نحوه تشخیص هندزفری اصل و تقلبی – اورجینال و فیک

قبل از اینکه سراغ روش های تشخیص هندزفری و هدفون اصل و تقلبی برویم به این تفاوت در کیفیت و پاسخ فرکانسی ایرپادهای اپل (توضیح پاسخ فرکانسی را در راهنمای خرید هندزفری بخوانید.) در دو نسخه اورجینال و فیک نگاه کنید و ببینید چرا باید هندزفری اصل بخرید:

ایرپاد اصل:

پاسخ فرکانسی ایرپاد اصل

ایرپاد فیک:

ایرپاد فیک

حالا ببینید با یک هندزفری فیک چه چیزی از دست می‌دهید:

ایرپاد اپل اصل:

ایرپاد اپل فیک:

تشخیص هندزفری اصل و تقلبی کار ساده‌ای نیست. برخی کمپانی‌هایی که طرح‌های فیک هندزفری را کپی می‌کنند بسیار حرفه‌ای هستند و روی ریزه‌کاری‌ها مانور می‌دهند و اگر در این زمینه حرفه‌ای نباشید ممکن است این هندزفری‌های کپی را به عنوان هندزفری اصل بخرید و بعدها از افت کیفیت و یا خراب شدن زودهنگام آن متوجه خواهید شد که این هندزفری اصل نبوده. بدشانسی بزرگی است. 

تفاوت هندزفری اصل و بدل معمولا از روی بدنه و فیزیک هندزفری مشخص می‌شود. اگر فرصت تست دارید می‌توانید آن را در خانه با آهنگ‌های مختلف تست کنید. البته اگر موزیک‌باز حرفه‌ای نباشید و نت‌ها و گام‌ها و فرکانس‌ها را خوب نشناسید همچنان نمی‌توانید فیک یا اورجینال بودن هندزفری را با اطمینان تشخیص دهید. ما در اینجا تشخیص هندزفری اورجینال و فیک را به طور کامل آموزش داده‌ایم. نکات ریز و درشت را بررسی کرده‌ایم و قبل از خرید می‌توانید با اطمینان خاطر هندزفری اصل را شناسایی کنید. 

چه مطالبی را در اینجا خواهید خواند:

 • نکات کلی در مورد تفاوت های هندزفری اصل و کپی (یک راهنمای کلی که چگونه هندزفری اصل را تشخیص دهیم)
 • هندزفری های کپی چیست؟
 • سایت‌ رسمی برندهای هدفون و هندزفری
 • روش تشخیص هندزفری اصل سامسونگ (مخصوصا AKG که خیلی جای بحث دارد)
 • روش تشخیص هندزفری اصل اپل (قاعدتا ایرپادهای اپل)

نکات کلی در تفاوت هندزفری اصل و کپی

چگونه بفهمیم هدفون یا هندزفری اصل است؟ اگر یک نفر غیرایرانی بخواهد هندزفری اصل بخرد از وبسایت اصلی کمپانی تولیدکننده هندزفری اورجینال را تهیه می‌کند و حتی نیازی نیست چک کند که اصل است یا نه. اما در ایران داستان جور دیگری است. اگر می‌خواهید هدفون یا هندزفری اصل بخرید باید دقیق عمل کنید و ریز به ریز قطعات و بدنه آن را بررسی کنید. اگر شماره سریالی دارد آن را چک کنید و یا به سایت خود شرکت تولیدکننده مراجعه کنید و عکس هندزفری و هدفون را با مدلی که می‌خواهید خریداری کنید مقایسه کنید. 

این نکات کلی می‌توانند کار شما را راحت‌تر کنند. 

 • هندزفری اصل بدون عیب و ایراد فیزیکی است.

یک غلط کوچک املایی یا نوشتاری روی بدنه یا بسته‌بندی هدفون و هندزفری یعنی این هندزفری اصل نیست. بسیاری از کمپانی‌هایی که هندزفری تقلبی تولید می‌کنند به این ریزه‌کاری‌ها توجهی ندارند. معمولا یک غلط املایی می‌تواند دست‌شان را رو کند. نوشته‌های روی بسته‌بندی را خوب بخوانید. حتی می‌توانید بسته‌‌بندی آن را با بسته‌بندی خود سایت تولیدکننده مقایسه کنید. البته شاید پکیجینگ کمی متفاوت باشد و توزیع‌کننده‌های مختلف تغییراتی را در بسته‌بندی ایجاد کرده باشند اما پلمپ هندزفری باید مشابه نسخه‌ای باشد که در سایت تولیدکننده قرار داده شده است. 

بسته‌بندی گلکسی بادز اصل

بسته‌بندی گلکسی بادز اصل

اگر احساس می‌کنید سری‌های هندزفری متقارن نیستند یا در قسمتی از بدنه رنگ‌رفتگی وجود دارد و یا رنگ آن ثابت نیست نشانی از فیک بودن است. اصلی‌‌ترین راه برای اینکه بفهمیم هندزفری اصل است یا نه توجه به جزئیات است. وجود لکه روی بدنه هندزفری، استاندارد نبودن اجزا و … نشانه‌های از تقلبی بودن هندزفری هستند. 

 • هندزفری باید حتما پلمپ شده باشد. 

اگر آنلاین خرید می‌کنید قبل از اینکه از هدفون یا هندزفری استفاده کنید دقت کنید که حتما پلمپ‌شده و بدون ایراد باشد. هندزفری‌های بدون پلمپ مشخص چندان قابل اعتماد نیستند. 

 • لوگوها و نوشته‌ها باید کاملا خوانا باشند. 

معمولا لوگوی برند روی بدنه هندزفری درج می‌شود. برخی نوشته‌ها مانند Designed By Apple یا Level و … هم روی بدنه وجود دارند. این لوگوها و نوشته‌ها باید کاملا خوانا باشند و دقیقا لوگوی برند مورد نظر باشند. همان فونت و همان استایل را داشته باشد. این مهم‌ترین راه تشخیص هندزفری فیک و اورجینال است. معمولا روی هندزفری‌های فیک جوهر پخش می‌شود و چون از چاپ بی‌کیفیت روی بدنه استفاده می‌کنند رنگ لوگو و نوشته‌ها و همچنین ابعاد آن متفاوت است. هرگونه پخش‌شدگی جوهر یا رنگ‌رفتگی نشانی از فیک بودن ایرفون است. 

 • طول و نوع کابل باید استاندارد باشد. 

در صورتی که هندزفری سیمی می‌خرید به طول سیم دقت کنید. کمپانی‌های مطرح نظیر سامسونگ و سنهایزر کابل‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که کاملا متناسب با آناتومی گوش باشد. جایی که کابل دو قسمت می‌شود و به دو گوش می‌رسد اندازه‌ای کاملا طبیعی استاندارد دارد. نه زیاد طولانی است و نه خیلی کوتاه. میکروفون دقیقا مقابل دهان قرار می‌گیرد و نیازی نیست حین صبحت کردن آن را بالا یا پایین ببرید. فاصله‌ی جک تا سر هندزفری هم معمولا بین 80 سانتی‌متر تا 140 سانتی‌متر است. البته نمی‌توان با قطعیت گفت. هدفون‌هایی با کابل کوتاه‌تر و طولانی‌تر هم وجود دارند. اما به طور کلی کمپانی‌هایی که فیک می‌سازند برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها معمولا طول کابل کوتاه‌تری در نظر می‌گیرند. 

به نوع کابل هم توجه کنید. اگر در سایت برند تولیدکننده نوع سیم را سفت یا نرم نوشته و یا رنگ‌بندی آن‌ها را قرار داده است باید دقت کنید که نوع کابل و رنگ‌بندی آن کاملا متناسب با اطلاعات داخل سایت باشد. 

 • ظاهر آن باید متناسب با عکس‌های داخل سایت تولیدکننده باشد. 

ایرپاد اورجینال و فیک

در عصر ارتباطات هستیم و مقایسه‌ها راحت‌تر شده‌اند. کافیست سری به سایت برندهای مختلف بزنید. از تمام زوایای هدفون‌ها و هندزفری‌ها عکس گذاشته‌اند. از کوچکترین جزئیات گرفته تا ویژگی‌ها و مشخصات هدفون به طور دقیق آورده شده‌اند. در خرید آنلاین تمام عکس‌های مربوط به هندزفری‌ها را با عکس‌های داخل سایت برند کنار هم قرار دهید و مقایسه کنید. از این طریق راحت‌تر می‌توانید به تفاوت‌های آن‌ها پی ببرید. 

 • قیمت باید متناسب و متعادل باشد. 

قیمت هدفون و هندزفری‌ها داخل سایت‌ برندهای مختلف قرار داده می‌شود و شما می‌توانید با قیمت آن در بازار ایران مقایسه کنید. مسلما قیمت آن باید با قیمت دلاری آن همخوانی داشته باشد. دلار در ایران بالا و پایین زیادی دارد اما همچنان می‌توانید تشخیص دهید که آیا قیمت آن با قیمت اصلی تناسب دارد یا نه. اگر قیمت خیلی کمتر باشد به احتمال زیاد تقلبی است. در ضمن قیمت اصلا نمی‌تواند تعیین‌کننده باشد. اما همچنان به قیمت به عنوان یک فاکتور جانبی توجه داشته باشید. 

 • هندزفری تقلبی وایرلس با نرم‌افزارهای اختصاصی‌ شرکت سازنده کار نمی‌کند. 

ایرپاد اپل، Level، گلکسی بادز، هدفون‌های بوز و بیتس و … یک اپ اختصاصی دارند که شرکت سازنده برای آن‌ها طراحی کرده است. تنظیماتی مثل پروفایل‌های صوتی، تنظیم تایمر، میزان شارژ باتری و … داخل این نرم‌افزارها نمایش داده می‌شوند. اگر هندزفری شما تقلبی باشد با این اپ‌ها سینک نمی‌شود.

گلکسی بادز در Wearable App

 • از یک مرجع معتبر خرید کنید. 

این ساده‌ترین راهی است که برای تشخیص ایرفون اصل و تقلبی می‌توانید به کار بگیرید. یک مرجع تخصصی و معتبر که به شما اطمینان دهد این هدفون و یا هندزفری‌ها اصل هستند. در نتیجه شما هم با خیال راحت می‌توانید خرید کنید. استایل آپ به عنوان مرجع تخصصی لوازم جانبی و استایل هوشمند بهترین هندزفری و هدفون‌های اورجینال را عرضه می‌کند. این هندزفری‌ها از تامین‌کننده معتبر و برندهای تولیدکننده تهیه شده‌اند و با ضمانت اصالت استایل آپ در اختیار شما قرار می‌گیرند. 

هندزفری های کپی چیست؟

هدفون و هندزفری های کپی یا High-Copy همانطور که از نام آن پیداست یک کپی باکیفیت است. یک کپی خوب که قیمت کمتری هم دارد. البته کیفیت آن به پای مدل اصلی نمی‌رسد اما نسبتا خوب است. قیمتی نصف هندزفری اصل و حتی کمتر از آن دارد. 

در حال حاضر اکثر هدفون و هندزفری‌ها مطرح دنیا نسخه های‌کپی هم دارند. این نسخه‌ها در هدفون‌های بی‌سیم مشکلاتی ایجاد می‌کنند. به طور مثال ایرپاد اپل فیک با برنامه‌های هوشمند گوشی همخوانی ندارد. از سیری پشتیبانی نمی‌کند و تنها به عنوان یک موزیک پلیر عمل می‌کند. سری Level سامسونگ هم نسخه های‌کپی دارند که با برنامه Level App سینک نمی‌شوند و نمی‌توانید تنظیمات‌شان را تغییر دهید. نسخه‌های سیمی معمولا چنین مشکلاتی ندارند. 

جالب است بدانید برخی طرح‌های High-Copy ایرادات موجود در نسخه‌ی اصلی را برطرف کرده‌اند و از این نظر جالب هستند. مثلا برای کسانی که می‌خواهند هندزفری با سیم بلند داشته باشند نسخه‌ی های‌کپی با این مشخصات وجود دارد. یا برخی هدفون‌ها که سیم‌شان گره می‌خورد در نسخه‌ی های‌کپی از سیم‌های ضدگره استفاده شده است. به خلاقیت و ذوق کپی‌کارها هم بستگی دارد. اما به صورت کلی هندزفری یا هدفون های‌کپی تنها یک کپی باکیفیت است و به پای نسخه‌ی اصلی نمی‌رسد. 

سایت رسمی برندهای مطرح هدفون و هندزفری

در ادامه سایت‌های رسمی برندهای تولیدکننده هندزفری آورده شده است. برای مقایسه هدفون اصل و فیک می‌توانید از عکس‌ها و اطلاعات داخل این سایت‌ها استفاده کنید. اگر قصد دارید یک هندزفری باکیفیت خریداری کنید اول سری به سایت خود برند بزنید عکس‌ها و اطلاعات آن‌ها را ببینید و با نسخه‌ای که قصد خرید آن را دارید مقایسه کنید. ببینید چقدر همخوانی دارند.

این برندها بسیار شناخته‌شده و مطرح هستند. هدفون‌های فوق‌العاده‌ای دارند. نسخه‌های تقلبی و فیک‌شان هم توسط برندهای چینی گمنام تولید شده‌اند که باید مراقب‌شان باشید. 

روش‌های تشخیص هندزفری اصل سامسونگ

با AKG شروع می‌کنیم. هندزفری دوست داشتنی و باکیفیت که تشخیص آن از هندزفری‌های فیک بسیار سخت است. اما خود شرکت سامسونگ در وبسایتش برخی از این تفاوت‌ها را نوشته است. اگر قصد خرید AKG اصل را دارید این نکات ریز و جزئی را خوب به خاطر بسپارید:

 • نحوه تشخیص هندزفری سامسونگ AKG اصل

نوع پملپ

نوع بسته‌بندی

تفاوت هندزفری اصل و بدل

تصویر بسته‌بندی

 

برجستگی و کنده‌کاری

بدنه و قطعات

تفاوت هندزفری فیک و اورجینال

تصویر

همیشه R کنده‌کاری شده است و L برجسته است.

 1. لاستیک از متریال نرم و بدنه از متریال صاف و بدون زبری ساخته شده است.
 2. حرف L بزرگ و خوانا است

اورجینال

هم R و هم L برجسته یا کنده‌‌کاری شده هستند. 

 1. لاستیک چندان نرم نیست و بدنه هم زبری دارد. 
 2. حرف L کوچکتر است.

فیک

 

ضخامت قسمت Deco

چاپ روی بدنه

فرق هندزفری اصل و تقلبی

تصویر

این قسمت ضخامت خیلی کمی دارد.

چاپ روی بدنه آن کاملا خوانا و واضح و بدون هرگونه پخش‌شدگی است.

اصل

معمولا ضخیم است

معمولا جوهر چاپ رو بدنه پخش شده و در مواردی ناخواناست.

تقلبی

 

طول سیم

قسمت جک و پلاستیک آن

تشخیص ایرفون اصل و تقلبی

تصویر

سیم هندزفری طولانی است.

جک آن کاملا متقارن است و فاصله‌ِ‌ی گپ بین جک و قسمت پلاستیکی خیلی کم است.

اورجینال

سیم کوتاهی دارد

تقارن ندارد و فاصله‌ی بین قسمت جک و پلاستیک بیشتر است و حین اتصال هندزفری به گوشی این گپ دیده می‌شود.

فیک

 

 • نحوه تشخیص گلکسی بادز اصل

گلکسی بادز به دلیل قابلیت‌های هوشمندش نسخه‌های فیک کمی دارد. حتی طراحی بدنه آن هم برای کپی‌کارها سخت است. چه برسد به امکانات هوشمندش. یک نکته مهم در مورد هندزفری‌های سامسونگ وجود دارد. هندزفری‌های فیک با برنامه مخصوص گجت‌های پوشیدنی سامسونگ یعنی Wearable App سازگار نیستند. یعنی به این برنامه‌ها وصل نمی‌شود. 

اما این چیزی است که بعد از خرید گلکسی بادز به آن پی می‌برید. اگر می‌خواهید قبل از خرید این کار را انجام دهید. قبل از هر چیز به بسته‌بندی مخصوص سامسونگ و پلمپ آن نگاه کنید. 

 • جای سوراخ‌های مربوط به اسپیکر و سایر جزئیات باید مشابه عکس گلکسی بادز اصل باشد. 

نحوه تشخیص گلکسی بادز اصل

 • L و R در نسخه اصلی مشکی نسبتا کم‌رنگ هستند. در گلکسی بادز مشکی این حرف‌ها سفید هستند اما زیاد پررنگ نیستند.
 • کیس شارژر آن هم باید مطابق با عکس آن باشد. 
 • گلکسی بادز فیک به اپلیکیشن Wearable وصل نمی‌شود. 

نکته اینجاست که چون گلکسی بادز اصل قیمت نسبتا کمی دارد و طراحی آن برای کپی‌کارها سخت است نسخه‌های فیک آن وجود ندارد. 

روش تشخیص ایرپاد اصل و فیک اپل

ایرپاد اپل چه در نسخه‌ی اول و چه نسخه دوم و پرو قیمت بیشتری نسبت به ایربادهای مشابه دارد. پس باید دقت بیشتری داشته باشید. حالا چطور ایرپاد اصل را تشخیص دهیم؟ 

 1. شماره سریال ایرپاد باید در سیستم اعتبارسنجی اپل موردتایید باشد. (نحوه پیدا کردن شماره سریال ایرپاد را بخوانید.)
 2. وزن مهم‌ترین نشانه‌ی اصل یا فیک بودن ایرپاد است. وزن ایرپاد 2 اصل در حدود 38 گرم است در حالی که ایرپادهای فیک وزن بیشتری دارند و سنگین‌تر هستند. ایرپاد پرو اصل هم 51 گرم وزن دارد. 45.6 گرم وزن کیس و 5.4 گرم وزن ایربادها.

نحوه تشخیص ایرپاد اصل و تقلبی از روی وزن

3. ایرپادهای فیک قابلیت شارژ وایرلس از طریق پد شارژر وایرلس را ندارند. (البته در ایرپاد پرو یا ایرپاد 2 با کیس شارژر وایرلس). همچنین کابل موجود در جعبه حتما باید از نوع لایتنینگ باشد. ایرپادهای فیک با کابل USB-C هم در بازار وجود دارند که شناسایی‌شان بسیار راحت است. 

شارژ وایرلس ایرپاد

4. ایرپاد اصل با نرم‌افزار Find my iPhone کار می‌کند و می‌تواند موقعیت ایرپاد را شناسایی کند. از طرفی از طریق پنل بلوتوث می‌توانید میزان شارژ و فعال بودن ایرپادهای اصل را ببینید در حالی که در ایرپادهای تقلبی چنین امکانی وجود ندارد. البته میزان شارژ برخی ایرپادهای فیک هم نمایش داده می‌شود. اما بعضی گزینه‌های آن فعال نیست. مثلا گزینه Ear Fit Test برای ایرپاد پرو تقلبی وجود ندارد. 

وصل شدن ایرپاد به آیفون

جمع بندی و چند ترفند و نکته دیگر

دقیق نگاه کنید. تشخیص هندزفری و هدفون اصل مثل تشخیص موزیک خوب و بد است. فیلم فاخر و فیلم بدردنخور. فقط کافیست دقیق نگاه کنید و ببینید چقدر با عکس‌ها و اطلاعات ریز و درشتی که از آن‌ها می‌دانید همخوانی دارند. اینجاست که می‌توانید به راحتی بفهمید آیا این هدفون و هندزفری اصل است یا نه.

اگر قصد خرید هندزفری اصل را دارید این نکات و ترفندهای گفته شده را هم به دقت اجرا کنید. هر هندزفری و هدفون روش‌های خاص خودش را دارد. در ادامه هندزفری و هدفون‌های مطرح را بررسی خواهیم کرد و لینک‌های ضروری را همینجا برای شما قرار می‌دهیم.

 1. تشخیص اصل بودن Level U و Level U Pro

5 دیدگاه برای نحوه تشخیص هندزفری اصل و تقلبی – اورجینال و فیک

5 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 0

  تشخیص دادن هندزفری اصلی خیلی خیلی سخت و دشوار است لطفا راهنمایی کامل بفرمایید با تشکر فراوان

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   همه مواردی که لازم بود اینجا گفته شده. اگه در مورد هندزفری خاصی سوال دارید بگید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 1

  عالی بود

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 2 12

  عالی بود

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 3 12

  بسیار بسیار عالی و آموزنده بود

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ: