مسواک برقی یا مسواک معمولی؟ مزایا و معایب مسواک شارژی

مسواک مهم‌ترین وسیله‌ی مربوط به سلامت دهان و دندان است که همه‌ی ما از آن استفاده می‌کنیم. مسواک‌های معمولی، آن قدر وسایل ساده و معمولی هستند که همه جا، حتی بقالی سر کوچه هم چند مدل از آن‌ها را دارد. اما حالا مسواک‌های برقی هم در بازار هستند و بسیاری از آن‌ها استفاده می‌کنند. در حقیقت بخشی از ابزارهای سلامتی هوشمند این روزها هستند. شما تا به حال از مسواک برقی استفاده کرده‌اید؟ یا شاید تنها در این مورد کنجکاوید که مسواک برقی چیست؟ و یا این مسواک برقی چگونه کار می‌کند؟

نحوه استفاده از مسواک برفی

سلامت دهان و دندان مهم است. پس ارزش دارد که وقت بگذاریم و ببینیم بهترین چیزی که می‌تواند سلامت ما را تامین کند چیست.

اختراع مسواک برقی

شاید برای شما هم سوال باشد که اصلا چرا به ذهن کسی رسید مسواک برقی بسازد؟ ساخت مسواک‌های برقی به دهه‌ی 1940 و سوئیس برمی‌گردد. در آن زمان هدف از ساخت مسواک برقی کمک به افراد کم‌توان از نظر جسمی یا مبتلا به اوتیسم بود. تا آن‌ها بتوانند بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنند.

این مسواک‌ها قسمتی داشتند که باتری داخل آن قرار می‌گرفت یا شارژ می‌شد. این قسمت بزرگ بود و کاملا بسته بود تا از نفوذ آب جلوگیری کند. تولید این مسواک‌ها در طی دو دهه رونق زیادی گرفت. حتی در آمریکا هم به‌صورت عمده تولید شدند. اما همچنان تولید آن‌ها برای افرادی بود که ناتوانی داشتند یا مبتلا به اوتیسم بودند و یا افرادی که ارتودنسی کرده بودند.

اما امروزه مسواک‌های برقی در انواع مختلفی تولید می‌شوند و در بازار وجود دارند. این مسواک‌ها کوچک‌تر شده‌‌اند و برای استفاده‌ی همه‌ی افراد طراحی شده‌اند.

مسواک برقی چگونه کار می‌کند؟

چطور از مسواک شارژی استفاده کنیم؟

تا حدی در مورد این که مسواک برقی چیست و از کجا آمده توضیح دادیم و حالا باید در مورد این که مسواک برقی چگونه کار می‌کند، توضیح دهیم. مسواک‌های برقی انواع مختلفی دارند و نحوه‌ی کار هر کدام کمی متفاوت است.

 • مسوواک برقی یونی – این نوع مسواک جدیدتر است. بر خلاف بقیه سر مسواک حرکتی نمی‌کند. جریان الکتریکی خفیفی که در الیاف برس وجود دارد باعث جذب پلاک‌های دندانی می‌شود.
 • مسواک برقی سونیک – سرعت حرکت برس در آن‌ها تا 10 برابر بیشتر از مسواک‌های چرخشی یا نوسانی است.
 • مسواک برقی اولترا سونیک – این نوع مسواک حرکت سریعی به طرفین دارد. با استفاده از همین حرکت پلاک‌های دندان را از بین می‌برد.
 • مسواک برقی نوسانی – برس این نوع مسواک‌ها یک نوع حرکت دایره‌وارانجام می‌دهد. سرعتی بین سه تا هفت هزار چرخش در دقیقه دارد.

حالا سوال این است که کدام یک بهتر است؟ واقعیت این است که هنوز توافق مشخصی بر سر این که کدام یکی از بقیه بهتر است وجود ندارد. اما اگر به‌خوبی و با دقت مسواک بزنید همه‌ی آن‌ها عملکرد مناسبی دارند.

البته به یک شکل دیگر هم می‌توانیم مسواک‌های شارژی را به دو دسته تقسیم کنیم. مسواک‌های قابل استفاده‌ی مجدد و مسواک‌ها یک بار مصرف که اسم‌شان تفاوت بین آن‌ها را مشخص می‌کند.

 

مزایا و معایب مسواک برقی

حتما می‌خواهید از تمام نقاط قوت و ضعف این مسواک‌ها مطلع شوید تا تصمیم درستی بگیرید. در این قسمت همه‌چیز را به شما می‌گوییم.

اول به مزایا مسواک شارژی می‌پردازیم. به هر حال معمولا تکنولوژی‌های جدید در خدمت بالاتر بردن کیفیت زندگی و نحوه‌ی تعامل ما با وسایل هستند.

نحوه استفاده از مسواک برفی

 • در از بین بردن پلاک‌های دندانی موثرتر عمل می‌کند.

تحقیقات زیادی بر روی افراد مختلف انجام شده. نتایج نشان می‌دهند که به‌طور کلی مسواک‌های برقی به نسبت مسواک‌های معمولی باعث کاهش بیشتری در پلاک دندان و لثه می‌شوند. اگر سه ماه از یک مسواک برقی استفاده کنید،‌ 21 درصد پلاک‌ دندانی و 11 درصد از پلاک لثه شما کاهش پیدا می‌کند. این یعنی دندان‌های سالم‌تر.

 • مناسب افراد با محدودیت‌های حرکتی

این مسواک‌ها همچنان در راستای هدف اولیه‌ای که برای آن طراحی شده‌اند هم کار می‌کنند. مثلا اگر کسی آرتروز یا معلولیت جسمی داشته باشد، با استفاده از این مسواک‌ها می‌تواند سلامت دندان‌هایش را حفظ کند و به‌راحتی مسواک بزند.

 • تایمر و قابلیت‌های هوشمند

 تا حالا شده زمانی که مسواک می‌زنید با خود فکر کنید آیا کافی است؟ آیا به اندازه‌ی کافی برس را روی همه‌ی دندان‌ها کشیده‌ام و همه چیز خوب است؟ این مشکلی عادی در استفاده از مسواک‌ها معمولی است. برای حل این موضوع مسواک‌ها برقی به تایمر مجهز شده‌اند. این تایمرها زمان مسواک زدن را برای شما مشخص می‌کنند تا مطمئن باشید که به حد کافی پلاک را از دندان و لثه‌ی خود جدا کرده‌اید. برخی از مسواک‌ها حالتی دارند که دو دقیقه را به چهار سی ثانیه تقسیم می‌کند. یعنی بعد از هر سی ثانیه چند لحظه‌ای توقف می‌کند. حالا چه فایده‌ای دارد؟ این کار به این دلیل انجام می‌شود تا شما هر سی ثانیه را به یک بخش از دندان‌ها اختصاص دهید. مثلا سی ثانیه برای سمت راست فک بالا و همین طور بقیه دهان. شما مطمئن خواهید بود تمام دندان‌ها را به یک اندازه و به میزان لازم تمیز کرده‌اید.

مسواک هوشمند

 • مناسب ارتودنسی

طبق مطالعاتی که انجام شده، استفاده از مسواک‌های شارژی مسواک زدن را برای افرادی که ارتودنسی کرده‌اند، بسیار راحت‌تر می‌کند.

 • ایمنی بالاتر

یکی از مشکلاتی که ممکن است خود ما در زمان مسواک زدن برای دندان‌ها و لثه‌هایمان ایجاد کنیم فشار دادن بیش از حد برس مسواک بر روی دندان و لثه است. برای مسواک‌های برقی یک سیستم هشدار طراحی شده. در صورتی که فشاری بیش از اندازه‌ی لازم وارد ‌کنید و امکان داشته باشد که به لثه و دندان‌تان آسیب بزنید، به شما اعلام می‌کند.‌

 • برای بچه‌ها و یا دندان‌های حساس

تا حالا پیش آمده که از فرزندتان بخواهید مسواک بزند و او علاقه‌ای به انجام این کار نشان ندهد؟ این مشکل تعداد زیادی از والدین است که چطور کودکان را به مسواک زدن تشویق کنند. در مقایسه با مسواک معمولی، مسواک‌های برقی وسایل جذاب‌تری هستند. آن‌ها به خودی خود می‌توانند باعث شوند تا کودک شما علاقه‌ی بیشتر به مسواک زدن نشان دهد. حالا اگر مسواکی با طرح مورد علاقه‌ی او هم انتخاب کنید که این جذابیت دوچندان می‌شود.

مسواک شارژی برای بچه‌ها

 • ضایعات کمتر

شما چقدر به محیط زیست اهمیت می‌دهید؟ نگرانی برای پسماند‌هایی که هر روز وارد محیط زیست می‌کنیم یک مسئله‌ی جدی است که این روزها ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده. تولید بخشی از این پسماندها اجتناب‌ناپذیر است. اما ما تلاشمان را می‌کنیم تا در حد امکان آسیب کمتری به محیط زیست بزنیم. اگر از مسواک معمولی استفاده کنید، هر بار باید کل مسواک را دور بیاندازید و یک مسواک جدید بخرید. در مورد مسواک‌های شارژی این گونه نیست. شما فقط باید برس مسواک را تعویض کنید. حالا در نظر بگیرید هر فرد در سال چند مسواک استفاده می‌کند و به این شکل چقدر می‌توانیم به کاهش زباله‌های پلاستیکی کمک کنیم.

 • بلوتوث

بعضی از مدل‌های پیشرفته‌تر این مسواک‌ها (مثل مسواک شیائومی T100) قابلیت اتصال به گوشی‌های موبایل را هم دارند. از این طریق داده‌‌های مربوط به نحوه و عادت‌های مسواک زدن را برای شما ارسال می‌کنند. مثلا ممکن است گاهی فراموش کنید که قسمت داخلی دندان‌های خود را مسواک بزنید. زمانی که این داده‌ها را روی موبایل خود می‌بینید، متوجه این موضوع می‌شوید و در زمان مسواک زدن بیشتر دقت می‌کنید. امکانات دیگری هم دارند و حتی می‌توانند از طریق اینترنت اشیاء با سایر ابزارهای سلامتی شما هم در ارتباط باشند. 

معایب مسواک برقی نسبت به مسواک‌های معمولی

تا حالا به‌اندازه‌ی کافی در مورد مزایای مسواک‌های شارژی گفتیم. می‌خواهید در مورد معایب مسواک‌ها برقی و شارژی هم بدانید؟ بله. حالا وقت آن رسیده که به روی دیگر سکه هم نگاهی بیاندازیم. اگرچه به‌نظر می‌آید که پیمانه‌ی مزایا مسواک‌های شارژی به‌اندازه‌ی کافی سنگین است.

مسواک برقی

 • مسواک برقی گران‌تر از مسواک معمولی است.

برای خرید اکثر محصولات، قیمت آن‌ها اولین سوال ماست. احتمالا ناگفته مشخص است که برای خرید یک مسواک شارژی باید چند برابر یک مسواک معمولی هزینه کنید. اما آیا سلامت دندان‌های شما ارزشش را ندارد؟

 • التهاب‌های دهان و دندان

گاهی این التهاب‌ها ممکن است بر اثر عدم رعایت بهداشت به وجود آمده باشند. اما در مواردی هم حالت ژنتیکی دارند و استفاده از مسواک‌های شارژی می‌تواند باعث تشدید آن‌ها شود. در این موارد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 • مشکلات لثه

ممکن است هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان پیش بیاید که بعد از استفاده از مسواک برقی دچار خون‌ریزی لثه شوند. در این صورت احتمالا شما لثه‌های حساسی دارید و نمی‌توانید از مسواک برقی استفاده کنید. باید از مسواک‌های معمولی با برس‌های بسیار نرم استفاده کنید.

 • آسیب به مینای دندان‌ها

بعضی افراد برای تمیز شدن دندان‌ها، مسواک را بیش از حد روی دندان‌های خود فشار می‌دهند و به جلو و عقب حرکت می‌دهند. این کار در طی زمان می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مینای دندان شما بزند. پس یا از مسواکی استفاده کنید که در این مورد به شما هشدار دهد یا دقت کنید که فشار بیش از حد به دندان‌ها وارد نکنید.

 • باتری آن‌ها نیاز به شارژ مجدد دارد.

عمر باتری این مسواک‌ها چندان زیاد نیست و بعد از چندبار استفاده نیاز به شارژ مجدد دارند. البته به ظرفیت باتری و میزان استفاده شما هم بستگی دارد.

شارژ کردن مسواک

 • مسواک‌های برقی و شارژی بزرگتر از مسواک‌های معمولی هستند.

مسواک‌های برقی نسبت به مسواک معمولی، ابعاد بزرگ‌تری دارند. مثلا اگر مسواکتان را با خود سر کار می‌برید تا در بین روز هم مسواک بزنید، این ممکن است کمی کار شما را سخت کند. شاید اگر یک کیف‌دستی کوچک به همراه داشته باشید، نتوانید به‌راحتی مسواک خود را در آن قرار دهید.

 • همه جا همراه شما نیست.

مسواک معمولی را از هر جایی می‌توانید بخرید. حتی اگر در یک روستای نسبتا دور افتاده باشید، حتما می‌توانید از بقالی‌ها هم مسواک بخرید. اما اگر برس مسواک شارژی شما نیاز به تعویض داشته باشد، چه؟ از هر جایی نمی‌توانید آن را بخرید و ممکن است برای پیدا کردن برس مناسب مجبور شوید تعداد زیادی از مغازه‌های شهر را بگردید. بهترین راه این است که چند برس یدک، مثلا برای مصرف شش ماه یا یک سال خود در خانه داشته باشید.

 • احتمال خراب شدن آن‌ها وجود دارد.

به نظر شما ضربه می‌تواند به مسواک معمولی آسیب بزند؟ قطعا خیر. اما مسواک برقی همان طور که مشخص است یک وسیله‌ی الکترونیکی است. تمام وسایل الکترونیکی نسبت به ضربه حساس هستند و ممکن است آسیب ببیند. یا اینکه ممکن است عمر مفید آن‌ها کمتر شود.

نحوه استفاده از مسواک برقی

اگر تا حالا از مسواک‌های برقی استفاده نکرده باشید، قبل از خرید حتما می‌خواهید در مورد نحوه‌ی استفاده از مسواک برقی بدانید.

مسواک‌های برقی بخش زیادی از مسواک زدن را انجام می‌دهند. با این حال باید به چند نکته دقت کنید. مسواکی که خریداری می‌کنید یا دارای باتری قابل شارژ است و یا خیر. اگر قابل شارژ باشد معمولا برای شارژ به شما هشدار می‌دهد. هر وقت مسواک برقی خود را شارژ کنید آماده‌ی استفاده است. این مسواک‌ها معمولا تایمر دارند تا زمان مسواک زدن شما را مشخص کند و دهان و دندان‌هایتان به‌خوبی تمیز شوند. برس‌هایی دارند که چرخش یا ویبره دارند و این چرخش‌ها و ویبره‌ها دندان‌های شما را تمیز می‌کنند. فقط باید از یک دندان به دندان دیگر بروید تا همه‌ی دندان‌ها به خوبی تمیز شوند.

مسواک شارژی چطور کار می‌کند؟

در خرید مسواک دقت کنید که مسواکی متناسب با اندازه‌ی دهان خود تهیه کنید. احتمالا دیده‌اید که مسواک‌های مخصوص کودکان سری بسیار کوچک‌تری دارند. این برای بزرگسال‌ها هم صادق است. دهان همه‌ی افراد مشابه نیست و به همین دلیل مسواک‌ها متنوعی در دسترس است تا شما مسواک مناسب خود را پیدا کنید. همین طور مسواکی تهیه کنید که برس آن زیاد زبر نباشد. زبری بیش از حد می‌تواند باعث تحریک لثه‌ی شما شود. بهتر است از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. مسیری که در اطراف دهان باید دنبال کنید، مشابه مسواک معمولی است. مسواک را با زاویه‌ی 45 درجه با کمی فشار روی هر دندان به مدت بین 3 تا 5 ثانیه نگه دارید. یک جهت مشخص را در نظر بگیرید تا بدانید که همه‌ی دندان‌ها را مسواک زده‌اید. مثلا از دندان‌های بالا سمت راست شروع کنید و با دندان‌های سمت چپ فک پایین، مسواک زدن خود را تمام کنید. قسمت داخلی دندان‌ها را هم فراموش نکنید.

مسواک شارژی بهتر است یا مسواک معمولی؟

از تمام توضیحات که بگذریم، در آخر کدام مسواک را باید بخریم؟ این تا حد زیادی به نیاز شما و توقعات شما از یک مسواک بستگی دارد. اگر مهم‌ترین دغدغه حفظ سلامت دهان و دندان است و مشکلاتی از قبیل التهاب دهان و دندان یا حساسیت لثه ندارید؛ حتما مسواک‌های شارژی را امتحان کنید.

چیزی که بیشتر از از هر چیز چهره‌ی شما را زیبا می‌کند، یک لبخند زیبا است. با داشتن دندان‌هایی سفید و سالم لبخند شما زیباتر هم می‌شود. این هم در کنار سلامت، موضوع مهم دیگری است که اهمیت مسواک زدن را نشان می‌دهد. حالا اگر می‌خواهید کیفیت سلامت دهان و دندان خود را بالا ببرید و از هزینه‌های دندان پزشکی خود کم کنید، بهتر است مسواک خوب و مناسبی برای خود انتخاب کنید. تکنولوژی مسواک‌های برقی که در ابتدا برای کمک به افراد کم توان طراحی شده، حالا زمان زیادی است که بسیار کاربردی است و برای همه‌ی افراد در دسترس است. به این وسیله می‌توانید کیفیت مسواک زدن خود را افزایش دهید و هم کار خود را آسان‌تر کنید. البته که برای ترغیب بچه‌ها به مسواک زدن هم راهکارهای خوبی هستند.

شما چه تجربه‌ای در مورد مسواک‌های برقی یا معمولی دارید؟ برای ما بنویسید.

0 دیدگاه برای مسواک برقی یا مسواک معمولی؟ مزایا و معایب مسواک شارژی

0 دیدگاه برای این محصول

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “مسواک برقی یا مسواک معمولی؟ مزایا و معایب مسواک شارژی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.