دلیل زرد شدن قاب ژله‌ ای

دلیل زرد شدن قاب ژله ای چیست؟

تقریبا همه‌ی ما از یک قاب یا کاور برای محافظت از گوشی هوشمندمان استفاده می‌کنیم و خرید قاب و کاور گوشی را یکی از اولویت‌های خرید لوازم جانبی قرار می‌دهیم. قاب ژله‌ای یکی از پراستفاده‌ترین‌هاست. یک دلیل ساده هم دارد. این قاب از جنس پلی یورتان ترموپلاستیک است. چیزی که با نام TPU‌ شناخته می‌شود. TPU حالت انعطافی و ارتجاعی دارد و به نوعی جاذب ضربه محسوب می‌شود. کاور ژله ای شفاف ظاهر گوشی را هم تغییر نمی‌دهد و این هم یکی از دلایل محبوبیت این کاور است. اما یک مشکل وجود دارد. این قاب‌ها به مرور زمان زرد می‌شوند و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند. حالا علت زرد شدن قاب ژله ای چیست؟

علت زرد شدن کاور ژله ای

چند دلیل برای زرد شدن قاب ژله ‌ای و مخصوصا قاب ژله ای شفاف وجود دارد.

1. اشعه‌ی فرابنفش خورشید

می‌توان گفت اصلی‌ترین دلیل زرد شدن قاب ژله ای تابش مستقیم نور خورشید است. اشعه‌ی فرابنفش روی پلیمرهای پلاستیک مانند کاور ژله ای تاثیر می‌گذارد و اولین تاثیری که در آن مشاهده می‌شود تغییر رنگ یا بروز لکه‌های رنگی روی قاب ژله ای است. البته این تاثیر صرفا محدود به تغییر رنگ است و تابش فرابنفش روی دوام و قابلیت انعطافی و جذب ضربه‌ی آن تاثیر ندارد. اما همین تاثیر کم هم باعث می‌شود که قاب ژله‌ای زرد و بدشکل شود.

2. حرارت داخلی یا خارجی

پلاستیک در برابر حرارت مقاومت زیادی ندارد. اما پلیمرهای پلاستیک گرما را تحمل می‌کنند. یکی از اثرات جانبی گرما تغییر رنگ پلیمر است. نور خورشید، دمای داخل خانه و همچنین حرارتی که خود گوشی دارد باعث ایجاد لکه های زرد روی کاور ژله ای می‌شوند. مخصوصا حین بازی کردن و یا شارژ شدن گوشی که دمای گوشی و باتری بالا می‌روند و این تاثیر به بیشترین میزان خود می‌رسد.

3. مواد شیمیایی و رطوبت

مواد شیمیایی می‌توانند یکی از دلایل زرد شدن کاور ژله ای باشند. تماس مستقیم با موادی مانند نوشابه گازدار، ریختن مواد با خاصیت اسیدی روی گوشی و یا قرار گرفتن در یک محیط مرطوب به مدت زیاد می‌تواند سرعت ایجاد لکه‌های زرد روی قاب ژله ای را افزایش دهد. در این شرایط پلیمرهای پلاستیک دچار اکسیداسیون می‌شوند و یکی از اثرات این واکنش ایجاد لکه روی قاب است. جذب چربی از دست هم یکی از علت‌های زرد شدن کاور ژله ای است. این قاب‌ها چربی را مستقیما جذب می‌کنند و جذب چربی باعث کدر شدن قاب ژله ای می‌شوند.

راه‌حل‌هایی برای کم کردن لکه‌های زرد روی قاب ژله ای

راه‌حل جلوگیری از زرد شدن قاب ژله ای

زرد و کدر شدن قاب ژله ای اجتناب‌ناپذیر است. چون نمی‌توان جلوی تابش نور خورشید را گرفت و اصلی‌ترین دلیل کدر شدن قاب ژله ای هم همین است. اما با چند راه‌حل ساده می‌توانید مقدار این لکه‌ها را کم کنید و مجددا قاب را شفاف کنید. هر چند این لکه‌ها و زردی آن‌ها به طور کامل از بین نمی‌روند.

 • می‌توانید هر چند مدت یک بار قاب ژله ای خود را داخل مخلوط کف صابون و پودر لباس‌شویی قرار دهید. این کار لکه‌های سطحی و همچنین ذرات چربی که روی سطح کاور ژله‌ای جمع‌ شده‌اند را پاک می‌کند و سرعت زرد شدن قاب کمتر می‌‌شود.
 • اگر شدت زردی قاب TPU زیاد است می‌توانید از مایع سفیدکننده استفاده کنید. اگر چند دقیقه قاب را داخل مایع سفیدکننده قرار دهید بخش زیادی از لکه‌های زرد روی سطح آن از بین می‌روند. دقت کنید این کار را حتما با دستکش مخصوص ظرفشویی انجام دهید چون مایع سفیدکننده برای پوست خطرناک است. بعد از چند دقیقه قاب را از مایع خارج کنید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.
 • الکل هم قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد. با اینکه اثر آنچنان زیادی روی لکه‌های زرد ندارد اما می‌توانید این روش جانبی را هم امتحان کنید تا از قدرت پاک‌کنندگی الکل هم برای شفاف کردن بیشتر قاب ژله ای استفاده کنید.

خرید قاب ژله ای شفاف

یک قاب ژله ای جدید امتحان کنید.

قاب‌های ژله‌ای پس از مدتی تغییر رنگ می‌دهند اما گزینه‌های خرید قاب برای گوشی بسیار زیاد هستند و برندهای زیادی قاب‌های مختلفی را ارائه کرده‌اند که می‌توانند گزینه‌های خوبی برای گوشی شما باشند. کاور ژله ای X-Level با همان فرمت ژله ای بسیار بهتر از قاب‌های ژله‌ای معمولی عمل می‌کند و مدت زمان خیلی بیشتری طول می‌کشد تا فرایند تغییر رنگ آن شروع شود. چرا که مقاومت بالایی در برابر اشعه‌ی فرابنفش خورشید دارد.

در ساخت قاب ژله ای نیلکین از ترکیب TPU و الیاف طبیعی تجدیدپذیر استفاده شده است و این الیاف طبیعی اجازه نمی‌دهند تا نور خورشید اثر چندانی روی پلیمرهای پلاستیک داشته باشد و زرد و کدر شدن قاب ژله ای را به تاخیر می‌اندازند. برندهای Speck و UAG Plasma‌ هم قاب‌های ژله‌ای باکیفیتی تولید و عرضه کرده‌اند که مقاومت بسیار بالایی در برابر زردی و کدر شدن دارند.

2 دیدگاه برای دلیل زرد شدن قاب ژله ای چیست؟

2 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 1 5

  من قابم رنگش زرد شده چه قابی بخرم شفاف باشه ولی رنگش تغیر نکنه

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 1 5

   قاب پشت گلس (شیشه‌ای) شفاف گزینه خوبیه.

   ارسال شده در تاریخ: