نحوه تنظیم سایز بند ساعت هوشمند فلزی

آموزش تغییر اندازه بند ساعت فلزی یا استیل (به ویژه در ساعت هوشمند)

اندازه بند ساعت تاثیر مستقیمی روی استایل آن دارد. بندی که خیلی بزرگ باشد و به دست شما گشاد باشد هم استایل بد و ناخوشایندی دارد و هم مدام داخل دست‌تان تکان می‌خورد و شما را اذیت می‌کند. در نتیجه بهتر است نحوه تنظیم بند ساعت مخصوصا از نوع فلزی (مانند بند حصیری، بند مش و سایر بندهای استیل) را یاد بگیرید و بند ساعت را متناسب با سایز دست‌تان تنظیم کنید.

نکته اول: اکثر ساعت‌های هوشمند قابلیت تعویض بند دارند. بند جزو انواع لوازم جانبی ساعت هوشمند است که بیشترین طرفدار را بین کاربران دارد.

نکته دوم: اکثر بندهای فلزی ساعت فرم مشابهی دارند و این آموزش می‌تواند هم برای بند ساعت معمولی و هم بند ساعت هوشمند استفاده شود.

نکته سوم: بهترین بندهای ساعت هوشمند را از فروشگاه تخصصی استایل آپ تهیه کنید. بندهایی که دوست دارید و بالاترین ثبات رنگ را دارند. کاملا اورجینال هستند و از کیفیت آن‌ها لذت خواهید برد.

حالا سراغ روش کوچک کردن بند ساعت فلزی خواهیم رفت. دو مدل بند استیل در اینجا آموزش داده شده‌اند. روش کوتاه کردن بند ساعت حصیری، بند ساعت دو تکه و سه تکه هم به همین شکل است. اگر این روش‌ها را یاد بگیرید می‌توانید روی اکثر بندها پیاده کنید.

نکات عمومی تغییر سایز بند ساعت

بند استیل ساعت هوشمند.

 • از یک سطح صاف استفاده کنید. می‌توانید از یک میز صاف استفاده کنید.
 • یک حوله یا پارچه ترجیحا سفید روی سطح قرار دهید تا از خراش بدنه ساعت جلوگیری کند. قطعات ریزی هم داخل بند ساعت هوشمند وجود دارند که ممکن است گم شوند.
 • همیشه روی یک بخش از بند کار کنید. نیازی نیست هر دو تکه بند را کوتاه کنید. یک تکه معمولا بلند‌تر از دیگری است و می‌توانید فقط روی این بخش کار کنید.

و اما یک نکته مهم

 • تنظیم اندازه بند ساعت به حوصله و دقت بالایی نیاز دارد. فشار اضافی به بند وارد نکنید. سعی کنید دست به کارهای غیرمعمول نزنید. با دقت بالا تمام اجزای جدا شده را در یک جا قرار دهید تا گم نشوند. اگر هر کدام از قطعات ساعت بشکند و یا گم شود بهتر است ادامه‌ی مسیر کوچک کردن بند ساعت را به یک ساعت‌ساز بسپارید.

نحوه تغییر سایز بند فلزی ساعت (بند براسلت یا بند استیل معمولی)

به طور کلی بند استیل ساعت در دو مدل وجود دارد.

 • بند مدل پین مستقیم: یک سیستم ساده از پین‌های ساده که قطعات بند را به هم متصل می‌کند. این پین مستقیم با دو مقطع که اصطلاحا به آن‌ها Ferrules می‌گویند کوپل می‌شود و بند را یک‌پارچه می‌کند.
 • بند مدل پین L شکل یا U شکل: پین در این مدل به شکل L یا U است. جلو حرکت قطعات بند را می‌گیرد و با ساختار قفلی که دارند بند را یکپارچه می‌کنند.

ابزارهای لازم برای کوچک کردن اندازه بند ساعت

 • یک Push-Pin یا سوزن تنظیم بند (معمولا همراه با بند استیل ساعت هوشمند این آچار یا سوزن تنظیم بند هم داده می‌شود.)
 • یک حوله یا پارچه
 • چکش کوچک یا هر چیز کوبه‌ای که بتوان ضربات آرام و ضعیف به پین وارد کرد.
 • انبردست کوچک (موچین هم می‌تواند استفاده شود.)
 • یک ابزار که بتواند ساعت را به صورت افقی و در حالت رو به بالا نگه دارد. یک فوم که داخل آن خالی شده باشد گزینه‌ی خوبی است.)

تنظیم بند استیل ساعت با پین مستقیم

مرحله اول: اندازه‌‌ گرفتن سایز بند

اندازه گرفتن بند

ساعت را به دست‌تان ببندید. قفل بند را ببندید و اندازه‌ی آن را چک کنید. مطابق شکل تعداد قطعات اضافی را تخمین بزنید.

در اینجا چند نکته را فراموش نکنید.

 • قفل یا ضامن قفل را در مرکز مچ دست‌تان قرار دهید و بعد چک کنید کدام طرف لینک‌های اضافی دارد.
 • ساعت را روی مچ دستی ببندید که عادت دارید.
 • همیشه تعداد لینک‌هایی که باید جدا شوند را کمتر در نظر بگیرید. مثلا اگر طبق این اندازه‌گیری دو لینک اضافه هستند بهتر است در مرحله‌ی اول تنها یک لینک خارج کنید.

مرحله اول بخش دوم:

تنظیم فنر یا خار کنار ضامن قفل

اگر نمی‌توانید قفل سگکی را دقیقا در مرکز مچ دست‌تان قرار دهید بهتر است از کنار ضامن فنر و یا میله‌ی قفل را کمی جابجا کنید تا یک طرف سایز بیشتری داشته باشد و بتوانید لینک‌ها را در این سمت خارج کنید. اگر سایز ساعت کمی بزرگتر و نیازی به خارج کردن لینک نیست هم می‌توانید از طریق خارهایی که روی قسمت قفل قرار دارند کمی بند را جابجا کنید.

مرحله دوم: تعیین کنید کدام لینک‌ها باید خارج شوند.

لینک‌های خارجی

به پشت قسمت پین‌های مستقیم نگاه کنید. می‌بینید که انتهای پین‌ها یا همان خارها در بدنه‌ی بند معلوم است. برخی لینک‌ها چنین خارهایی ندارند یعنی امکان جدا کردن آن‌ها وجود ندارد و جزو لینک‌های ثابت ساعت هستند. پس اول باید مشخص کنید کدام لینک‌ها امکان خارج شدن دارند.

در برخی بندها مانند شکل بندهایی که قابلیت جدا شدن دارند با یک علامت پیکان‌مانند مشخص شده‌اند.

مرحله سوم: پین‌ها خارج کنید و لینک‌ها را بیرون بیاورید

استفاده از آچار تنظیم بند

با یک چکش کوچک مطابق با جهت پیکان‌ها یا خروجی خارها روی بدنه ساعت بکوبید. یک ضربه کوچک و نرم کافی است. بعد از آن سوزن تنظیم بند را روی خارج قرار دهید و با چکش یک ضربه روی آن بزنید. ضربه‌ای نرم و آرام.

بعد از چند ضربه آرام می‌بینید که خار از شیار موردنظر خارج شده و حالا می‌توانید این خار را با دست بیرون بکشید. اگر نمی‌توانید با دست بیرون بکشید از یک انبردست یا موچین استفاده کنید. وقتی دو خار را جدا کردید یک لینک از ساعت خارج می‌شود.

مرحله چهارم: بند را دوباره سرهم جمع کنید.

بعد از اینکه یک لینک یا چند تا جدا کردید حالا باید معکوس حرکت قبل را انجام دهید. یعنی لینک‌های دو سر باقی‌مانده را بردارید و کنار هم بگذارید و خاری که قبلا جدا کرده‌اید را روی قسمت شیار قرار دهید و تا انتها ببرید. اگر احساس می‌کنید جایی گیر کرده است بند را قسمت لینک کمی خم کنید تا جا باز کند.

مرحله پنجم: سایز بند ساعت هوشمند را مجددا چک کنید.

حالا ساعت را به دست‌تان ببندید و خوب بررسی کنید که آیا با مچ دست شما فیکس شده است یا نه. برای چک کردن سایز فقط به فیت شدن بند توجه نکنید. تعادل بند و قرار گرقتن قفل دقیقا در مرکز مچ دست و هم راستا بودن ساعت و قفل بسیار مهمند. خوب بررسی کنید و اگر مشکلی در سایز و تعادل ساعت می‌بینید. از طریق فنر قفل و یا خاری که روی قفل قرار دهید این تعادل را ایجاد کنید.

کوچک کردن اندازه بند ساعت فلزی با پین L شکل و یا U شکل

مرحله اول: اندازه گیری

اندازه بند ساعت هوشمند

دقیقا مثل حالتی که در پین مستقیم گفتیم تعداد لینک‌های موردنیاز را تعیین کنید. اگر تغییرات جزئی نیاز دارید با استفاده از پین‌های روی قسمت قفل یا اصطلاحا Clasp این تغییرات جزئی را اعمال کنید. برای تعادل و هم‌راستایی ساعت و قفل هم می‌توانید از همین خار یا فنرها استفاده کنید.

خار کنار ضامن قفل بند

مرحله دوم: مشخص کنید کدام لینک‌ها باید خارج شوند.

لینک‌هایی که باید خارج شوند.

همه‌ِی لینک‌های روی بندهای فلزی پین L و پین U قابلیت جداسازی ندارند. همچنان می‌توانید روی این قسمت از بند پیکان‌هایی را ببینید که به معنای لینک‌های قابل جدا شدن هستند. به جهت این پیکان‌ها دقت داشته باشید. چون تعیین‌کننده نقطه‌ی خروج خارها هستند.

مرحله‌ سوم: پین‌ها را خارج کنید و لینک‌ها را جدا کنید.

خارج کردن پین

از یک موچین استفاده کنید. در اینجا نیازی به سوزن تنظیم بند ندارید. با موچین یا ابنردست ظریف قسمت مشخص شده با پیکان را بکشید. تند و ضربه‌ای نکشید. آرام بکشید تا پین L یا U شکل از داخل لینک خارج شود. بعد از خارج کردن خار حالا لینک جدا می‌شود.

مرحله‌ چهارم: بند را دوباره سرهم‌بندی کنید.

حالا معکوس مرحله‌ی سوم را انجام دهید. یعنی بعد از اینکه لینک‌ها را خارج کردید دوباره دو لینک هر دو طرف را به هم نزدیک کنید خارها را در قسمت موردنظر قرار دهید و با دست‌تان کمی به سمت پایین هل دهید تا دوباره سرجایشان بیفتند. اگر احساس می‌کنید جایی گیر کرده است بند را کمی خم کنید تا جا باز کند.

مرحله‌ پنجم: چک کنید سایز آن ایده‌آل است یا نه

دقیقا تمام کارهایی که در مرحله‌ی پنجم پین مستقیم گفته شد را انجام دهید. تعادل و هم‌راستا بودن و فیت شدن اندازه بند فلزی ساعت را چک کنید.

پیشنهاد: اگر قصد دارید بند رنگی و خوش‌استایل متناسب با سلیقه و ظاهرتان خریداری کنید ما راهنمای انتخاب رنگ بند اپل واچ را قبل آماده کرده‌ایم. فقط برای اپل واچ هم کاربرد ندارد می‌توانید برای تمام ساعت‌های هوشمند از این راهنما استفاده کنید.

جمع‌بندی

می‌توانید تمام این مراحل را در کمتر از 5 دقیقه انجام دهید و سایز بند را تنظیم کنید. نکته مهم این است که به هیچ عنوان حالت ضربه و یا فشار زیاد به بند وارد نکنید. مواظب ایجاد خراش روی بند باشید و مهم‌تر اینکه مراقب باشید به بدنه‌ی ساعت هوشمند آسیبی نرسد.

اگر قصد خرید بند ساعت هوشمند و یا سایر لوازم جانبی مانند گلس محافظ صفحه، قاب، بامپر و یا شارژر و باتری را دارید استایل به عنوان مرجع تخصصی لوازم جانبی و مخصوصا لوازم جانبی ساعت هوشمند بهترین لوازم جانبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

0 دیدگاه برای آموزش تغییر اندازه بند ساعت فلزی یا استیل (به ویژه در ساعت هوشمند)

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آموزش تغییر اندازه بند ساعت فلزی یا استیل (به ویژه در ساعت هوشمند)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.