بهترین قلم لمسی برای طراحی و نقاشی و نوشتن

بهترین قلم لمسی برای طراحی، نقاشی و نوشتن

با ظهور تکنولوژی‌های جدید تمام کارهایی که قبلا روی کاغذ انجام می‌شد حالا روی صفحه‌ی لمسی تبلت‌ها، آیپدها و حتی گوشی‌های موبایل انجام می‌شوند. نقاشی و طراحی دیجیتال کم کم به عنوان یک حوزه‌ی تخصصی معرفی شد و هنرمندان زیادی به سمت این حوزه کشیده شدند. قلم لمسی به عنوان متریال طراحی و یک ابزار مناسب برای نوشتن روی صفحه‌ی لمسی در نظر گرفته شد که چیزی مشابه مداد یا خودکاری است که حین نوشتن روی کاغذ استفاده می‌کنیم. سایر لوازم جانبی تبلت مانند صفحه مجزا برای طراحی و یا کیبورد و … هم کمک حال طراحان و نقاشان در این زمینه بوده‌اند. اما در اینجا به شما خواهیم گفت بهترین قلم لمسی برای طراحی و نقاشی و نوشتن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چطور می‌توانیم بهترین قلم را متناسب با کاری که انجام می‌دهیم انتخاب کنیم.

قلم لمسی چیست؟ انواع قلم لمسی برای تبلت و صفحات لمسی

بهترین قلم لمسی برای نوشتن

قلم لمسی یا استایلس Stylus مشابه خودکاری است که برای نوشتن روی کاغذ استفاده می‌کنیم. با این تفاوت که این قلم لمسی روی صفحه‌ی لمسی گوشی و تبلت و … می‌نویسد. به طور کلی دو نوع قلم لمسی برای تبلت و صفحات لمسی استفاده می‌شود.

 1. استایلس اکتیو یا فعال: این نوع قلم مشابه خودکار معمولی است اما یک تفاوت مهم دارد. اینکه حافظه‌ی داخلی دارد. امکان پاک کردن و تنظیم فشار دارد و معمولا توسط یک کابل یا از طریق بلوتوث به تبلت وصل می‌شود. این قلم به خاطر تجهیزات الکترونیکی داخلی معمولا سایز بزرگتری هم دارد.
 2. استایل پسیو یا غیرفعال: این قلم تجهیزات الکترونیکی خاصی ندارد و معمولا نیازی نیست که آن را به تبلت و یا گوشی وصل کنید. حافظه داخلی و یا قابلیت پاک کردن ندارد و حتی برخی قلم‌های پسیو سنسور تنظیم فشار برای طراحی را هم ندارند. به همین دلیل معمولا قیمت کمتری دارند و حجم آن‌ها هم دقیقا به اندازه‌ی یک خودکار است.

حالا فکر می‌کنید بهترین استایلس برای نقاشی و طراحی و نوشتن کدام مدل است؟ نمی‌توان تنها از روی اسم قلم و یا مدل آن تشخیص داد که کدام قلم بهتر است. باید به سایر ویژگی‌های قلم هم توجه کنید. در ادامه ویژگی‌های بهترین قلم لمسی برای طراحی، نوشتن و نقاشی را به شما خواهیم گفت تا متناسب با آن بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

سوالات متداول در انتخاب قلم لمسی مناسب برای طراحی و نقاشی:

آیا قلم لمسی همان استایلس است؟

بله. استایلس نوعی قلم لمسی است. برای تبلت معمولا هر دو اسم را به کار می‌برند.

کدام قلم لمسی برای طراحی مناسب است؟

قلمی که برای طراحی استفاده می‌شود باید حتما حساسیت‌ بالایی نسبت به فشار و تغییر عرض نوشته داشته باشد. راحت و روان باشد و بتوانید به سادگی آن را روی سطح تبلت بکشید.

در خرید بهترین قلم لمسی تبلت برای نوشتن و طراحی و نقاشی چه نکاتی مهمند؟

باید به ویژگی‌های قلم مانند هوشمند بودن یا نبودن، درجه حساسیت متغیر و همچنین سایز و راحتی آن توجه داشته باشید. برند قلم هم بسیار مهم است و بهتر است که قلم یک برند معتبر را تهیه کنید. در این مقاله تمام اطلاعات موردنیاز برای خرید قلم و استایلس آورده شده‌اند.

مزایای قلم لمسی استایلش نسبت به قلم معمولی

بهترین قلم لمسی برای طراحی

تمیزتر هستند و بدون نیاز به جوهر یا هر چیز دیگری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

حتی وقتی برای استفاده معمولی از تبلت این قلم را به کار می‌برید هم راحت‌تر هستید و امکان خط و خش افتادن روی صفحه نمایش تبلت بسیار کمتر است.

خیلی دقیق‌تر هستند.

برای یادداشت برداری سر جلسات ایده‌آل هستند و نیازی نیست دائما چندین دفترچه یادداشت مختلف همراه‌تان داشته باشید.

استفاده راحتی دارند و بدون مشکل می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

هنرمندان و مخصوصا کسانی که در حوزه طراحی دیجیتال کار می‌کنند خیلی راحت‌تر می‌توانند طراحی کنند.

برای رسم جدول و نمودار و … کاربرد دارند.

 

ویژگی‌هایی که برای انتخاب قلم لمسی مناسب طراحی و یا نقاشی باید در نظر بگیریم کدامند؟

سری قلم لمسی

شما نمی‌توانید تنها به نوع قلم و برند سازنده آن بسنده کنید. نکات مختلفی در انتخاب بهترین قلم لمسی برای تبلت وجود دارند که باید ریز به ریز بررسی کنید.

 1. پوشش سر یا Nib: نیب یا Nib قسمتی از قلم است که مستقیما با تبلت در تماس است. یعنی دقیقا سر قلم. اینکه سر قلم از چه متریالی ساخته شده باشد بسیار مهم است. برخی قلم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به دلیل اصطکاک دائمی سر قلم رفته رفته خورده می‌شود و باید سری جدیدی روی آن نصب کنید. دقیقا مثل مداد مغزی. اما برخی هیچ مشکلی با اصطکاک ندارند و تا آخر عمر مفید قلم بدون اینکه ذره‌ای از سایز آن کم شده باشد کار می‌کند. اینکه کدام مدل پوشش نیب بهتر است به مدل نوشتن یا طراحی شما بستگی دارد. عوض کردن سر قلم برای نقاشی و طراحی بیشتر دیده می‌شود اما برای نوشتن مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 2. تجربه رسم: تجربه‌ای که حین نقاشی یا رسم دارید بسیار مهم است. نوشتن به خودی خود لذت بخش است و اگر قلم لمسی آزاردهنده باشد و تجربه‌ی خوبی به شما منتقل نکند ممکن است لذتی از نوشتن یا طراحی نبرید. معمولا استایلس‌هایی که اصطکاک بیش از حد دارند برای نوشتن و طراحی مناسب نیستند. روان بودن بیش از حد قلم هم مشکلی است که طراحان را آزار می‌دهد چون کنترل چندانی روی نوشتن ندارند. اینجا مسئله‌ی دقت و مسئله‌ی تنظیم فشار هم دخیل هستند. باید به المان‌هایی که در دقت قلم لمسی تاثیر دارند توجه کنید. مثلا قلم لمسی نیلکین iSketch سه درجه حساسیت متغیر دارد که می‌توانید متناسب با نوع رسمی که دارید یکی از این سه درجه را انتخاب کنید.
 3. راحتی و طراحی قلم: اگر کار طراحی را به صورت تمام وقت انجام می‌دهید و یا شغل شماست مسلما طراحی و راحتی و ارگونومیک بودن قلم برای شما مهم است. چون اگر قلم طراحی نامناسبی داشته باشد. بیش از حد سنگین باشد و با دست شما همخوانی مناسبی نداشته باشد ممکن است در طولانی مدت با مشکل مواجه شوید.
 4. باتری: برخی قلم‌های پسیو معمولا نیازی به باتری ندارند. چون تجهیزات الکترونیک ندارند. در حال حاضر استفاده از باتری‌های معمولی در قلم‌ها رایج نیست و اکثرا شارژی هستند. مثلا می‌توانید دو ساعت آن‌ها را شارژ کنید و 10 ساعت و یا حتی بیشتر (بسته به ظرفیت باتری) از آن استفاده کنید. اکثر استایلس‌های بلوتوثی مصرف باتری نسبتا بالایی دارند و باید حواس‌تان به تمام شدن باتری باشد.

ویژگی‌های جانبی اما مهم در انتخاب بهترین قلم لمسی برای نقاشی، طراحی و نوشتن

بهترین قلم لمسی برای نقاشی

چند ویژگی مهم دیگر را هم باید در نظر داشته باشید تا بهترین گزینه را برای طراحی و رسم انتخاب کنید.

 • قلم لمسی باید احساس یک قلم واقعی را بدهد. مخصوصا اگر کار طراحی انجام می‌دهید باید به این نکته توجه داشته باشید. چون انگشتان شما به قلم معمولی عادت کرده‌اند و اگر بخواهید با یک قلم متفاوت‌تر کار کنید ممکن است زمان زیادی را برای عادت کردن به قلم جدید صرف کنید.
 • سری‌های قابل تعویض داشته باشد. اکثر طراحان قلم‌هایی خریداری می‌کنند که بتوانند سری‌های آن را عوض کنند چون بعد از مدتی استفاده ممکن است ضخامت سری‌ها تغییر کند و با مشکل مواجه شوید.
 • بدنه مقاومی داشته باشد. این نکته بدیهی است. چون شما دوست ندارید که هر روز یک قلم جدید بخرید. قیمت قلم لمسی تبلت هم نسبتا زیاد است و باید به این نکته توجه داشته باشید.
 • دقت بالایی داشته باشد. بهترین قلم لمسی برای طراحی و نوشتن و نقاشی باید بتواند دقت لازم را برای کار شما تامین کند. مثلا داشتن درجه حساسیت متغیر یکی از المان‌هایی است که باید به آن توجه داشته باشید.

جمع بندی

ما در اینجا صرفا اطلاعات ضروری برای انتخاب بهترین قلم لمسی برای نقاشی و نوشتن و طراحی را بیان کردیم و قصد نداریم به شما قلم لمسی معرفی کنیم. می‌توانید وارد دسته‌بندی خرید قلم لمسی تبلت شوید و بهترین قلم لمسی را برای گوشی‌تان انتخاب کنید. تمام اطلاعات مربوط به هر قلم در صفحه محصول موجودند و می‌توانید با خیال راحت از میان آن‌ها انتخاب کنید. اگر تبلت دارید 8 مدل پراستفاده کیف تبلت هم در اینجا به شما معرفی شده‌اند که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید. 

15 دیدگاه برای بهترین قلم لمسی برای طراحی، نقاشی و نوشتن

15 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 0 0

  سلام
  برای تبلت Samsung galaxy tab S2
  از چه قلمی برای نقاشی میشه استفاده کرد؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 1

  تشکر

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  ببخشید قلم نوری برای لپتاپ یا کامپیوتر هم هست!؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  سلام برای گوشی Samsung a71 چه قلمی مناسبه ؟ برای نقاشی دیجیتالی؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  میشه لطفا یه قلم گوشی برای گوشیه a31 معرفی کنین که بشه باهاش نقاشی انیمه کشید؟؟؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 1

   وارد دسته بندی قلم گوشی موبایل و تبلت شوید، نمونه‌های مختلفی از قلم می‌بینید که با توجه به مشخصات اون می‌تونین قلمی که مناسب شماست رو پیدا کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 3

  سلام برای تبلت a7 t505 چه قلمی پیشنهاد میدید؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  سلام برای گوشی پوکو ایکس ۳ پرو چه قلمی رو پیشنهاد میدین؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 1

  سلام روز بخیر .
  ببخشید برای تبلت سامسونگ galaxy tab a چی پیشنهاد میدید؟
  البته قیمتش مناسب باشه

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 1

   لطفا مدل تبلت رو دقیق و کامل بگین.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  ببخشید گوشی من ردمی ۹تی هستش چه قلمی خوبه به نظرتون چون من واقعا نیاز دارم

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   نمونه‌های مختلفی از قلم تو دسته بندی قلم گوشی موبایل و تبلت هستن که می‌تونین با توجه به مشخصات‌شون یکی رو انتخاب کنین.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  سلام خسته نباشید.
  من گوشی امA31 هست چه قلمی مناسب تر هست برای طراحی؟
  قلم نوری با قلم لمسی تفاوت دارد؟کدام نوع بهتر است؟

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
 • 1 0

  سلام ببخشید میگم این قلم لمسی باسئوس مدل CSP01 مناسب برای اپل IPad برای طراحی خوبه

  پاسخ
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   برند بیسوس همیشه محصولات باکیفیتی تولید می‌کنه ولی حتما دقت کنید و اطلاعاتش رو بخونید که با اون چیزی که خودتون مدنظرتونه و دوست دارید قلم اون ویژگی‌ها رو داشته باشه همخونی کامل داشته باشه.

   ارسال شده در تاریخ: