پاپ سوکت گوشی چیست

پاپ سوکت چیست؟ مزایا و نحوه نصب پاپ سوکت روی گوشی و قاب

احتمالا شما هم این دیسک‌های دایره‌ای عجیب و غریب را پشت گوشی‌ بعضی دوستان‌تان دیده‌اید. به احتمال زیاد این دیسک یک پاپ سوکت است. جزو لوازم جانبی گوشی است که این روزها بین مردم بسیار محبوب شده‌اند. مخصوصا بین جوان‌ها و افرادی که دنبال یک چیز خاص و متفاوت هستند. اما پاپ سوکت چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و چگونه می‌توان از پاپ سوکت استفاده کرد؟

نکته اینکه هنوز ترجمه‌ی درست و درمانی برای PopSocket به فارسی وجود ندارد. دیسک چسبان یا سوکت چسبان یا سوکت فشاری کم کم بین مردم رایج می‌شود اما همچنان پاپ سوکت بیشتر استفاده می‌شود. حالا ببینیم پاپ سوکت چیست و چه کاربردهایی دارد و چطور می‌توانیم آن را نصب کنیم؟

پاپ سوکت گوشی چیست؟

پاپ سوکت چیست

PopSocket یک دیسک دایره‌ای عمدتا پلاستیکی است که به سطح صاف می‌چسبد. پاپ سوکت مخصوص سطح پشتی گوشی یا قاب است. (احتمالا چنین چیزی را روی وسائلی که به یخچال می‌چسبانند دیده باشید.) حالت چسبان دارد و چون فشاری است نیازی به چسب هم ندارد (برخی مدل‌ها چسب دارند.) و تنها به خاطر خلأ به وجود آمده زیر سطح به گوشی می‌چسبد.

پاپ سوکت گوشی بعد از نصب امکان بالا و پایین رفتن هم دارد و مثل یک آکاردئون کوچک می‌توانید برای حرکت انگشتان‌تان آن را باز و بسته کنید. با این پاپ سوکت خیلی راحت می‌توانید از گوشی‌تان استفاده کنید و نگران افتادن گوشی و یا آسیب دیدن آن نخواهید بود. در حال حاضر قاب پاپ سوکت دار هم جزو قاب‌های محبوب و پرطرفدار است. چون رنگ و طرح قاب و پاپ سوکت هم یکسان است استایل خاص و جذابی هم به گوشی می‌دهد.

مزایای استفاده از پاپ سوکت گوشی

احتمالا به این فکر می‌کنید که این پاپ سوکت کوچک چه کاربردهایی دارد؟ اصلا به درد می‌خورد یا نه؟ پاپ‌سوکت کاربردهای متنوعی دارد که در ادامه می‌بینید.

1. راحت‌تر گوشی را نگه می‌دارید.

نگهداری راحت گوشی با پاپ‌سوکت

پاپ سوکت مثل یک گیره‌ی اضافه برای نگه داشتن گوشی است. مخصوصا اگر گوشی شما ابعاد بزرگی دارد و نگه داشتن آن داخل دست کمی سخت باشد. با یک پاپ‌سوکت می‌توانید به سادگی یک گیره داشته باشید که بان آن به راحتی گوشی را نگه می‌دارید و حین کار کردن با گوشی احساس خستگی نداشته باشید. مثلا اگر Note 9 دارید می‌توانید گوشی‌تان را به وسیله این ابزار فقط با یک دست نگه دارید و با آن کار کنید که در حالت عادی کمی سخت است.

چون حکم یک گیره را دارد احتمال اینکه حین حرکت گوشی از دست‌تان سر بخورد هم بسیار کمتر است. به هر حال شما یک گیره‌ی اضافی دارید که انگشت شما بین آن قرار می‌گیرد و مسلما احتمال لیز خوردن آن بسیار کمتر است. در نتیجه احتمال آسیب دیدن آن هم کمتر است. اگر احتمالا قبلا چنین اتفاقی برای شما افتاده است می‌توانید راهنمای پاک کردن خط و خش بدنه گوشی را بخوانید.

2. خیلی راحت‌تر سلفی می‌گیرید.

کاربرد پاپ سوکت

پاپ سوکت کار شما را برای سلفی گرفتن راحت‌تر می‌کند. چون شما می‌توانید بدون نگرانی گوشی‌تان را با یک دست کنترل کنید و انگشت شست شما هم آزاد می‌ماند و می‌توانید با آن دکمه گرفتن عکس را بزنید. در ضمن می‌توانید گوشی را در هر زاویه‌ای ثابت نگه دارید و سلفی‌های جذاب‌تری بگیرید. شاید بتوان پاپ سوکت را هم به عنوان یکی از تجهیزات فیلمبرداری با موبایل در نظر گرفت.

3. به عنوان یک استند از آن استفاده می‌کنید.

اگر می‌خواهید گوشی‌تان را برای تماشای فیلم یا بازی کردن با گیم پد (گیم پد موبایل چیست؟) و تماس تصویری ثابت نگه دارید می‌توانید به سادگی یک سوکت فشاری به آن وصل کنید تا زاویه دلخواه‌تان را تنظیم کنید. با تغییر نقطه قرار گرفتن پاپ سوکت زاویه موردنظرتان را تنظیم می‌کنید و گوشی را کاملا ثابت روی میز یا هر سطح دیگری قرار می‌دهید. حتی برای تبلت‌ که سایز بزرگتری دارد هم می‌توانید با چسباندن دو پاپ سوکت زاویه دلخواه‌تان را تنظیم کنید. دقیقا مشابه کاری که استند و هولدر موبایل انجام می‌دهد. (کاربرد استند گوشی موبایل را بخوانید.)

در ضمن می‌توانید با یک هولدر ترکیبی آن را به ماشین‌تان هم وصل کنید.

کاربرد پاپ سوکت گوشی

4. هندزفری سیمی‌تان را دور آن می‌پیچید.

اگر هندزفری سیمی دارید به سادگی می‌توانید آن را دور پاپ سوکت بپیچید تا گره نخورد و یا آسیب نبیند. احتمال اینکه هندزفری‌تان را جا بگذارید و یا گم کنید هم کمتر می‌شود. فضایی برای پیچیدن کامل ایربادهای سیمی وجود دارد و می‌توانید سری‌ها را هم در راستایی قرار دهید که هیچ فشاری روی آن‌ها نباشد.

پاپ سوکت و هندزفری

5. طرح و رنگ دلخواه‌تان را روی آن پیاده می‌کنید.

پاپ سوکت می‌تواند حکم یک پیکسل را هم داشته باشد. در قسمت پشتی آن می‌توانید هر طرح و رنگی که دوست دارید را روی آن چاپ کنید. یا اینکه از همان ابتدا طرح دلخواه‌تان را خریداری کنید. به طور مثال این قاب پاپ سوکت دار آیفون 11 مدل آبرنگ را نگاه کنید. طراحی هیجان‌انگیز و جذابی دارد. فانتزی و خاص است و چون طرح پاپ سوکت با طرح قاب یکسان است جذابیت آن را دو چندان کرده است.

شما هم می‌توانید طرح‌های فانتزی که دوست دارید را روی پاپ سوکت درج کنید و مثل یک پیکسل باکیفیت روی گوشی‌تان داشته باشید.

طراح‌های مختلف

آیا پاپ سوکت جدا می‌شود؟

اینکه همیشه یک دیسک دایره‌ای مثل یک مهره روی گوشی‌تان داشته باشید آزار دهنده‌ست. هیچکس این وضعیت را دوست ندارد. اما نگران نباشید. پاپ سوکت به راحتی از گوشی جدا می‌شود. نحوه نصب پاپ سوکت و جدا کردن آن بسیار ساده است و کمتر از 3 ثانیه می‌توانید آن را دوباره نصب کنید. یا اینکه جای آن را عوض کنید.

پاپ سوکت دو قسمت دارد: 

 1. قسمت پایه یا بیس که حالت چسبندگی به دلیل خلأ دارد یا اینکه چسب سیلیکونی با قابلیت استفاده مجدد برای چسبندگی موقت به کار رفته است.
 2. قسمت PopTop یا بالایی که عمدتا پلاستیک سخت است و برای طراحی و رنگ‌دهی و جذابیت بیشتر روی پاپ‌سوکت تعبیه شده است.

در برخی پاپ‌سوکت‌ها فقط قسمت بالایی جدا می‌شود و قسمت پایه همچنان به گوشی وصل می‌ماند که می‌توان گفت همچنان آزاردهنده است. اما پاپ‌سوکت‌های جدید چنین مشکلی ندارند و می‌توانید خیلی ساده و تنها با یک حرکت ساده آن را جدا کنید.

برای جدا کردن بیس یا پایه کافیست آن را به سمت بالا یا کناره‌های قاب یا گوشی بکشید و وقتی هوای زیر آن خالی شد از حالت چسبندگی خارج می‌شود. یا اگر بیس شما حالت چسبی دارد می‌توانید با یک کارت بانکی آن را جدا کنید. ممکن است چسب آن در گذر زمان خشک شود. اما نگران نباشید. کافیست آن را یک دقیقه زیر آب گرم بگیرید و بعد اجازه دهید 10 دقیقه در هوای آزاد یا محیط اتاق خشک شود. با این حرکت مجددا حالت چسبندگی پیدا می‌کند.

نحوه نصب پاپ سوکت

نصب پاپ سوکت

برای وصل کردن پاپ سوکت کافیست این مراحل را انجام دهید:

 • سطحی که می‌خواهید پاپ سوکت را روی آن بچسبانید کاملا تمیز کنید و بعد خشک کنید. 
 • سطح پاپ سوکت را روی سطح گوشی یا قاب مسطح‌تان قرار دهید و کمی فشار دهید تا کامل صاف شود و مطمئن شوید که سطح قاب شما هیچ برآمدگی یا برجستگی خاصی ندارد و پاپ سوکت به آن می‌چسبد.
 • اگر زیر قسمت پاپ سوکت کاور محافطی وجود دارد آن را جدا کنید.
 • حالا روی هر قسمتی که دوست دارید این دیسک فشاری را بچسبانید و روی آن را فشار دهید تا مطمئن شوید کاملا چسبیده است.
 • مراحل کامل با توضیحات بیشتر را در این ویدیو یوتیوب ببینید. 

این روش نصب کردن پاپ سوکت است. اگر پاپ سوکت حالت چسبی هم دارد بهتر است آن را در یک حالت بچسبانید و زیاد آن را نکان ندهید تا کاملا ثابت بماند.

منبع: MakeUseOf

سوالات احتمالی

پاپ سوکت دقیقا چه کاربردی دارد؟

یک جسم پلاستیکی که به گوشی چسبیده می‌شود و علاوه بر اینکه ظاهر گوشی شما را جذاب‌تر می‌کند کار کردن با گوشی را هم برای شما راحت‌تر می‌کند. می‌توانید راحت‌تر سلفی بگیرید یا با بالا و پایین کردن پاپ سوکت زاویه گوشی را هم برای تماشای فیلم و … تنظیم کنید.

آیا می‌توان پاپ سوکت را از گوشی جدا کرد؟

پاپ سوکت به راحتی از گوشی جدا می‌شود. اما اینکه آیا می‌توان دوباره آن را به گوشی چسباند به نوع چسب بستگی دارد. برخی پاپ سوکت‌ها چسب الکترواستاتیکی دارند و بعد از اینکه جدا شد می‌توان دوباره آن را به گوشی چسباند. اما پاپ سوکت‌هایی که چسب معمولی دارند امکان اتصال مجدد ندارند.

اگر سوال دیگری هم دارید می‌توانید در کامنت‌ها از ما بپرسید. 

جمع بندی

پاپ سوکت یک ابزار کوچک و کاربردی است که کارهای ساده و روتین و روزمره‌ای که با گوشی‌تان انجام می‌دهید را برای شما ساده‌تر می‌کند. راحت‌تر سلفی می‌گیرید. گوشی‌تان را ثابت نگه می‌دارید. می‌توانید با آن فیلم ببینید و تماس تصویری داشته باشید و مهم‌تر اینکه می‌توانید آن را متناسب با استایل خودتان شخصی‌سازی کنید و هر طرح و رنگی که دوست دارید را روی آن پیاده کنید.

ما قبلا لیست بهترین لوازم جانبی موبایل را آماده کرده‌ایم و اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه برای شما ارائه کرده‌ایم که می‌توانید همین الان مطالعه کنید و بهترین لوازم جانبی گوشی را متناسب با سلیقه و هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید خریداری کنید.

28 دیدگاه برای پاپ سوکت چیست؟ مزایا و نحوه نصب پاپ سوکت روی گوشی و قاب

28 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 1

  عالی ⭐⭐⭐

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 1

  عالی حرف نداره

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 3

  سلام
  قاب گوشی من چرمه البته نه اصل
  ۱ میخاستم بدونم بهش میچسبه؟
  ۲ اگه بچسبه با وارد کردن فشار کنده میشه؟
  ۳ اگه وصل بشه و فشار بیاره قاب گوشیم خراب میشه؟ یعنی روی چرمش کنده میشه؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 3

   اگر چرم PU باکیفیت باشه مشکلی ایجاد نمی‌کنه. بهش می‌چسبه و خیلی ساده هم جدا می‌شه.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 3

  سلام ایا پاپ سوکت جدا هم فروخته میشه ؟!
  مثلا من دلم میخواد روی همین قاب گوشیم پاپ سوکت بزنم

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   بله. روی لینک خرید پاپ سوکت کلیک کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 2

  چه نوع پاپ سوکت رو شما معرفی میکنید که چسب الکترواستاتیکی داشته باشه ؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  اگر به قاب سیلیکونی بچسبونیم قاب خراب نمیشه؟
  و بعد کنده شدنش ایا ردش باقی میمونه ؟
  من الان نمیدونم به قاب گوشیم سیلیکونیه بزنم یا نه . چون میگن ردش میمونه و کنده نمیشه و باعث خرابی قاب میشه

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 1

   خیر ردش روی قاب نمی‌مونه. و اگه درست نصب کنید و دقیق جداش کنید آسیبی به قاب نمی‌رسونه.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 2 1

  سلام من یک سوال داشتم پاپ سوکت را میشه از گوشی جدا کرد ردش نمی مونه ؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 2

   خیر، ردش روی گوشی یا روی قاب نمی‌مونه. فقط باید پاپ سوکت باکیفیت انتخاب کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 2

  اگه چسب پاپ سوکت الکترواستاتیکی نباشه بعد از جدا کردن از گوشی دیگه قابل مصرف نیست و باید بندازیم دور؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 1

   می‌تونید خودتون هم از بعضی چسب‌هایی که قابلیت جدا شدن دارن و تو بازار موجودن استفاده کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 2

  سلام من میخوام برای تایپ کردن راحت باشه کجا باید وصلش کنم؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 1

   به مدل تایپ کردن شما بستگی داره. هر کسی یک مکان خاص برای نصب پاپ سوکت داره.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 2

  چجوری پاپ سوکت و از گوشی جدا کنم؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 0

   به نوع پاپ سوکت‌تون بستگی داره. اگه چسب معمولی داره می‌تونید خیلی راحت با گوشه ناخن‌تون اون رو جدا کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 1 1

  سلام
  خیلی ممنون بابت توضیح هاتون، من ی سوال داشتم اونم اینکه پاپ سوکت رو میشه به قاب ژله ایی (کاور) بچسبونم؟
  چون به من گفتن اگه به قاب ژله ای بچسبونم، کج و خم میشه!
  درسته؟!!!

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 1

   خیر مشکلی ایجاد نمی‌کنه.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 4

  میتونم پاپ سوکت رو روی قاب سیلیکونی بچسبونم؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 3

   بله. امکان نصب پاپ سوکت روی تمام قاب‌های کاملا صاف وجود داره.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 4

  چطور متوجه بشیم که پاپ دوباره متصل میشود

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 1

   اگه چسب الکترواستاتیکی داشته باشه یعنی دوباره وصل می‌شه.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 2 3

  ردش میمونه من کردم

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 5

  سلام
  ایا بعد از کندن پاپ سوکت جای چسب روی قاب گوشی نمیمونه؟؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 2 3

   خیر. معمولا از چسب‌های الکترواستاتیکی استفاده می‌کنن و یا چسب‌های سیلیکونی که هیچ ردی نمی‌ذاره. دقیقا مثل چسب‌هایی که روی گلس‌ها استفاده می‌شن.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 2 5

  سلام میتونیم به گوشی بدون قاب هم بزنیم ؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 5

   بله. می‌شه و مشکلی نداره.

   ارسال شده در تاریخ: