بهترین هدفون و هندزفری برای سبک های مختلف موسیقی

بهترین هندزفری و هدفون برای انواع سبک‌های موسیقی

موسیقی یک تجربه‌ی شخصی است. یک احساس درونی که ما از ریتم‌ها و سازها و هارمونی‌ها می‌گیریم. هر کدام از ما سبک موسیقی خاص خودمان را دوست داریم. چیزی که دقیقا بیانگر احساسات ما باشد. شاید شما موزیک تند و پر انرژی دوست داشته باشید و دوست‌تان موزیک آرام‌تر را ترجیح بدهد. یا شاید شما موسیقی نرم و ملو گوش کنید و یک نفر دیگر موزیک هارش و زننده. باید بهترین هندزفری برای موزیک دلخواه‌تان را انتخاب کنید تا این تجربه را بهتر و بیشتر درک کنید.

بسته به سبکی که دوست دارید انتخاب بهترین هدفون برای موسیقی هم متفاوت است. موسیقی دو بخش بیس (Bass) و تربل (Treble) دارد. هر موزیکی فرکانس‌های صوتی خاص خودش را دارد و هدفون و یا هندزفری که انتخاب می‌کنید باید بتواند این فرکانس‌ها و امواج را پوشش دهد. (اینجا می‌توانید مشخصات هندزفری خوب را بخوانید.)

مثلا اگر موزیک آرام را با هدفونی گوش بدهید که بیس سنگین‌تری دارد اصلا کیفیت خوبی ندارد. یک کیفیت بدردنخور. تمام چیزی که از موزیک آرام انتظار دارید در ذهن‌تان نابود می‌شود. در حالت ایدآل هر سبک موسیقی باید با یک هدفون سازگار پلی شود. برای همین انتخاب بهترین هندزفری برای موسیقی و سبکی که گوش می‌دهید بسیار مهم است. باید هندزفری و یا هدفونی انتخاب کنید که بهترین خروجی صوتی را برای ژانر موزیک موردنظر شما داشته باشد.

ما در ادامه بهترین هندزفری ها برای سبک‌های موسیقی مختلف را به شما معرفی می‌کنیم. ویژگی‌ها و قابلیت‌های لازم و ضروری برای پخش بهتر این ژانرهای موسیقی را به شما خواهیم گفت تا راحت‌تر از بین هندزفری‌های مختلف انتخاب کنید. اما چه سبک‌هایی را اینجا توضیح داده‌ایم؟

 • Rock
 • Pop
 • Electronic
 • Jazz
 • Classical

با ما همراه باشید.

1. موسیقی راک (Rock Music)

هندزفری مناسب برای موسیقی راک

موسیقی راک یک سبک موسیقی پرطرفدار است که با نام راک اند رول هم شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد از دهه‌ی 50 میلادی پا گرفته است و حالا صدها میلیون طرفدار در جای جای جهان دارد. الویس پرسلی، رولینگ استونز، بیتلزها، کویین، جیمی هندریکس، پینک فلوید، د دورز و صدها بند و خواننده و گیتاریست دیگر موسیقی راک را زنده نگه داشته‌اند و حالا طرفداران بی حد و حصری دارند.

در این سبک موسیقی استفاده از سازهای کوبه‌ای با ریتم سنگین، گیتار الکتریک و صداهایی با تمپو بالا بیشتر رایج‌اند. انرژی این سبک از موسیقی بسیار بالاتر است و چیزی که موسیقی راک را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند محتوای آهنگ‌ها و شعرهاست.

Pink Floyd – High Hopes

 • هندزفری و هدفون ایده آل برای موسیقی سبک راک

موسیقی راک صدها زیرشاخته دارد:

 • Progressive Rock
 • Psychedelic Rock
 • Indie
 • Soft
 • Punk
 • و …

اما از نظر ویژگی‌های ساختاری شباهت‌های زیادی به هم دارند. بهترین هندزفری برای موسیقی راک باید این ویژگی‌ها را داشته باشد.

 • بتواند دامنه‌های مختلف امواج و فرکانس‌های صوتی مختلف را پوشش دهد.
 • بتواند هارمونی موسیقی و نت‌هایی که زیر خط اصلی موزیک زده می‌شوند را تشخیص بدهد.
 • قدرت تفکیک صدای بالایی داشته باشد و بتواند صدای سازها و وکال را به خوبی هم از تفکیک کند.
 • در دامنه‌ی Bass پتانسیل بالاتری داشته باشد. یعنی امواج کمتر از 200 هرتز را به خوبی پردازش کند.
 • پیوستگی امواجه را حفظ کند. یعنی کمترین میزان اغتشاش صوتی را داشته باشد.

در موسیقی راک، درام و پرکاشن‌ها بیش از هر چیز خودنمایی می‌کنند. در نتیجه باید هندزفری‌ای انتخاب کنید که نشت صوت کمتری داشته باشد تا افرادی که کنار شما هستند زیاد اذیت نشوند. قابلیت‌هایی نظیر نویز کنسلینگ هم برای تجربه بهتر و عمیق‌تر موسیقی راک به شما کمک می‌کنند. قبلا بهترین هدفون های نویزکنسلینگ را معرفی کرده‌ایم که می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

2. موسیقی پاپ (Pop Music)

بهترین هندزفری برای موزیک پاپ

موسیقی پاپ عمر کمتری دارد. شاید در 4 دهه اخیر بیشتر به چشم آمده است. موزیکی که بیشتر حول انرژی و لذت می‌چرخد. خواننده‌های این سبک هم طرفداران زیادی دارند. مسلما آهنگ‌های آرام با ریتم بسیار پایین و عمدتا غمناک هم در این دسته قرار می‌گیرند. خواننده‌های پاپ انقدر زیادند و هر روز عوض می‌شوند که ترجیح می‌دهیم اسم نبریم.

Ed Sheeran – Shape of You

 • هندزفری ایده آل برای موزیک پاپ

شاید اصلی‌ترین چیزی که باید برای یک هندزفری مناسب برای موسیقی پاپ اهمیت داشته باشد دقت بالا و سطح انرژی بالاست.

 • بیس باید سریع و کنترل باشد.
 • فرکانس‌های میانه و فرکانس‌های بالا هم باید کاملا واضح باشند.

پاپ بیشتر یک موزیک سرگرم‌کننده است. یعنی عملا نیازی به هدفون‌های دقیق و گران‌قیمت برای این سبک از موسیقی ندارید. بهترین هندزفری بی سیم برای موسیقی پاپ را می‌توانید به راحتی پیدا کنید. کافیست صدای هارش و بلند نداشته باشد. کمترین میزان نویز را داشته باشد و خیلی راحت نت‌ها را بشنوید.

3. موسیقی الکترونیک (Electronic Music)

هدفون مناسب برای موسیقی الکترونیک

موسیقی الکترونیک موسیقی زمان حال است. حتی بسیاری از هنرمندان هیپ هاپ  و پاپ هم به با تهیه‌کننده‌های EDM همکاری می‌کنند تا قطعات موسیقی‌شان را در این سبک و سیاق منتشر کنند. برخی موزیسین‌ها هم این سبک را به عنوان سبک اصلی کارشان در نظر گرفته‌اند. در این میان Radiohead ، Tangerine Dream و Depeche Mode جزو شاخص‌ترین‌ها هستند.

Radiohead – 2+2=5

الکترونیک با موزیکی که ما از سازهای کوبه‌ای و زهی و بادی انتظار داریم متفاوت است. سازهای دستکاری شده، صدای الکترونیکی و صداهای کامپیوتری با هم تلفیق می‌شوند و سبک جدیدی از موسیقی را عرضه می‌کنند. الکترونیک راک، الکترونیک پاپ، دیپ هاوس و داب استپ از زیرشاخه‌های محبوب این سبک هستند. چون سطح صدا و فرکانس‌ها در این موزیک بسیار متغیر است مراقبت از گوش هم بسیار مهم است. هدفونی که به گوش آسیب نمی‌زند انتخاب کنید.

 • هندزفری مناسب برای موسیقی الکترونیک

الکترونیک سبک خاصی است. با فرکانس‌های مختلف و شدت صوتی متغیر. واقعیت این است که برای درک و تجربه‌ی عمیق‌تر این سبک از موسیقی هندزفری و هدفون‌های معمولی چندان جوابگو نیستند.

 • شما به یک هدفون نیاز دارید سرعت بالایی در فرکانس‌های بیس داشته باشد و در عین حال صدای هارش تولید نکند.
 • صداها باید داینامیک و پویا باشند و کمترین پرش یا اغتشاش صوتی در آن‌ها وجود داشته باشد.
 • الکترونیک هم در فرکانس‌های بالا و هم فرکانس‌هایی پایین به حجم صوتی بالا و قدرت تفکیک صوت نیاز دارد. پس دامنه‌ی عملیاتی هدفون‌ها و میزان دقت هم بسیار مهم است.

4. موسیقی جز (Jazz Music)

بهترین هندزفری برای موسیقی جز

جز دوره‌ای صدساله دارد. از دسته سبک‌های متنوع و پرقدرت که دامنه‌ی وسیعی از موزیک‌ها را پوشش می‌دهد. احتمالا اسم چت بیکر، یا لویی آرمسترانگ یا ری چارلز را شنیده باشد. این موسیقی پر از بداهه‌نوازی و بداهه‌خوانی و تغییرات و بالا و پایین‌های مداوم است. ضرب‌های بالا و پایین و نت‌های عجیب و غریب و هارمونی‌های خاصی دارد و کلا حس و حال متفاوتی هم دارد.

Cab Calloway – Minnie the Moocher

 • هندزفری مناسب برای موزیک جز

معمولا برای جز و بلوز یک هندزفری می‌تواند جوابگو باشد چون شباهت‌های ساختاری زیادی دارند. اما پیدا کردن یک هندزفری یا هدفون مناسب برای این سبک کار آسانی نیست. شما باید هدفونی بخرید که بتواند دیوانگی Buddy Rich و افسردگی و عشق Charles Barkley را منتقل کند. یا بتوانبد اوج شور و سرزندگی و در عین حال غمگین بودن Cab Calloway را تجربه کنید.

 • این هندزفری باید در فرکانس‌های میانه خیلی نرم و صاف و گیرا باشد.
 • بیس سفت و بسته و سریعی داشته باشد و در عین حال گرم باشد.
 • در فرکانس‌های بالا هم باید کنترل شده عمل کند و زیاد هارش نشود.

وبسایت HeadphonesCompared سه گزینه Sennheiser HD 650 و Audio-Technica ATH-MSR7 و Sennheiser HD 598 را برای این سبک پیشنهاد داده است.

5. موسیقی کلاسیک (Classical Music)

هدفون مناسب برای موسیقی کلاسیک

موسیقی کلاسیک نمود قدرتمند هنر است. سطح پیچیدگی در این سبک موسیقی بسیار زیاد است. ترکیب ملودی‌های انتزاعی و در عین حال عاطفی با هارمونی‌های پیچیده حس و حالی زیبا و باشکوه می‌سازد. شنیدن سونات مهتاب بتهوون و آثار موتزارت و باخ حسی از شکوه دارد. بالا پایین‌های این موسیقی بسیار زیاد است. سمفونی‌ها، ارکسترها، سونات‌ها و … جذابیت‌های خاص خودشان را دارند.

Beethoven – 5th Symphony

 • بهترین هندزفری برای موزیک کلاسیک

موسیقی کلاسیک ژانری است که به سه چیز نیاز دارد: Perfection – Perfection و Perfection. اصلا گوش دادن به موسیقی کلاسیک با یک هندزفری بی‌کیفیت نهایت ظلمی است که در حق خودتان و آهنگ مرتکب می‌شوید.

شما به یک وضوح بالا نیاز دارید. یک وضوح بالا تا بتوانید تمام سازها و آواها و نت‌ها را به خوبی تشخیص دهید. هارمونی‌ها را احساس کنید و در موزیک شناور شوید. شناور بودن فرکانس‌ها در هدفون‌های موزیک کلاسیک بسیار مهم است.

 • در موسیقی کلاسیک نت‌های خنثی وجود دارند که باید آن‌ها را بشنوید. یعنی درست در میانه‌ی بیس و تربل قرار دارند.
 • SoundStage یا سطح صدای بالا در این موزیک بسیار مهم است.
 • همچنین هدفون باید بتواند عمق صدا را به خوبی تشخیص دهد.

یک هندزفری راحت انتخاب کنید که داخل گوش تکان نخورد. چون موزیک کلاسیک و مخصوصا سمفونی‌ها طولانی هستند و معمولا چند موومان دارند که باید پشت سر هم و بدون وقفه گوش کنید تا احساس آن را به خوبی درک کنید.

سوالات مهم و مفید

برای گوش دادن به موسیقی هندزفری بهتر است یا هدفون؟

اگر یک هدفون با کیفیت خوب بخرید، به هیچ وجه صدایی از محیط را احساس نخواهید کرد. با هدفون‌های اختصاصی دارای ویژگی Soundstage موسیقی عالی را بشنوید. تفاوت هندزفری و هدفون مطمئناً در عملکرد صدا آن‌ها است. هدفون‌ها بیشتر به دلیل کیفیت صدا ترجیح داده می‌شوند. همچنین هدفون‌های بلوتوثی محبوبیت بیشتری دارند.

آیا گوش دادن به موسیقی با هدفون برای گوش ضرر دارد؟

اگر بیش از حد از هدفون یا هندزفری استفاده کنید یا موسیقی را با صدای بلند گوش می‌دهید، پس شنوایی شما در معرض خطر است. البته هدفون‌ها رو گوشی به اندازه هندزفری‌های تو گوشی خطرناک نیستند. وجود منبع صدا در مجرای گوش می‌تواند میزان صدا را 6 تا 9 دسی بل افزایش دهد.

جمع بندی

اگر شنونده‌ی حرفه‌ای موزیک هستید و سبک و ژانر موردعلاقه‌ی خودتان را دارید خرید هندزفری خوب، باکیفیت و متناسب با ژانر بسیار مهم است. یک هندزفری که بتواند تمام لایه‌های این موزیک را به خوبی به شما نشان دهد. اگر می‌خواهید تمام جزئیات و احساسات یک آهنگ را به خوبی درک کنید این قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی که گفته شد را حتما در نظر داشته باشید.

چقدر راضی بودی؟!

3 دیدگاه برای بهترین هندزفری و هدفون برای انواع سبک‌های موسیقی

3 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • 0 0

  بد نبود فقط چرا هندزفری مناسب برای اهنگ رپ رو توضیح نداده بودی؟؟؟؟؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  توضیحات خوبی بود ولی اخرش باید در یک جمع بندی ذکر میکردید که هر سبک موسیقی با چه نوع هندزفری مناسبه. مثلا پاپ تریبل و رپ و هوی متال بیس قوی

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 1

  فوق العاده بود بررسی شما، مقاله بسیار کامل و عالی
  خسته نباشید
  پر انرژی ادامه بدین

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ: