آیا شارژر فندکی به باتری گوشی و باتری ماشین ضرر میزند؟

آیا شارژر فندکی برای باتری گوشی و ماشین ضرر دارد؟

احتمالا شما هم شنیده‌اید که اگر حین استارت زدن شارژر فندکی به گوشی وصل باشد هم خود گوشی و هم باتری ماشین منفجر می‌شوند یا آسیب می‌بینند. این می‌تواند تا حدی درست باشد. البته اکثر این داستان‌ها به 5 یا 6 سال پیش برمی‌گردند و هنوز هم آن‌ها را می‌شنویم و در دنیای وب و بین مردم پخش می‌شوند. اما آیا واقعا شارژر فندکی به باتری موبایل و باتری ماشین آسیب می‌زند؟

همه‌ی ما از شارژر فندکی داخل ماشین استفاده می‌کنیم. وقت‌هایی که عجله داریم و گوشی شارژ ندارد بدون نگرانی حین رانندگی آن را شارژ می‌کنیم. وقت‌هایی که در ترافیک گیر کرد‌ه‌ایم یا در مسیر محل کار و خانه شارژر فندکی گوشی ما را فول شارژ می‌کند. اما تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که آیا شارژر فندکی برای گوشی ضرر دارد یا نه؟ برای باتری ماشین چطور؟

شارژر فندکی فست شارژ

شارژر فندکی در محل فندک ماشین نصب می‌شود. به سادگی چفت می‌شود و تکان نمی‌خورد. یک یا چند پورت USB دارد که می‌‌توانید کابل شارژر را به این پورت وصل کنید و گوشی‌تان را کامل شارژ کنید. دو نظر در مورد کابل شارژ وجود دارد:

 1. اینکه شارژر فندکی به گوشی آسیب می‌زند.
 2. اینکه شارژر فندکی ماشین به خود باتری ماشین آسیب می‌زند.

اما آیا این دو نظریه درست هستند؟

آسیب شارژر فندکی به باتری موبایل ؛ آیا شارژ فندکی به گوشی آسیب می‌زند؟

شارژر فندکی برای شارژ مستقیم گوشی استفاده می‌شود. کافیست کابل شارژر را به پورت شارژ و قسمت USB وصل کنید تا عملیات شارژ شروع شود. اما آیا این فرایند باتری گوشی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

به چند عامل بستگی دارد:

 • نوع خودرو: برخی ماشین‌ها در قسمت فندک ولتاژ و جریان متغیر دارند. یعنی ممکن است ولتاژ و جریانی که در این بخش وجود دارد کم و بیشتر شود. جریان ورودی بسیار مهم است و اگر این جریان کم یا زیاد باشد خیلی زود می‌تواند به باتری آسیب بزند. این مشکل بیشتر برای ماشین‌های قدیمی وجود دارد و ماشین‌های جدید به هیچ وجه چنین مشکلی ندارند.
 • نوع شارژر فندکی: مطمئنا کیفیت شارژر فندکی به صورت مستقیم روی شارژ تاثیر دارد. برخی شارژرهای فندکی بی‌کیفیت خیلی زود به باتری آسیب می‌زنند. چون نمی‌توانند ولتاژ و جریان ثابت و متناسب با نوع باتری را تولید کنند و به باتری آسیب می‌زنند. اگر از شارژر فندکی باکیفیت استفاده کنید مشکلی از این نظر نخواهید داشت. مسلما شارژرهای فندکی که توسط سامسونگ، شیائومی یا کمپانی‌های معروف دیگر مانند انکر، بیسوس و الدینیو تولید می‌شود تمام این استانداردها را دارد و مشکلی از این نظر نخواهید داشت.
 • مدل گوشی و نوع باتری: باید ببینید که باتری گوشی شما تا چه حد می‌تواند برخی نوسانات جریان و ولتاژ را تحمل کند. گوشی‌های قدیمی که باتری با جریان ثابت داشتند خیلی زودتر با نوسانات برق به مشکل می‌خوردند. اما باتری‌های نسل جدید که اصطلاحا به آن‌ها فست‌شارژ می‌گوییم دامنه‌ی جریان و ولتاژ بسیار زیادی دارند و مشکلی از این بابت به وجود نمی‌آید. باتری آیفون و یا باتری گوشی‌های پرچمدار سامسونگ مقاومت بسیار بالایی در برابر نوسانات ولتاژ و جریان دارند.

کابل باکیفیت برای شارژر فندکی

 • نوع کابل: چه روی شارژر فندکی و چه روی آداپتورهای باکیفیت از کابل بی‌کیفیت استفاده نکنید. کابل بی‌کیفیت اجازه نمی‌دهد جریان و ولتاژ به درستی به باتری منتقل شود و خیلی زود به باتری آسیب می‌زند. مسلما کابل بی‌کیفیت روی شارژر فندکی هم برای گوشی ضرر دارد. تشخیص کابل و آداپتور اصل و اورجینال را هم بخوانید تا مطمئن شوید کابلی که استفاده می‌کنید کیفیت لازم را دارد.

اگر بخواهیم خلاصه‌تر بگوییم. برخی مدل‌های قدیمی خودرو که قسمت فندک آن‌ها دارای جریان و ولتاژ متغیر بود اصلا برای شارژر فندکی مناسب نیستند. یا برخی شارژرهای فندکی که توسط برندهای گمنام تولید شده‌‌‌اند به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند. ممکن است باعث مشکلاتی نظیر خالی شدن سریع باتری موبایل و یا باد کردن باتری گوشی شوند. اما فکر می‌کنید شارژر فندکی به باتری ماشین آسیب می‌زند؟

آیا شارژر فندکی به باتری ماشین آسیب می‌زند؟

آسیب شارژر فندکی برای باتری گوشی

این مسئله در مورد ماشین‌های قدیمی بیشتر صدق می‌کند. چون باتری گوشی برای جریان و ولتاژهای ناگهانی ساخته نشده است و در این حالت خیلی راحت آسیب می‌بیند. باتری ماشین هم در حالتی تحت فشار شروع به کار می‌کند. چون لحظات اولیه استارت زدن نباید روی باتری فشار باشد. و ممکن است حتی ماشین به درستی استارت نخورد.

اما بیشتر این اتفاقات برای ماشین‌های قدیمی (بیشتر از 10 سال پیش) رخ می‌دهند و ماشین‌های مدرن هم خودشان را با این تکنولوژی‌ها وفق داده‌اند. یعنی در لحظه‌ی استارت توان باتری به طور کامل روی استارت مصرف می‌شود و سایر قسمت‌ها تا زمان ثابت شدن ولتاژ شروع به کار نمی‌کنند. البته این زمان معمولا کمتر از 5 ثانیه است. پس نگران منفجر شدن باتری خودروتان نباشید.

در ضمن شارژرهای فندکی هم راه‌حل‌هایی برای این مشکل دارند و با چیپ‌هایی که درون آن‌ها تعبیه شده است ولتاژ و جریان خیلی بالا و یا خیلی پایین را شناسایی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند این ولتاژ به گوشی برسد. در نتیجه باتری گوشی کمتر در معرض خطر است.

شارژر فندکی با نمایشگر ولتاژ

اگر بخواهیم همچنان ساده‌تر در مورد آسیب شارژر فندکی به باتری گوشی و ماشین صحبت کنیم این نکات نهایی جمع‌بندی کاملی هستند و جواب اکثر سوالات‌تان را در مورد شارژر فندکی پیدا خواهید کرد.

 1. اگر ماشین شما قبل از سال 2010 یا 1389 ساخته شده است استفاده از شارژر فندکی پیشنهاد نمی‌شود.
 2. حتما از یک شارژر فندکی تولیدی بک برند معتبر استفاده کنید. برندهای انکر، بیسوس و الدینیو و سامسونگ و شیائومی بهترین گزینه هستند.
 3. برخی شارژرهای فندکی نمایشگری دارند که میزان ولتاژ و جریان را در هر لحظه نشان می‌دهد. اگر این ولتاژ و جریان با باتری شما همخوانی نداشته باشد می‌توانید آن را قطع کنید.
 4. باتری‌های مدرن اکثرا فست‌شارژ هستند. یعنی با ولتاژ و جریان‌های متغیر هم کار می‌کنند. در نتیجه میزان آسیب شارژر فندکی به باتری موبایل بسیار کمتر شده است. ولی دقت داشته باشید که حتما از شارژر فندکی فست‌شارژ برای گوشی‌های فست‌شارژ استفاده کنید.
 5. همواره و در هر موقعیتی از کابل شاژرر باکیفیت استفاده کنید. راهنمای خرید کابل شارژر را از دست ندهید.
 6. خرید شارژر فندکی اصل نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. حتما و حتما از یک فروشگاه معتبر اقدام کنید تا شارژر اورجینال و با بهترین کیفیت تهیه کنید و سلامتی باتری گوشی شما به خطر نیفتد.

شارژ فندکی

اگر قصد خرید سایر لوازم جانبی باکیفیت را هم دارید در اینجا لیست لوازم جانبی گوشی را بخوانید تا با اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر بهترین گزینه را انتخاب کنید. اگر سوالی هم در مورد ضرر شارژر فندکی برای باتری گوشی یا باتری ماشین دارید می‌توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

0 دیدگاه برای آیا شارژر فندکی برای باتری گوشی و ماشین ضرر دارد؟

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آیا شارژر فندکی برای باتری گوشی و ماشین ضرر دارد؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.