چرا تبلت روشن نمیشود؟ دلایل و راه حل ها

چرا تبلت روشن نمی شود؟ دلایل و راه حل ها

روشن نشدن صفحه تبلت یکی از اتفاق‌های ناگواریست که هیچکس دلش نمی‌خواهد تجربه‌اش کند. اما اگر این بار که تبلت‌تان را برداشتید نتوانستید روشنش کنید، بهتر است بدانید که سیاه شدن صفحه تبلت برای خیلی از کاربران پیش می‌آید و همیشه لزوماً با خبر بد همراه نیست. گاهی فقط لازم است تا چند نکته را رعایت کنید تا درست شود.

خیلی اوقات دلیل این اتفاق کم بودن باتری تبلت است. زیرا وقتی باتری دستگاه به زیر 1 درصد برسد، مدت زمانی که طول می‌کشد تا روشن شود کمی طولانی‌تر از حالت عادی‌ست. به همین دلیل بهتر است آن‌ را به شارژ بزنید و برای چند دقیقه به حال خودش بگذارید. با این حال این فقط یکی از دلایل روشن نشدن صفحه تبلت است و ممکن است تبلت شما مشکل دیگری داشته باشد. به همین دلیل در ادامه مجموعه‌ای از دلایل سیاه شدن صفحه تبلت را با هم بررسی می‌کنیم و راه حل‌های مناسب هر مشکل را ارائه می‌دهیم. پس با استایل آپ همراه باشید تا با چند نکته و ترفند تبلت‌تان را به حال و روز اولش برگردانیم.

علت روشن نشدن تبلت چیست؟

علت روشن نشدن تبلت

همانطور که گفتیم روشن نشدن صفحه تبلت می‌تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد. بنابراین این بخش را اختصاص می‌دهیم به بررسی دلایلی که ممکن است تبلت را با مشکل روشن شدن مواجه کند. پس اگر این بار که کلید پاور را زدید صفحه تبلت روشن نشد و صفحه کار نکرد، علت‌های زیر را بررسی کنید:

باتری کم

باتری یکی از مهم‌ترین المان‌های هر دستگاه الکترونیکی است. مخصوصا این روز‌ها که الگوی مصرف ما از گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند به قدری زیاد شده که می‌توان گفت 90 درصد روزمان را با خیره شدن به آن‌ها می‌گذرانیم. به همین دلیل لازم است که حواس‌مان به شارژ کردن باتری باشد و اجازه ندهیم از یک درصدی پایین‌تر بیاید. هر بار که تبلت یا گوشی شما باتری‌اش به صفر می‌رسد، یک سایکل از عمر باتری کم شده و این می‌تواند در درازمدت برای عمر باتری تبلت آسیب زننده باشد. در زمینه باتریها، سه مقاله زیر ممکن است اطلاعات مناسبی به شما بدهد:

آسیب‌های سخت‌افزاری

علت روشن نشدن تبلت در خیلی از مواقع آسیب‌های سخت‌افزاری است که در اثر افتادن به آن وارد شده است. پس اگر در چند وقت اخیر تبلت از دست‌تان افتاده باشد، باید احتمال آسیب‌های فیزیکی را هم در نظر بگیرید. این آسیب‌ها در برخی شرایط می‌توانند باعث سوختن نمایشگر گوشی شوند. برای جلوگیری از چنین آسیبهایی، بهتر است از قاب و گلس و کیف محکم و باکیفیتی برای تبلت خود استفاده کنید. برای این منظور، می‌توانید محصولات موجود در لوازم جانبی تبلت فروشگاه استایل آپ را مشاهده کنید.

آسیب‌های نرم‌افزاری

اگر یک بار قربانی اپلیکیشن‌های ناامن شده باشید، حتما می‌دانید که بهتر است همیشه برنامه‌های مورد نظرمان را از استور رسمی سیستم عامل دانلود کنیم. بنابراین اگر تبلت اندرویدی دارید حتما از گوگل پلی استور و اگر آیپد دارید در اپ استور دنبال برنامه‌های مورد نظرتان باشید. زیرا این استورها برنامه‌ها را پیش از در دسترس قرار دادن اسکن می‌کنند تا هیچ بدافزاری بین‌شان وجود نداشته باشد. 

به علاوه اگر این اواخر سعی کرده‌اید که ROM تبلت را تغییر دهید و یک رام شخصی بالا بیاورید، ممکن است آسیبی به آن وارد کرده باشید که باعث سیاه شدن صفحه تبلت شده باشد.

آسیب صفحه نمایش

خیلی اوقات سیاه بودن صفحه به معنی خاموش بودن LCD نیست. گاهی اوقات صفحه تبلت روشن است اما به دلیل آسیب‌های وارده نمی‌تواند محتواهای نمایشگر را نشان دهد. این آسیب می‌تواند هم سخت افزاری و هم نرم‌افزاری باشد و نیاز به بررسی دارد.

داغ شدن

با اینکه همه‌ی سازنده‌های گوشی و تبلت همواره تاکید می‌کنند که موقع شارژ شدن از دستگاه استفاده نکنیم، ولی همه‌ ما این کار را می‌کنیم! یکی از آسیب‌هایی که این کار می‌تواند به تبلت وارد کند، داغ شدن بیش از حد بر اثر پردازش‌های زیاد است. این داغی برای چیپ‌ها و قطعات داخلی این دستگاه هوشمند خوب نیست و به مرور آسیب‌های جدی به آن وارد می‌کند.

چطور مشکل روشن نشدن صفحه تبلت را حل کنیم؟

هر کدام از دلایلی که در بالا به آن اشاره کردیم می‌توانند در سیاه شدن صفحه تبلت دخیل باشند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه تبلت‌تان را پیش تعمیرکار ببرید، اول راه حل‌های زیر را امتحان کنید.

بررسی وضعیت شارژ شدن تبلت

تبلتم روشن نمیشه

خیلی اوقات مشکلی که در روشن نشدن صفحه تبلت داریم مربوط به خوب شارژ نشدن دستگاه است. اگر سیاه شدن صفحه خیلی ناگهانی رخ داده و خودتان هم هیچ بلایی سر تبلت نیاورده‌اید، بهتر است قبل از وحشت کردن اول جواب سوال‌های ساده‌تر را بدهید. مثلا این سوال که آیا تبلت خوب شارژ می‌شود یا نه؟ برای اینکه مطمئن شوید تبلت‌تان مشکلی از بابت شارژر ندارد آن را از چند نظر بررسی کنید:

 • اول از همه چک کنید که پورت‌ها سالم باشند و کانکتور شارژر هم آسیبی ندیده باشد. اگر تبلت در حال شارژ شدن باشد احتمالا باید عکس‌العملی از خودش نشان دهد یا چراغ نوتیفیکیشنی داشته باشد. اگر هیچ کدام از این‌ها نبود ممکن است باتری خالی شده باشد و اصلا تبلت در حال شارژ شدن نباشد.
 • اگر از چک کردن پورت‌ها به نتیجه‌ای نرسیدید، مطمئن شوید که کابل شارژ و آداپتوری که استفاده می‌کنید سالم باشند. برای این کار می‌توانید از یک کابل دیگر استفاده کنید یا آداپتورتان را با یک کلگی دیگر جایگزین کنید.

اجرای Power Cycle

چگونه تبلت را روشن کنیم

همه ما حداقل یک بار با فریز شدن گوشی موبایل مواجه شده‌ایم. در این حالت گوشی یا تبلت هیچ پاسخی به لمس یا کلیدها نمی‌دهد و اینطور به نظر می‌رسد که راهی برای ارتباط با دستگاه وجود ندارد. به همین دلیل در این روش می‌خواهیم آموزش دهیم که حتی با وجود فریز بودن چگونه تبلت را روشن کنیم؟

 • در گوشی‌ها و تبلت‌های قدیمی کارمان راحت بود و می‌توانستیم تنها با خارج کردن باتری، گوشی را مجبور به ری استارت شدن کنیم.
 • اما در مورد دستگاه‌های جدید خارج کردن باتری اصلا جزو گزینه‌ها نیست و باید راه دیگری پیدا کنیم. در این شرایط باید بسته به برند تبلتی که دارید کلید پاور را بین 10 تا 30 ثانیه نگه‌دارید تا ری‌استارت شود. در برخی موارد هم نیاز است کلید پاور + ولوم پایین را بگیرید.

عیب‌یابی با کامپیوتر

روشن نشدن صفحه تبلت

در این بخش می‌خواهیم از کامپیوتر کمک بگیریم تا روشن نشدن صفحه تبلت را عیب‌یابی کنیم. اگر هر چقدر تلاش کردید نتوانستید با روش بالا تبلت را Reboot کنید، تنها راه‌تان Force Reboot کردن با استفاده از کامپیوتر است. خوشبختانه خود گوگل هم پیشنهاد می‌دهد که اگر با مشکل روشن نشدن تبلت روبه‌رو شدید با روش‌های زیر مشکلش را حل کنید.

 • در قدم اول با استفاده از کابل USB تبلت را به کامپیوتر یا لپ‌تاپ وصل کنید.
 • برای چند دقیقه دستگاه را به حال خودش بگذارید تا شارژ شود.
 • حالا کابل را از محل اتصال به تبلت جدا کنید اما اجازه دهید USB‌ همچنان به کامپیوتر وصل باشد. بعد از چند دقیقه دوباره تبلت را وصل کنید.
 • حالا تبلت را کنار گذاشته و اجازه دهید برای حداقل نیم ساعت با کامپیوتر شارژ شود.
 • بعد از نیم ساعت دوباره تلاش کنید تا با نگه داشتن کلید پاور تبلت را ری استارت کنید. اگر با نگه داشتن کلید پاور بعد از 10 یا 15 ثانیه گزینه Restart روی صفحه نشان داده شد، آن را انتخاب کنید. اگر هم نه باید به نگه‌داشتن کلید ادامه دهید تا دستگاه خود به خود ر‌ی‌استارت شود.

تعویض صفحه نمایش

سیاه شدن صفحه تبلت

شاید بدترین خبری که می‌توانید در مورد تبلت‌تان بشنوید این است که صفحه نمایشش آسیب دیده. چون همانطور که گفتیم خیلی وقت‌ها سیاه شدن صفحه گوشی و تبلت به معنی خاموش بودن صفحه نیست و صرفا به دلیل سوختن نمایشگر است. تعمیر نمایشگر آسیب دیده نه تنها هزینه زیادی دارد، بلکه گاهی اوقات حتی با تعمیر هم حل نمی‌شود و مجبور می‌شوید یک تبلت دیگر بخرید.

اما خوشبختانه یک راه ساده وجود دارد که با انجامش می‌توانید مطمئن شوید که مشکل از نمایشگر است یا چیزهای دیگر. برای این کار کلید پاور را برای 30 ثانیه نگه‌دارید تا تبلت خاموش و روشن شود. سپس چند دقیقه صبر کنید تا سیستم کاملا بالا بیاید. احتمالا بتوانید بالا آمدن سیستم را با ویبره حس کنید. حالا با یک گوشی دیگر به تبلت‌تان زنگ بزنید و ببینید که آیا گوشی زنگ می‌خورد یا نه؟ اگر تبلت زنگ خورد و صفحه همچنان خاموش بود یعنی به احتمال خیلی زیاد به نمایشگر آسیب وارد شده و باید تعمیرش کنید. اما اگر تبلت حتی زنگ نخورد یعنی مشکل از جای دیگری‌ست و باید همچنان به جستجوی علت روشن نشدن تبلت ادامه دهید.

حالت Safe Mode

 مشکل صفحه نمایش تبلت سامسونگ

گاهی اوقات نصب برنامه‌های ناامن می‌توانند باعث ایجاد مشکلات نرم‌افزاری در تبلت شما شوند. در این شرایط یکی از بهترین راه‌ها برای حل مشکل سیاه شدن صفحه تبلت استفاده از حالت Safe Mode است. در سیف مود شما می‌توانید این برنامه‌های مشکل‌دار را غیر فعال کنید تا راحت‌تر عیب‌یابی را انجام دهید. پس برای ورود به حالت Safe Mode راه‌های زیر را دنبال کنید:

 • در قدم اول سعی کنید تبلت را خاموش کنید. برای این کار کلید پاور را برای چند ثانیه نگه‌دارید تا لرزش یا هر نشانه‌ای که تبلت‌تان هنگم خاموش شدن دارد را حس کنید.
 • حالا برای اینکه وارد Safe Mode شوید، کلید صدای بالا + پاور را برای 20 ثانیه نگه دارید.
 • با کمک کلیدهای صدا بین منوها حرکت کنید و تبلت را به حالت سیف ببرید.
 • هر بار بخواهید از حالت Safe Mode خارج شوید فقط کافیست تا تبلت را ری‌استارت کنید.

ریست فکتوری تبلت

طبق معمول آخر همه‌ی مقالات مربوط به حل مشکلات رایج گوشی و تبلت، به ریست کردن ختم می‌شود! حقیقت این است که خیلی از مشکلاتی که ما با آن مواجه می‌شویم، مثل همین روشن نشدن صفحه تبلت دارای علت‌های کاملاً مشخصی هستند و کم پیش می‌آید که تبلت بی‌دلیل دچار این حالت شود. اما گاهی اوقات دست گذاشتن روی آن مشکل آنقدر سخت است که ریست فکتوری کردن روش خیلی سریع‌تری به حساب می‌آید. با ریست کردن تبلت، همه تنظیمات و پیش‌فرض‌ها، برنامه‌های ناامن و بدافزارهایی که روی تبلت وجود داشته‌اند از بین می‌رود و گوشی به حالت کارخانه برمی‌گردد.

 علت روشن نشدن تبلت لنوو

در این حالت حداقل می‌توانیم با اطمینان بگوییم که مشکل دستگاه مربوط به دستکاری‌های ماست یا ایرادهایی فنی دارد که از کنترل ما خارج است.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که اگر همه روش‌های بالا را امتحان کردید و جواب نگرفتید یک بار تبلت را ریست کنید. به علاوه لازم به یادآوری نیست که تهیه نسخه بک آپ پیش از ریست یک امر لازم و ضروری است و باید انجامش دهید. در این مورد چون امکان دسترسی به محتوای نمایشگر وجود ندارد شاید بهتر باشد با کامپیوتر از تبلت بک آپ بگیرید.

برای ریست کردن هم باز به دلیل بالا به منوی تنظیمات دسترسی نداریم و باید آن را هارد ریست کنیم.

 • پس در حالتی که تبلت خاموش است، کلید ولوم بالا + پاور را نگه‌دارید تا صفحه بایوس گوشی باز شود.
 • با کلیدهای صدا بین منوها جابه‌جا شوید و با کلید پاور گزینه‌ای که می‌خواهید را انتخاب کنید.
 • گزینه Wipe Data / Factory Reset را در منو پیدا کرده و با کلید پاور تاییدش کنید.

در این حالت گوشی برای چند دقیقه مشغول پاک کردن دیتا خواهد بود و سپس مانند روز اول اجرا خواهد شد. گرچه این روش تنها زمانی جواب می‌دهد که نمایشگر گوشی کار کند تا بتوانید به بایوس بروید.

خراب شدن تبلت را بپذیرید و دنبال تعمیرکار بگردید

گاهی وقت‌ها می‌دانیم که که اوضاع تبلت یا گوشی‌مان خیلی خوب به نظر نمی‌رسد اما هم‌چنان دربه‌در در سایت‌های مختلف به دنبال راهی برای درست کردنش هستیم. در این شرایط بهتر است بپذیریم که اتفاق بدی برای تبلت‌مان افتاده که با سرچ کردن در اینترنت حل نمی‌شود و نیاز به تعمیرکار دارد. بنابراین اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا علت روشن نشدن تبلت شما نبود، شاید باید آن را با بسته‌بندی و گارانتی به نزدیک‌ترین نمایندگی ببرید. اما از آنجایی که عملا مفهوم نمایندگی دیگر در ایران جایی ندارد، گارانتی تبلت را چک کنید و اگر هنوز زمان داشت، تبلت را به شرکت گارانتی‌کننده ارسال کنید تا یک بررسی کلی رویش انجام دهند.

اگر هم گارانتی ندارید یا زمانش به اتمام رسیده، مجبورید یک متخصص خوب پیدا کنید که بدون دزدیدن قطعات یا گرفتن هزینه‌های هنگفت، تبلت را برای‌تان تعمیر کند.

سوالات و جواب‌های مفید و مختصر

دلایل علت روشن نشدن تبلت چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد، از جمله مشکل باتری، آسیبهای نرم افزاری یا سخت افزاری، مشکل در LCD تبلت و یا داغ شدن بیش از حد تبلت سبب روشن نشدن آن شود.

برای حل مشکل روشن نشدن تبلت، باید آن را ریست فکتوری کنیم؟

خیر. ریست فکتوری تبلت به عنوان آخرین راهکار برای روشن شدن تبلت است. اگر سایر راهها جواب نداد و نتوانستید علت اصلی را پیدا کنید، می‌توانید تبلت را ریست فکتوری کنید.

آیا می‌توان با کامپیوتر، مشکل روشن نشدن تبلت را عیب یابی کرد؟

بله. اگر هر چقدر تلاش کردید نتوانستید با سایر روشها تبلت را Reboot کنید، تنها راه‌تان Force Reboot کردن با استفاده از کامپیوتر است. خوشبختانه خود گوگل هم پیشنهاد می‌دهد که اگر با مشکل روشن نشدن تبلت روبه‌رو شدید این روش را امتحان کنید.

نتیجه‌گیری

مشکل اصلی هنگام سیاه شدن صفحه تبلت این است که اصلا نمی‌دانیم چگونه تبلت را روشن کنیم که تازه بخواهیم به تعمیر کردنش برسیم. نمایشگر یکی از مهم‌ترین بخش‌های گوشی و تبلت است و راه ارتباطی اصلی ما با آن است. اگر این صفحه سیاه شود یا چیزی را نشان ندهد، برای ارتباط با تبلت و تعمیر کردنش باید یا به بایوس سیستم عامل مراجعه کنیم و یا با ریست کردن منتظر روشن شدن صفحه نمایش باشیم. اما طبق آمار بیشتر مشکلاتی که به سیاه شدن صفحه تبلت ختم می‌شوند، مربوط به آسیب‌های سخت‌افزاری و خراب شدن LCD هستند. پس اگر فکر می‌کنید در چند وقت اخیر آسیب یا ضربه‌ای به تبلت وارد شده، بهتر است بیشتر از این وقت را تلف نکنید و کار را به یک متخصص بسپارید.

چقدر راضی بودی؟!

0 دیدگاه برای چرا تبلت روشن نمی شود؟ دلایل و راه حل ها

0 دیدگاه برای این محصول

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چرا تبلت روشن نمی شود؟ دلایل و راه حل ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.