ضدعفونی کردن گوشی برای کرونا

کرونا و استفاده از گوشی، هندزفری و اسمارت واچ + روش ضدعفونی کردن آن‌ها

کرونا یا COVID-19 ویروس واگیردار و خطرناکی است که این روزها در کشور ما هم شیوع پیدا کرده است. این ویروس از طریق خون، دهان و بینی وارد بدن فرد می‌شود. از راه‌هایی که متخصصان و پزشکان برای جلوگیری از شیوع کرونا بر روی آن تاکید کرده‌اند بهداشت فردی و شستشوی دقیق و مداوم دست‌هاست. چون اصلی‌ترین راه شیوع آن از طریق تماس با فرد بیمار و یا تماس با سطوحی است که ویروس از طریق بیمار به آن منتقل شده است.

گوشی و لوازم دیجیتال مانند ساعت هوشمند، هندزفری، هدفون، تبلت، پاوربانک، شارژر و … جزو لوازمی هستند که ما روزانه بارها و بارها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اگر این لوازم توسط یک فرد مبتلا لمس شده باشند و یا روی یک سطح آلوده قرار بگیرند امکان انتقال ویروس به سطح این لوازم وجود دارد و اگر بعد از لمس کردن گوشی دست‌تان را به دهان و یا بینی‌تان بزنید احتمال ابتلا به این ویروس وجود دارد.

استفاده از تلفن در زمان کرونا

اما چطور می‌توان از این خطرات جلوگیری کرد؟ ابتدا چند نکته ساده اما مهم در این زمینه را خواهیم گفت و بعد در مورد ضدعفونی کردن گوشی و لوازم دیجیتال هم روش‌هایی را پیشنهاد خواهیم داد.

 • سعی کنید داخل مکان‌های عمومی و یا در محل کار گوشی را روی سطوح قرار ندهید. چون بلافاصله گوشی را برمی‌‌‌دارید و با آن کار می‌کنید.
 • حتی الامکان شارژر و یا پاوربانک مشترک نداشته باشید. اگر در خانواده و یا خوابگاه دانشجویی و … از شارژرهای مشترک استفاده می‌کنید حتما حین وصل کردن شارژر از دستمال استفاده کنید و یا یک شارژر جدید تهیه کنید.
 • بهتر است حین سوار شدن در مترو و یا تاکسی و … از گوشی استفاده نکنید. چون به جاهای مختلفی دست می‌زنید.
 • سعی کنید گوشی را داخل جیبی بگذارید که هیچ وسیله‌ی دیگری مانند پول یا کیف پول در آن نباشد. مخصوصا پول که کاملا بین مردم در گردش است.
 • از کیف هندزفری (یا در صورت نبود از کیسه پلمپ) استفاده کنید.
 • حین کار کردن با گوشی دست‌تان را به دهان و بینی‌تان نزدیک نکنید.

دست نزدن به دهان و بینی کار سختی است. چون اکثرا عادت کرده‌ایم. اما اگر کمی تمرین کنید و به خودتان مسلط باشید می‌توانید این عادت را کم کم کنار بگذارید. چون راه انتقال اکثر بیماری‌های ویروسی از طریق تماس دست با چشم و دهان و بینی است حتی برای ویروس‌های معمول مانند آنفلوآنزا و … هم خیال‌تان راحت‌تر است.

از چه موادی می‌توان برای ضدعفونی کردن گوشی و لوازم دیجیتال استفاده کرد؟

برای ضدعفونی کردن گوشی و هدفون و … چند ماده می‌توانند موثر باشند.

 • بهتر است از پارچه میکروفیبر استفاده کنید. پارچه‌هایی که برای تمیز کردن عینک استفاده می‌شوند قدرت پاک‌کنندگی بالاتری دارند. اگر این پارچه در دسترس نیست از دستمال حوله‌ای استفاده کنید.
 • الکل به دلیل خاصیت قلیایی‌اش برای ضدعفونی کردن سطوح گزینه‌ی خوبی است. (پیشنهاد می‌شود از الکل طبی بیش از 60 درصد و یا الکل صنعتی استفاده کنید و حین استفاده از الکل مراقب دست‌هایتان باشید.)
 • اگر نتوانستید الکل پیدا کنید ادکلن‌ها معمولا درصد بالایی الکل دارند و گزینه‌ی خوبی هستند. مخصوصا ادکلن‌های تقلبی که درصد الکل بسیار بالاتری دارند و قیمت‌شان هم کمتر است می‌توانند نقش الکل را داشته باشند.
 • ژل ضدعفونی‌کننده مخصوص ضدعفونی کردن سطوح و دست‌ها می‌باشد و برای گوشی و لوازم دیجیتال هم قابل استفاده هستند. هر چند در حال حاضر کمیاب هستند. (نکته مهم: از این ژل روی صفحه نمایش گوشی استفاده نکنید)
 • هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه که می‌توانید از فروشگاه‌های شیمیایی و موادغذایی و یا داروخانه‌های معمولی و داروخانه‌های دامپزشکی تهیه کنید و برای ضدعفونی کردن سطوح به کار می‌رود. (مراقب باشید این مایع به پوست و چشم شما برخورد نداشته باشد چون برای پوست خطرناک است. حین استفاده از دستکش استفاده کنید)
 • پدهای الکلی هم برای ضدعفونی کردن موقت و فوری بسیار کاربرد دارند. مخصوصا وقت‌هایی که خارج از خانه هستید و نگران آلوده شدن گوشی‌تان هستید.

مراحل ضدعفونی کردن گوشی و لوازم هوشمند

 

مشکلی که در حین ضدعفونی کردن گوشی هوشمند و لوازم هوشمند با آن مواجه هستیم خیس شدن گوشی است. نمی‌توانیم از مقدار زیاد الکل و یا سایر مایعات ضدعفونی‌کننده استفاده کنیم. یه همین دلیل باید یاد بگیرید با روش درست و بدون خطر این لوازم را ضدعفونی کنید.

 • ضدعفونی کردن گوشی و قاب

ضدعفونی کردن گوشی و قاب

 1. اگر گوشی شما قاب دارد آن را داخل قاب خارج کنید و قاب را با آب و صابون و با دقت بشویید و اجازه دهید خشک شود. اگر نیاز باشد با یک دستمال آغشته به الکل تمام قسمت‌های پشت و روی قاب را تمیز کنید. می‌توانید گوش پاک کن را داخل الکل بزنید و گوشه‌های آن را هم تمیز کنید. (مراحل تمیز و ضدعفونی کردن قاب گوشی را اینجا به صورت کامل بخوانید.)
 2. محلول الکلی یا ادکلن را روی پارچه میکروفیبر (در صورتی که میکروفیبر ندارید دستمال حوله‌ای هم جوابگو است.) بریزید. اگر الکل خالص دارید می‌توانید 40 درصد از آن را با 60 درصد آب مخلوط کنید و استفاده کنید.
 3. با دقت تمام قسمت‌های پشت و روی گوشی را تمیز کنید.
 4. گوش پاک کن را به الکل آغشته کنید و قسمت‌هایی مثل لبه‌های گوشی، کناره‌ی دوربین‌ها، پورت‌ها و … را تمیز کنید. لبه‌ها را فراموش نکنید. مخصوصا اگر گلس ضخیم دارید در قسمت‌های لبه یک نقطه دور از دسترس وجود دارد که باید به دقت تمیز کنید. 
 5. بعد از آن مجددا دستمال الکلی را روی تمام سطوح گوشی بکشید و آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

حین پاک کردن قسمت پورت شارژر گوشی و پورت هندزفری دقت داشته باشید که محلول و یا قطرات آن وارد این قسمت‌ها نشود. حالا گوشی شما کاملا ضدعفونی شده است. از این روش برای ضدعفونی کردن پاوربانک هم می‌توانید استفاده کنید.

 • ضدعفونی کردن هندزفری و شارژر

ضدعفونی کردن هندزفری

هندزفری و هدفون در مکان‌های عمومی بسیار استفاده می‌شوند. کوچکترین عطسه یا سرفه و یا تماس با ویروس خطرآفرین است. به همین حتما و حتما یک‌بار قبل از استفاده از هندزفری آن را ضدعفونی کنید و یک بار هم بعد از استفاده. ضدعفونی کردن آن هم راحت است. برای شارژر هم می‌توانید از این روش استفاده کنید.

 1. پارچه‌ی میکروفیبر یا دستمال یک‌بار مصرف را به الکل آغشته کنید. سه بار و یا بیشتر روی تمام قسمت‌های سیم هندزفری بکشید. مشکلی از بابت خیس شدن جک هندزفری وجود ندارد و بعد از چند دقیقه خشک می‌شود.
 2. قسمت سری هندزفری را با پارچه و یا گوش‌پاک‌کن الکلی تمیز کنید. مخصوصا قسمت‌هایی که زیاد با دست لمس می‌شوند.
 3. اگر از هندزفری بی سیم استفاده می‌کنید کافیست با یک پارچه الکلی و یا یک پد قسمت‌های پرتماس هندزفری را خوب و دقیق ضدعفونی کنید. برای تمیز کردن آن می‌توانید از یک گوش پاک کن سایز کوچک هم استفاده کنید. 

توصیه‌های ایمنی

 • زیاد به هندزفری‌تان دست نزنید. مخصوصا اگر از تمیز بودن دست‌هایتان اطمینان ندارید.
 • همیشه یک پد الکلی همراهتان داشته باشید که در صورت نیاز بتوانید هندزفری‌تان را به صورت فوری ضدعفونی کنید.

برای تمیز کردن سیم شارژر هم می‌توانید همین روش‌ها را انجام دهید. قسمت کلگی شارژر را هم به با پد الکلی و یا دستمال آغشته به الکل تمیز کنید.

 • ضدعفونی کردن ساعت و بند آن

اگر ساعت معمولی و یا ساعت هوشمند دارید این روش‌ها را انجام دهید.

 1. بند ساعت را جدا کنید. جدا کردن بند ساعت هوشمند راحت است و زمان کمی می‌برد. بند را به مدت 5 دقیقه داخل یک ظرف محلول حاوی 40 درصد الکل بگذارید و اجازه بدهید خودبخود تمام قسمت‌های بند ضدعفونی شوند. این روش برای بندهای استیل، بافت فلزی، نایلونی و … جواب می‌دهد. مخصوصا بندهایی که شکاف‌ها و نقاط دور از دسترس زیادی دارند و نمی‌توان با دستمال و یا گوش پاک‌کن آن‌ها را تمیز کرد. 
 2. برای بندهای چرمی که ممکن است در اثر زیاد ماندن داخل الکل آسیب ببینند بهتر است از پارچه استفاده کنید و آن‌ها را داخل محلول قرار ندهید. 
 3. با یک دستمال میکروفیبر آغشته به الکل پشت و روی ساعت را به دقت با الکل ضدعفونی کنید.
 4. با یک گوش پاک‌کن آغشته به الکل کناره‌ها، لبه‌ها و قسمت‌هایی که باقی مانده‌اند را به دقت تمیز کنید.
 5. اجاره بدهید ساعت خشک شود و بعد استفاده کنید. اگر آن را 20 دقیقه در هوای آزاد قرار دهید کاملا خشک می‌شود.

نکته مهم: از ژل ضدعفونی‌کننده روی صفحه نمایش ساعت استفاده نکنید چون در درازمدت باعث زبری صفحه و از بین رفتن خاصیت Oleophobic یا چربی‌گریزی صفحه می‌شود.

چند نکته مهم پایانی

 • این روش‌ها برای تمام لوازم دیجیتال و اکثر لوازم جانبی پراستفاده گوشی موبایل جواب می‌دهند.
 • اگر الکل ندارید استفاده از آب اکسیژنه پیشنهاد می‌شود. فقط حین کار کردن با آب اکسیژنه حتما از دستکش استفاده کنید.
 • همیشه یک پد الکلی همراه‌تان داشته باشید تا در صورت تماس دست آلوده به گوشی بتوانید خارج از خانه هم تا حد زیادی قسمت‌های پرتماس گوشی را ضدعفونی کنید.
 • لطفا و لطفا حین کار کردن با گوشی و یا دست زدن به هندزفری و … دست‌هایتان را چشم‌ها و دهان و بینی‌تان نزنید.

ما در استایل آپ وظیفه خود دانستیم تا به سهم خودمان در جلوگیری از شیوع این بیماری نقشی هر چند اندک داشته باشیم. بسته‌بندی تمام لوازم جانبی و محصولاتی که سفارش می‌دهید قبل از ارسال با الکل ضدعفونی می‌شوند و یک پد الکلی هم در داخل محتویات بسته برای شما ارسال می‌شود تا حداقل یک ‌بار بتوانید در مواقع ضروری (در خارج از خانه و یا در محل کار) گوشی و لوازم دیجیتال‌تان را ضدعفونی کنید. ساعات کاری هم تا ساعت 3 می‌باشند و برخی از همکاران ما هم در حال حاضر به صورت دورکاری و داخل خانه کار می‌کنند. امیدواریم بتوانیم در این وضعیت بهترین محصولات را با شرایط بهداشتی به دست شما برسانیم.

1 دیدگاه برای کرونا و استفاده از گوشی، هندزفری و اسمارت واچ + روش ضدعفونی کردن آن‌ها

1 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 1 3

  ببخشید من از پد الکلی برای هدستم استفاده کردم اما هنوزم بعد از چند روز حالت چسبناکی پیدا کرده که اذیت کننده است هیچطوری هم درست نمیشه میشه بگید چی کار کنم

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ: