نحوه از بین بردن رطوبت لنز دوربین گوشی

نحوه از بین بردن بخار داخل لنز دوربین گوشی و جلوگیری از آن

اگر دوربین گوشی‌تان تار شده و هر چقدر هم آن را تمیز می‌کنید همچنان تاثیری ندارد احتمالا به دلیل بخار داخل لنز دوربین گوشی باشد. این مشکل تقریبا برای اکثر گوشی‌ها به وجود می‌آید. به این معنا نیست که آب وارد لنز دوربین شده است. صرفا به دلیل تبخیر یا سرد بودن هوای دوربین ممکن است ذرات بخار داخل دوربین جمع شده باشند. البته در برخی گوشی‌ها بخار آب وارد لنز دوربین می‌شود. در این موقعیت باید سریعا وارد عمل شوید و مراحل از بین بردن بخار داخل لنز دوربین را انجام دهید.

رطوبت لنز دوربین

اگر داخل لنز دوربین‌تان رطوبت می‌بینید و یا قطرات آب داخل لنز دیده می‌شوند بدون تلف کردن وقت سراغ حل مشکل بروید. چون ممکن است به دوربین گوشی آسیب بزند. در حالت ایده‌ال بخار داخل لنز دوربین روی سطح شیشه‌ای باقی می‌ماند اما ممکن است با سرد شدن هوای بیرون این بخار به قطره تبدیل شود و مستقیما وارد دوربین شود و آسیب‌های مخربی برای دوربین به همراه داشته باشد. برای حذف و از بین بردن ذرات بخار داخل و روی لنز دوربین باید این مراحل را انجام دهید. در انتها هم روش‌هایی برای جلوگیری از بخار گرفتن داخل و بیرون دوربین گفته‌ایم تا جلو این اتفاقات را بگیرید.

یک پیشنهاد: اگر می‌خواهید عکس‌ها و سلفی‌های باکیفیت بگیرید رینگ لایت سلفی گوشی را از دست ندهید. این رینگ لایت جزو لوازم جانبی دوربین موبایل است که جذابیت ویژه‌ای به عکس‌های شما می‌دهد.

نحوه از بین بردن بخار داخل لنز دوربین موبایل

بخار داخل لنز دوربین گوشی موبایل

این مراحل ساده را به صورت دقیق انجام دهید تا بتوانید بخارت داخلی دوربین را به طور کامل از بین ببرید.

1. قسمت بیرونی لنز دوربین را تمیز کنید.

برای اینکه مطمئن شوید این بخارها داخل دوربین قرار دارند بهتر است ابتدا سطح رویی لنز دوربین را تمیز کنید. با یک پارچه میکروفایبر و یا پارچه کتانی نرم و یا یک دستمال (غیرکاغذی بسیار نرم) قسمت‌های سطح لنز و کناره‌های آن را به طور کامل تمیز و خشک کنید. بهتر است که پارچه میکروفایبر استفاده کنید که هیچ خط و خراشی روی سطح دوربین گوشی نیفتد. بعد از اینکه سطح بیرونی را به طور کامل تمیز کردید حالا دوربین گوشی را روشن کنید و خوب به آن نگاه کنید. آیا همچنان تار است؟ آیا نقاط و ذرت کوچکی را داخل دوربین احساس می‌کنید؟ آیا کیفیت عکس با عکس‌های قبلی شما یکسان است؟ اگر همچنان مشکلی را احساس می‌کنید بخار گرفتن قسمت داخل لنز دوربین اصلی‌ترین دلیل آن است.

2. برای خشک کردن رطوبت داخل دوربین گوشی آماده شوید.

وقتی مطمئن شدید داخل لنز دوربین بخار نشسته است. باید هر چه سریع‌تر گوشی را خاموش کنید. چون ممکن است این بخار وارد قسمت‌های الکتریکی دوربین شود و آسیب‌های مخرب دیگری به آن بزند. بهتر است گوشی را در جای گرمی قرار دهید تا احتمال تقطیر شدن این بخارها کمتر شود. اگر این بخارات به قطرات آب تبدیل شوند خارج کردن آن‌ها بسیارسخت‌تر می‌شود.

اگر باتری گوشی را خارج کنید هم بهتر است. (البته باتری‌های جدید از گوشی جدا نمی‌شوند پس نیازی نیست.) نکته مهم اینکه هیچوقت برای خشک کردن بخارهای داخل دوربین از سشوار و یا حرارت مستقیم استفاده نکنید. چون این حرارت بالا به سایر قطعات گوشی آسیب می‌زند.

3. حذف بخار لنز دوربین

دو روش خوب و کاربردی برای از بین بردن بخار لنز دوربین جود دارد.

 • استفاده از بسته‌های سیلیکا ژل
 • استفاده از برنج نپخته

بسته‌های سیلیکا ژل در حال حاضر حتی در فروشگاه‌های لوازم جانبی و یا فروشگاه‌های لباس‌فروشی هم وجود دارند و معمولا برای حذف رطوبت داخل لبا‌س‌ها و یا قطعات الکترونیکی استفاده می‌شوند. اما اگر نتوانستید این بسته‌ها را پیدا کنید روش دوم هم راحت‌تر است و هم برنج همیشه در دسترس است.

این مراحل را انجام دهید.

 • داخل یک قابلمه یا ظرف پلاستیکی کوچک مقداری برنج بریزید. به اندازه‌ای که گوشی شما به طور کامل داخل آن قرار بگیرد.
 • گوشی و باتری آن را با فاصله از یکدیگر داخل این ظرف قرار دهید.
 • مطمئن شوید که گوشی و مخصوصا قسمت لنز دوربین آن به طور کامل داخل برنج قرار گرفته است.
 • در ظرف را ببندید و 24 ساعت منتظر بمانید. (زمان زیادی است اما اگر واقعا دوست ندارید آسیبی به دوربین و سایر قسمت‌های گوشی‌تان برسد حتما این کار را انجام دهید.
 • بعد از 24 ساعت گوشی‌تان را خارج کنید و با یک دستمال خشک کاملا تمیز کنید.

از بین بردن بخار داخل لنز دوربین موبایل

 • اگر دقت کنید تمام بخارات داخل دوربین از بین رفته‌اند. چون برنج جاذب قدرتمند آب است و هر بخاری را به خودش جذب می‌کند و حتی اگر گوشی‌تان کامل خیس شود می‌توانید با استفاده از برنج در مدت زمان کمی به طور کامل آن را خشک کنید.
 • حالا گوشی‌تان را روشن کنید و دوربین آن را مجددا چک کنید.
 • خبر بد اینکه اگر همچنان بخاری داخل لنز دوربین باقی مانده است باید 24 ساعت دیگر هم گوشی را داخل ظرف برنج قرار دهید. چون احتمالا بخار آن بسیار زیاد بوده و در این مدت کم همه‌ی بخارات حذف نشده‌اند.

چطور از بخار گرفتن لنز دوربین گوشی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از بخار گرفتن دوربین گوشی مخصوصا در قسمت‌های داخلی آن این روش‌ها می‌توانند جوابگو باشند:

از گلس لنز دوربین استفاده کنید. گلس لنز دوربین یک محافظ شیشه‌ای است که جلو آسیب‌های احتمالی به دوربین گوشی را می‌گیرد. این گلس لبه‌های دوربین را هم پوشش می‌دهد و احتمال اینکه بخار وارد آن شود کمتر است.

از قابی استفاده کنید که کناره‌های دوربین را به طور کامل پوشش دهد تا احتمال ورود آب و رطوبت به داخل لنز دوربین کمتر شود. در اینجا بهترین مارک قاب گوشی را معرفی کرده‌ایم. معمولا قاب‌های نیلکین برای این مشکل هم راه‌حل‌هایی دارند.

از داغ شدن بیش از حد گوشی جلوگیری کنید. چون وقتی گوشی به شدت داغ می‌شود و بعد سرد می‌شود عملیات تقطیر صورت می‌گیرد و ممکن است باعث جمع شدن بخار داخل دوبین گوشی شود.

دوربین موبایل

آموزش هواگیری گلس گوشی را هم بخوانید. بعضی مواقع هوا زیر گلس و یا در کناره‌های آن باقی می‌ماند که بسیار آزاردهنده است. با این آموزش می‌توانید اطراف دوربین جلویی گوشی و روی سطح صفحه نمایش را هم هواگیری کنید. اگر قصد دارید گلس باکیفیتی هم برای گوشی‌تان تهیه کنید در اینجا راهنمای خرید انواع گلس را آورده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید.

جمع بندی

این دو روش که برای از بین بردن بخار لنز دوربین گفته شد در اکثر مواقع خوب جواب می‌دهند. روش‌های جلوگیری از بخار گرفتن دوربین موبایل را هم بخوانید تا با این مشکل مواجه نشوید. در مطالب مربوط به لوازم جانبی موبایل تقریبا برای اکثر مشکلات گوشی راه‌حل‌هایی را گفته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید. لیست لوازم جانبی موبایل را هم در اینجا ببینید و اگر قصد خرید لوازم جانبی را دارید مطمئنا جای درستی را انتخاب کرده‌اید.

1 دیدگاه برای نحوه از بین بردن بخار داخل لنز دوربین گوشی و جلوگیری از آن

1 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 0

  عالی

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ: