تاثیر گلس بر تاچ گوشی

آیا گلس روی تاچ گوشی تاثیر دارد؟

گلس برای گوشی ضروری است. جزو ضروری‌ترین لوازم جانبی موبایل است که تقریبا همه ما از آن استفاده می‌کنیم. حتی اگر صفحه گوشی ما از جنس گوریلا گلس باشد همچنان نمی‌توانیم آن را بدون محافظ با کیفیت رها کنیم. اما باید به این هم اشاره کرد که ممکن است برخی مواقع تاثیر منفی گلس روی لمس و حساسیت صفحه نمایش را ببینیم. بحث‌های زیادی حول این موضوع بین کاربران دنیای وب وجود دارد. تاثیر گلس گوشی روی تاچ و حساسیت صفحه برای برخی کاربران و روی برخی گوشی‌ها بسیار بیشتر است. در حالی که برخی افراد اصلا هیچ مشکلی با گلس‌های متنوع ندارند. تاثیر گلس روی تاچ گوشی و حساسیت صفحه نمایش دو حالت دارد:

 • یا تاچ و لمس گوشی در بعضی نقاط و یا کل صفحه از کار می‌افتد.
 • یا میزان حساسیت صفحه کاهش می‌یابد. یعنی تاخیر دارد.

هر دو حالت مشکل‌آفرین هستند. باید راه‌حلی برای هر کدام داشته باشید. برخی گلس‌ها مانند گلس نانو مایع معمولا راه‌حلی ندارند. چون گلس نانو مایع روی صفحه خشک می‌شود و معمولا 12 ماه طول می‌کشد تا تاثیر آن از بین برود. البته گلس نانو بی‌کیفیت تاثیر منفی دارد. اگر اورجینال باشد و به درستی نصب شود هیچ تاثیری روی تاچ ندارد. در نتیجه در خرید گلس محافظ صفحه باید نهایت دقت را به کار بگیرید تا گلسی انتخاب کنید که روی تاچ و حساسیت صفحه تاثیر منفی نداشته باشد.

گلس نانو و تاثیر آن روی تاچ

به همین دلیل ما سعی کرده‌ایم نظرات کاربران دنیای وب تجربیات آن‌ها را جمع‌آوری کنیم تا با توجه به این تجربیات گزینه موردنظرتان را انتخاب کنید.

کدام نوع گلس‌ها بیشترین تاثیر را روی تاچ دارند؟

بیشترین چیزی که کاربران دنیای وب به آن اشاره کرده‌اند گلس‌‌های نانو مایع هستند. اکثر کاربران هم در قسمت نظرات مطلب گلس نانو مایع چیست به تاثیر آن روی تاچ اشاره کرده‌اند. اما این تنها موقعی است که از گلس نانو بی‌کیفیت استفاده می‌کنید و یا آن را به درستی نصب نکرده‌‌اید.

برای گلس‌های تخت کمتر به موضوع تاثیر روی تاچ گوشی پرداخته شده است و گلس‌های 3D که لبه‌های خمیده دارند و اصطلاحا برای گوشی‌های Edge استفاده می‌شوند تاثیر بیشتری دارند. مخصوصا اگر به درستی نصب نشوند در برخی قسمت‌های کناره فاصله‌ای ایجاد می‌شود که اجازه نمی‌دهد لمس صفحه به درستی انجام شود در نتیجه میزان حساسیت صفحه در برخی نقاط کاهش پیدا می‌کند.

گلس لبه دار و آیا گلس روی تاچ تاثیر مثبت یا منفی دارد

نمی‌توان این را به عنوان یک قاعده کلی در نظر گرفت اما عمدتا گلس‌های ارزان و بی‌کیفیتی که در بازار می‌بینید تاثیر محسوس یا نامحسوسی روی حساسیت صفحه دارند. به نوع چسب استفاده شده در گلس‌ها هم توجه کنید. برخی گلس‌ها در بعضی نقاط ضخامت چسب بسیار بالایی دارند و باعث می‌شود که لمس صفحه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تاثیر مثبت یا تاثیر منفی؟ مسئله این است.

احتمالا از تاثیر مثبت تعجب کرده‌اید. اما این یک واقعیت است. برخی گلس‌ها تجربه کاربری شما را تقویت می‌کنند یعنی تاثیر مثبت روی تاچ گوشی دارند و شما راحت‌تر با گوشی‌تان کار می‌کنید. مثلا گلس سرامیکی مات جزو گلس‌هایی است که وقتی آن را لمس می‌کنید این نرمی و صاف بودن را احساس می‌کنید. (گلس سرامیکی چیست؟) برخی گلس‌ها اصطکاک بالایی دارند و نمی‌توانید دست‌تان را به راحتی روی آن بکشید. اما گلس سرامیکی مات نهایت نرمی را دارد و هیچ اصطکاکی را احساس نمی‌کنید. مخصوصا برای گیم با گوشی بسیار ایده‌آل هستند.

برخی گلس‌ها پوشش چربی‌گریزی دارند و اثر انگشت یا ذرات چربی یا لکه روی سطح محافظ صفحه باقی نمی‌ماند و از این جهت هم بسیار راحت‌تر هستید چون صفحه نمایش گوشی شما همواره تمیز و بدون لکه است. برای آشنایی بیشتر با انواع جنس و متریال‌های صفحه نمایش مطلب نکات خرید گلس باکیفیت را بخوانید تا در مورد این متریال‌ها بیشتر یاد بگیرید.

گلس چند لایه

در ادامه چند نکته مهم در مورد گلس و تاثیر آن روی حساسیت صفحه خواهید خواند که توسط کاربران دنیای وب گفته شده‌اند و تجربیاتی است که به شما کمک می‌کند در خرید و انتخاب گلس بهتر عمل کنید.

چند نکته مهم در مورد گلس‌ها و نظرات کاربران در مورد تاچ گوشی

 • تمام گلس‌های باکیفیت که توسط برندهای معتبر ساخته شده‌اند از نظر لمس و حساسیت صفحه بدون مشکل هستند چون روی گوشی‌های مختلف تست شده‌اند و کیفیت آن‌ها توسط دستگاه‌های آنالیز کیفی کاملا بررسی و تایید شده‌اند.
 • ترجیحا از گلسی استفاده کنید که چسب باکیفیت داشته باشد. چسب‌های سیلیکونی گزینه مناسبی هستند که به صورت یکنواخت روی سطح صفحه قرار می‌گیرند و برای لمس گوشی هم مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

تاثیر چسب گلس روی صفحه نمایش

 • در گلس‌های جدید مانند گلس‌های Premium R از نوع حالت چسبندگی الکترواستاتیک استفاده می‌شود که هیچ ضخامتی به صفحه نمایش اضافه نمی‌کند و کوچکترین تاثیری روی تاچ ندارد.
 • برخی گلس‌ها چندلایه هستند. در مطلب بهترین گلس برای گوشی سامسونگ به گلس‌های CP+ Max اشاره کردیم. این گلس‌ها با اینکه چند لایه هستند اما همچنان کوچکترین تاثیری روی تاچ ندارند. در نتیجه برند سازنده بسیار مهم است.
 • گلس به صفحه آسیب نمی‌زند. اگر احساس می‌کنید که گلس گوشی‌تان تاثیر منفی ایجاد کرده است می‌توانید آن را جدا کنید و گلس جدیدی را جایگزین آن کنید. به جز گلس نانو مایع که کمی در این زمینه مشکل آفرین است اما گلس نانو جامدی معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • نصب درست و دقیق گلس مهم‌ترین مسئله است. اگر هر گلسی درست نصب نشود ممکن است روی تاچ گوشی تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل ما پیشنهاد می‌کنیم که اگر از فروشگاه لوازم جانبی استایل آپ خرید می‌کنید نصب گلس را خودتان انجام دهید و به کسی که در این زمینه تجربه دارد بسپارید یا اینکه مراحل نصب و تعویض گلس را دقیق ببینید تا بدون هیچ مشکلی بتوانید آن را نصب کنید.نصب گلس برای حساسیت صفحه بهتر
 • اینکه یک گلس 5D یا 3D یا حتی 9D و 11D و … باشد به این معنا نیست که ضخامت و تعداد لایه‌های بیشتری دارد. این‌ها صرفا نام‌های تجاری هستند و توسط برندهای مختلف اعلام شده‌اند و یک گلس 11D به هیچ وجه 11 بعدی نیست. صرفا به خاطر برخی ویژگی‌ها این اسم را روی گلس گذاشته‌اند. برای اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید.

جمع بندی

در راهنمای خرید بهترین لوازم جانبی موبایل گفتیم که یک گلس چقدر می‌تواند روی امنیت، کیفیت و کارایی گوشی تاثیر داشته باشد. شما در هر صورت به یک گلس باکیفیت نیاز دارید. اگر نمی‌خواهید با مشکلات صفحه نمایش گوشی مواجه شوید حتما و حتما گلسی انتخاب کنید که روی تاچ تاثیر منفی نداشته باشد. نکاتی که اینجا گفته شد را رعایت کنید و حتما از یک مرجع معتبر برای انتخاب و سفارش اینترنتی گلس اقدام کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

7 دیدگاه برای آیا گلس روی تاچ گوشی تاثیر دارد؟

7 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 0

  سلام من گوشیم a71 هست‌. روی صفحه ش گلس‌ شیشه‌ ای گذاشتم‌.
  دیروز از دستم افتاد گلسش‌ ترک‌ خورد‌.
  میخواستم بدونم گلس‌ گوشیم‌ ترک‌ خورده‌ به صفحه گوشیم آسیب‌ یا ضعیف‌ نمیشه‌ ؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   ترک خوردن گلس مشکلی برای صفحه نداره. اما بهتره که سریعا با یک گلس باکیفیت تعویضش کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  سلام وقت بخیر
  منم دقیقا همین مشکل دارم گلس سرامیکی انداختم ودقیقا گوشی ۲روز خریدم مدل گوشیم سامسونگ A11 بیشتر بالای گوشی توی لمس بعضی مواقع عملکرد نداره میتونه بخاطر گلس باشه یانه ؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   به من گفتن مدل A11 درکل بالای صفحه بخاطر عملکرد تاچ ضعیف عمل میکنه !!
   چندنفری گفتن گلس سرامیکی به تاچ گوشی آسیب میرسونه و مثل گلس شیشه ای عملکرد مناسبی نداره؟
   لطفا راهنمایی کنید که اگه لازم هست گلس شیشه ای جایگزین کنم.

   ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   گلس سرامیکی اگه باکیفیت باشه تاثیری روی تاچ نداره. و اینکه حتما باید درست نصب شه. اگر احساس می‌کنید گلس سرامیکی باعث شده که تاچ گوشی‌تون ضعیف‌تر بشه با گلس شیشه‌ای تعویض کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  سلام وقتتون بخیر راستش من گوشی پوکو x3 خریدم حدودا یه هفته اما وقتی با شستم صفحه رو بالا و پایین میکنم مشکلی ندارم اما وقتی با انگشت اشاره روی صفحه میکشم کار نمیکنه یا گیر می‌کنه
  ممکنه از تاچ گوشی باشه یا از گلسش هست؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   چه گلسی روش انداختین؟

   ارسال شده در تاریخ: