخصوص دارد. یعنی موزیک به جای اینکه از اسپیکر گوشی پخش شود از اسپیکر هندزفری پخش می‌شود و اسپیکر گوشی کار نمی‌کند. در نتیجه باتری صرف روشن شدن و کار کردن اسپیکر نمی‌شود.

برخی اسپیکرها و دستگاه‌های بلوتوثی هم به بلوتوث کیبرد گوشی وصل می‌شوند که مصرف باتری بسیار کمتری دارد. پس نگران استفاده از هندزفری بلوتوثی نباشید. اما اگر با مشکلات باتری مواجه هستید هندزفری سیمی پیشنهاد می‌شود.

حالت Battery Saver یا Power Saving را فعال کنید.

حالت پاور سیوینگ

گوشی‌ها سه مدل مصرف باتری دارند. در مدل Ultimate تمام امکانات پرمصرف گوشی خاموش می‌شوند و گوشی در حالت Dark Mode فعالیت می‌کند و بسیاری از برنامه‌ها و امکانات گوشی در دسترس نیستند. این حالت برای زمانی است که شما به کابل شارژر و یا برق دسترسی ندارید و می‌خواهید مدت زمان زیادی گوشی‌تان را روشن نگه دارید.

اما حالت متوسط یا Mid و Average گوشی را در حالت عادی قرار می‌دهد اما نور صفحه را کمتر می‌کند. بسیاری از نوتیفیکیشن‌های غیرضروری را می‌بندد. امکاناتی که باتری را مصرف می‌کنند متوقف می‌کند و حالت Always On صفحه نمایش را هم غیرفعال می‌کند. این حالت برای اکثر گوشی‌ها ایده‌آل است و جلو مصرف سریع و زود تمام شدن شارژ باتری گوشی را می‌گیرد.

بهتر است همیشه گوشی‌تان را در این حالت قرار دهید. اول اینکه هیچ مشکلی در استفاده از گوشی نخواهید داشت و تمام امکانات گوشی در دسترس شما هستند و ثانیا حتی اگر خودتان هم برخی نکات مهم در مراقبت از باتری گوشی را فراموش کرده‌اید گوشی شما در این حالت خودبخود این کار را انجام می‌دهد.

شارژر بی‌کیفیت بلای جان باتری گوشی

یکی از دلایل اصلی خراب شدن باتری گوشی استفاده از شارژرهای بی‌کیفیت است. چون:

 • این شارژرها جریان و ولتاژی کمتر و یا بیشتر از باتری دارند و باعث می‌شوند تا باتری در حالتی کاملا غیراستاندارد شارژ شود.
 • معمولا باعث داغ شدن باتری گوشی می‌شوند و دمای بالا به سلول‌های باتری آسیب می‌زند.
 • در درازمدت باعث باد کردن گوشی می‌شوند.
 • قطع و وصلی دارند و به باتری آسیب می‌زنند.
 • خیلی زود و یا خیلی دیر باتری را شارژ می‌کنند.

تمام این عوامل همزمان باعث می‌شوند تا باتری گوشی شما کم کم خراب شود و دیگر مثل سابق کار نکند.

حتما و حتما باید از شارژر اورجینال استفاده کنید. (در اینجا راهنمای تشخیص شارژر اصلی و تقلبی را بخوانید.) شارژرهای‌ تقلبی کابل‌های بی‌کیفیت دارند و یا آداپتورشان از نظر تامین شارژ ضعیف عمل می‌کند و به باتری آسیب می‌زنند.

آیا فست شارژ باتری گوشی را سریع خالی می‌کند؟

قابلیت فست شارژ که در گوشی‌های جدید و شارژرهای نسل جدید وجود دارد نمی‌تواند دلیلی برای خالی شدن سریع باتری گوشی باشد. چون باتری‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با سیستم فست‌شارژ سازگارند و دقیقا مثل یک شارژر معمولی در حالتی ایده‌آل شارژ می‌شوند. فست شارژ برای گوشی ضرری ندارد و تحقیقات هم نشان می‌دهند که کم شدن ظرفیت باتری به قابلیت فست شارژ آن‌ها مرتبط نیست.

آیا کالیبره کردن عمر باتری را بالا می‌برد؟

کالیبره کردن باتری

کالیبره کردن باتری به این معناست که شما اجازه بدهید باتری گوشی کاملا خالی شود و خودبخود خاموش شود. بعد گوشی را در حالت خاموش به شارژ بزنید تا فول‌شارژ شود. اما این کار عمر باتری را بالا نمی‌برد. فقط درصد باتری گوشی را کالیبره می‌کند. یعنی باتری را دوباره درجه‌بندی می‌کند. اگر گوشی شما ناگهان از 40 درصد به 10 درصد می‌رسد به این دلیل است که درجه‌بندی درصد باتری به هم خورده است. با کالیبره کردن باتری این درصدها مجددا تنظیم می‌شوند. اما عمر باتری به همان میزان سابق باقی می‌ماند.

سایر راهکارها و راه‌حل‌ها برای گوشی‌های مختلف

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید اطلاعات کامل در مورد باتری آیفون را بخوانید. در اینجا هر چیزی که در مورد باتری گوشی آیفون نیاز دارید را پیدا خواهید کرد. همچنین راهکارهای بهبود عمر باتری آیفون ایکس را هم بررسی کرده‌ایم که تقریبا برای تمام گوشی‌های آیفون جواب می‌دهند. برای افزایش عمر باتری گوشی اندرویدی هم این مطلب را از دست ندهید. مشکل تمام شدن سریع شارژ گوشی سامسونگ و هواوی و سایر گوشی‌های اندرویدی بسیار آزار دهنده است و در این مطلب آینده‌ی گوشی‌های اندرویدی و راه‌حل‌های سخت‌افزاری آن آورده شده است.

ما در استایل آپ باتری‌های اورجینال انواع مدل‌های گوشی را عرضه می‌کنیم و شما با خیال راحت می‌توانید این باتری‌ها را با ضمانت اصالت کالا از استایل آپ تهیه کنید. همچنین انواع لوازم جانبی گوشی مانند قاب و کیف و گلس و هندزفری و … هم با کیفیت اورجینال شرکت تولیدکننده موجود هستند و هر چیزی که نیاز دارید را می‌توانید اینجا پیدا کنید.

1 دیدگاه برای علت خالی شدن ناگهانی باتری موبایل و چند راه‌حل کاربردی

1 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 2

  بنام آفریده نهان .
  از قسمت روشهای پیشگیری ار کوتاه شدن عمر باطری بسیار استفاده کردم . اما اولا این اندازه نوشتاری انقدر ریز است که باید بل لوپ یا ذره بین آن را نوشت ، یا خواند . فکر میکردم در فضای نامحدود مجازی هم تا این حد این محدودیتها اعمال میشود . همین الان شما اندازه کلمات بنده را که بنگارم ملاحظه بفرمائید . تازه اندازه نوشتن را متوسط قرار داده ام این است !
  مطلب دیگر اینکه چقدر عالی میشد برای تعمیر هر نوع گوشی ( مثلا من خودم تبلت افسوس دارم ) .اگر برای تعمیر قسمتهای مختلف آن ، با استفاده از کارشناس مجرب ، عکس ، فیلم ، و یا هر چیز دیگر ، تعمیر قسمتهای آن را آموزش میداد ، دیگر مجبور نبودیم برای یک تعویض سوک شارژ ، ۴ بار به ساختمان علا ٔ الدین رفته . با دو تعمیرکار صحبت کرده ، هر بلر مبلغ ۷۰ هزار تومن بدهیم و یکهفته بعد همان آش و همان کاسه . تعویض سوک شارژ کار سختی نیست ، متاسفانه تعمیرکاران آنها عمدا طوری درست میکنند که شما نهایتا یک ماه دیگر برگردید . ضمن اینکه مرتبا از قسمتهای دیگر ایراد میگیرند . زود میگویند باطری خراب است . میگویم به چه دلیلی ؟ میگویند که مشکل شارژ نکردن مال همین است . در صورتی که امسال پیش گفته بودند مشکل خرابی باطر ی است . اما هنوز داره کار میکنه . خیلی هم عالی .
  متاسفانه اغلبشان کلاهبردار و دزد ، و من خودم هفته پیش تبلتم رل بردم تا سوک شارژ اش را عوض کند ، ادبیات روی باطری را که از جنس مس است برداشته بود ، تا باطری داغ شده . تبلت ایراد پیدا کند . و من مجددا تبلتم را پیش ایشان ببرم . اما خیلی احمق تشریف دارد که فکر میکند من باز هم پیش آن دزد میروم .

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ: