اپل واچ سری 4

چطور ویژگی ECG اسمارت واچ می تواند نجات دهنده زندگی باشد

آخرین مدل اسمارت واچ اپل، اپل واچ سری 4 می‌باشد که نسبت به مدل‌های قبلی خود یک ارتقا چشمگیر یافته است. این مدل یک نمایشگر بزرگ‌تر، یک طراحی بهتر و عملکرد فیتنسی ارتقا یافته‌ای ارائه می‌دهد که بسیار مورد پسند کاربران قرار گرفته است. اما جالب‌ترین خبر این است که این مدل اولین اسمارت واچ کمپانی اپل می‌باشد که در خود تکنولوژی ECG (الکتروکاردیوگرام) یا ثبت کننده نوار قلب دارد.

از زمانی که تکنولوژی ECG در برخی از وسایل هوشمند و دوست‌دار سلامت مشتری افزوده شده است، مدت زمان زیادی می‌گذرد. برای مثال شما به راحتی می‌توانید این تکنولوژی را در Qardiocare ،KardiMobile و غیره ببینید. اما در حال حاضر اپل قصد دارد تکنولوژی الکتروکاردیوگرام را وارد چرخه وسایل پوشیدنی خود کند. اپل در تلاش است تا با بهره گیری از تکنولوژی الکتروکاردیوگرام، بار دیگر جایگاه خود را ثابت کند و همچون نجات دهنده زندگی انسان‌ها عمل کند.

اما آیا می‌دانید تکنولوژی ECG چیست و چه کاربردی برای شما دارد؟

ECG چیست؟

بیشتر وسایل پوشیدنی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، درون خود مانیتورهای ضربان قلب دارند. این مانیتور از LEDهای چشمک زن برای نفوذ به پوست و شناسایی جریان خون استفاده می‌کند و زمانی که نور از جریان خون بازتاب می‌شود، توسط سنسورها ضبط می‌شود. سپس الگوریتم برای تولید داده‌های ضربان قلب شروع به فعالیت می‌کند.

این اطلاعات تصویری از سلامت کلی بدن شما را ترسیم می‌کند و اگر می‌خواهید در زمان ورزش به تعداد ضربان قلب خاصی برسید، این تکنولوژی که در اپل واچ بکار برده شده است بسیار مناسب تمرین شما می‌باشد. بنابراین شما می‌توانید با خرید ساعت هوشمند این فناوری بهره ببرید. ECG یک راه آسان برای سنجش میزان ضربان قلب شما می‌باشد و به همین دلیل تبدیل به یک ابزار مورد علاقه برای شرکت‌های پوشیدنی گردیده است.

فراموش نکنید این تکنولوژی، علی الخصوص زمانی که فرد دچار بیماری می‌باشد، دقت لازم را ندارد و نمی‌توان به آن تکیه کرد.

امروزه شاهد کاربرد روز افزون الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) در وسایل پوشیدنی هستیم. ECG به جای اینکه فقط جریان خون را ارزیابی کند، طوری طراحی شده است که به راحتی می‌توانید راجع به عملکرد قلب خود اطلاعات پیدا کنید. ECG کلمه‌ای است که بیشتر در صنعت پزشکی به گوش می‌خورد و به دستگاه برقی ضربان نگار قلب اشاره می‌کند که برای شناسایی ناهنجاری‌های قلبی از آن استفاده می‌شود.

تکنولوژی ECG در اپل واچ

طرز کار تکنولوژی ECG

ECG سیگنال‌های الکتریکی کوچکی که توسط ضربان قلب شما در زیر پوست جمع شده‌اند را جمع می‌کند و یک الگو را نشان می‌دهد. سپس این سیگنال‌ها به افراد متخصص، دستگاه‌ها یا وسایل پوشیدنی اجازه می‌دهد تا بیشتر راجع به عملکرد قلب شما آگاهی پیدا کنند و مشخص کنند که آیا در قلب وضعیت غیرعادی وجود دارد یا خیر.

دکتر کیت گریمز بیان می‌کند: «ECG در آسان‌ترین حالت، به شما راجع به میزان ضربان قلب (سرعت)، ریتم (منظم بودن یا نبودن)، حالت سیستم انتقال و بافت ماهیچه (حمله قلبی) و حتی سطح مواد شیمیایی خاصی مانند پتاسیم در خون و تاثیر داروها اطلاعات می‌دهد.»

در دنیای پزشکی، الکتورکاردیوگرام نیازمند قرار دادن الکترودها بر روی پوست در نزدیکی قلب می‌باشد تا فعالیت الکتریکی که توسط قلب ایجاد می‌شود را مورد ارزیابی قرار دهد. فعالیت الکتریکی بدن به دریافت کننده‌ای ارسال می‌شود که اطلاعات را ضبط می‌کند و به این صورت ریتم آنالیز شده، نوسانات و ناهنجاری‌ها شناسایی می‌شوند.

اما تکنولوژی که در اپل واچ به کار برده شده است، به طور متفاوت کار می‌کند.

برای مثال، به جای اینکه الکترودها را بر روی پوست خود قرار دهید، کافی است انگشت خود را روی تاچ دیجیتالی اپل واچ قرار دهید. 30 ثانیه نگه دارید و فعالیت الکتریکی قلب شما یک الگو قرمز در سرتاسر نمایشگر ساعت برجای می‌گذارد. همین که 30 ثانیه تمام شود، اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد که آیا خطوط بیانگر یک ضربان قلب طبیعی هستند یا ضربان قلب غیرطبیعی.

بزرگ‌ترین تفاوت میان الکتروکاردیوگرام و تکنولوژی ECG در اپل واچ شما این است که اولی 12 لید است و دومی تک لید می‌باشد. به عبارت ساده‌تر، 12 لید اطلاعات زیادی را از قلب شما ضبط می‌کند، در حالی که تک لید فقط یک مورد را ثبت می‌کند.

این موضوع به این معنی است که ECG توانایی محدودی دارد و یک بررسی محدود و تک از قلب شما ارائه می‌دهد. از این تکنولوژی نمی‌توانیم برای شناسایی تمام ناهنجاری‌های موجود در ریتم قلبی یا بدتر شدن شرایط قلبی استفاده کنیم. بنابراین برای شناسایی تغییرات الکتریکی که در زمان حمله قلبی رخ می‌دهد نمی‌توان به آن تکیه کرد.

اپل واچ سری 5 و تکنولوژی ECG

چطور تکنولوژی ECG می‌تواند زندگی شما را نجات دهد؟

ECG که متخصصان و پزشکان از آن استفاده می‌کنند، می‌تواند ببیشتر مشکلات قلب شما را شناسایی کند. اما وسایل ECG مانند اپل واچ که برای استفاده طراحی شده‌اند، به آن درجه نرسیده‌اند.

در ادامه به برخی از مثال‌هایی اشاره شده است که چطور تکنولوژی ECG موجود در اپل واچ می‌تواند زندگی شما را نجات دهد. فراموش نکنید با خرید لوازم جانبی اپل واچ می‌توانید هم‌زمان که از این تکنولوژی استفاده می‌کنید، سبک خاص خود را نیز برای ساعت هوشمند خود ایجاد کنید.

فیبریلاسیون قلبی (Atrial fibrillation)

فیبریلاسیون قلبی یک بیماری قلبی است که می‌تواند منجر به ضربان قلب غیرطبیعی یا تند شود. این بیماری مرسوم بوده و اغلب باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. این شرایط را اپل و AliveCore به راحتی می‌توانند شناسایی کنند. نویسنده‌ای به نام جیسون پرلو، در آزمایش شناسایی فیبریلاسیون قلبی اپل شرکت کرد. وی در سال 2018 به لطف داده‌هایی که از طریق این وسیله جمع آوری شده بود، متوجه این بیماری در خود شد. دلیلی که این وسایل شخصی در شناسایی این نوع مشکلات موثر هستند این است که شما می‌توانید در هر زمانی از آن استفاده کنید و داده‌ها را ضبط کنید. این موضوع برخلاف ECG موجود در بیمارستان است که شما می‌توانید فقط در طول روز قلب خود را مورد بررسی قرار دهید.

بنابراین هر بار که علائمی را حس کردید، می توانید 30 ثانیه برای ECG وقت بگذارید و متوجه شوید که چه چیزی باعث چنین مشکلی در شما شده است.

تکنولوژی ECG در اپل واچ سری 4

غیرطبیعی بودن ضربان قلب (آریتمی قلبی)

نه اپل واچ و نه KardiBand در شناسایی انواع دیگر ضربان قلب غیرطبیعی دقیق نیستند، اما به این معنی نیست که برای فرد متخصصی که می‌تواند داده‌ها را تفسیر کند نیز به همین صورت است.

مانند فیبریلاسیون قلبی، یکی از دلایلی که وسایل ECG شخصی می‌توانند مشکلاتی مانند سندروم QT را شناسایی کنند این است که این مشکلات اغلب در زمان ورزش یا استرس رخ می‌دهند. بنابراین اپل واچ شما می‌تواند زمانی که در باشگاه یا در حال ورزش می‌باشید، نجات دهنده زندگی شما باشد.

وسایلی که به تکنولوژی ECG مجهز هستند می‌توانند یک محدوده از مشکلات قلبی را شناسایی کنند، اما این موضوع به این معنی نمی‌باشد که استفاده از آنها به منظور عدم نیاز به پزشک است. طبق گفته‌های دکتر گریمز: «تکنولوژی فعلی برای شناسایی ناهنجاری‌های متداول از یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند، اما ECG شخصی همچون مدلی که شما در اپل واچ خود می‌بینید، به اندازه وسایل پزشکی دقیق نمی‌باشد.»

با توجه به اینکه با گذر زمان، کنترل بر سلامت انسان‌ها از خانه گسترده‌تر خواهد شد، افراد زیادی در حرفه پزشکی هستند که به مردم هشدار می‌دهند نسبت به نتایجی که از اپل واچ یا دیگر وسایل خود می‌گیرند محتاط باشند. فراموش نکنید امکان اشتباه در این وسایل وجود دارد، اما در صورت مشاهده هر نوع علامتی که باعث نگرانی شما می‌شود بهتر است برای معاینه و بررسی به پزشک خود مراجعه کنید. اگر قصد خرید این ساعت هوشمند را دارید، خرید لوازم جانبی ساعت هوشمند را بهتر است فراموش نکنید. این وسایل لذت استفاده از گجت‌های پوشیدنی را برای شما زیاد می‌کنند.

منبع: wareable

2 دیدگاه برای چطور ویژگی ECG اسمارت واچ می تواند نجات دهنده زندگی باشد

2 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 0

  سلام من بعداز استفاده نکردن مدت زیاد ساعت می فیت دوباره تصمیم گرفتم اون راه اندازی کنم ولی الان برای اینکه به ساعتم وصل بشه از من پسورد میخاد ومن پسوردم فراموش کردم موفقط نمیشم نصبش کنم میشه راه نماییم کنید

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   سلام می‌تونید ساعت رو ریست کنید و بعد یه اکانت جدید بسازید. یا اینکه از طریق می‌فیت مجددا پسوردتون رو بازیابی کنید.

   ارسال شده در تاریخ: