اتصال اسپیکر و ساندبار به تلویزیون

نحوه اتصال اسپیکر و ساندبار سیمی و بلوتوثی به تلویزیون

در دنیای امروز، دستگاه‌های هوشمند خانه، نحوه‌ی تعامل ما با لوازم‌خانگی را تغییر داده‌اند. به ویژه تلویزیون‌های هوشمند که سراسر امکانات و جذابیت هستند. حالا ما می‌توانیم با تلویزیون، وب‌گردی کنیم، ویدیو‌های یوتیوب را پخش کنیم، بازی کنیم و صدها امکانات دیگر.

برای اینکه از کار با تلویزیون لذت بیشتری ببرید بهتر است از دستگاهی استفاده کنید که صدای باکیفیتی در اختیار شما قرار دهد. برای این که صدای با‌کیفیت‌تری داشته باشید، می‌توانید تلویزیون خود را به اسپیکر‌های بلوتوثی، ساندبار و یا اسپیکر معمولی متصل کنید. مطمئنا تغییر کیفیت صدا، تجربه‌ی شما از تلویزیون را تغییر خواهد داد.

در این جا می‌خواهیم به نحوه اتصال اسپیکر و ساندبار به تلویزیون بپردازیم تا در وهله‌ی اول ببینید چه گزینه‌ای برای تلویزیون شما مناسب است و نحوه‌ی استفاده از آن چگونه است.

حالا چطور اسپیکر را به تلویزیون وصل کنیم؟ برای این کار چندین گزینه دارید. اینکه کدام گزینه را انتخاب کنید به اسپیکر یا ساندباری که دارید و تلویزیون شما و سازگاری آن بستگی دارد. شما سه انتخاب برای تقویت صدا دارید که برای اتصال هر کدام از آن‌ها چند راه مختلف وجود دارد.

تجهیزات و روش‌های اتصال ساندبار به تلویزیون

ساندبار و تلویزیون

اتصال ساندبار به تلویزیون به دو شکل قابل انجام است:

 1. فقط یکی از کابل‌ها را به تلویزیون متصل کنید.
 2. ساندبار را به عنوان اسپیکر تنظیم کنید. تمام دستگاه‌های دیگر را به تلویزیون متصل کنید و سپس تلویزیون را به ساندبار وصل کنید.

موضوع بعدی کابلی است که استفاده می‌کنید. هر کدام از این دو شیوه را که انتخاب کنید به هر حال به یک کابل برای وصل کردن ساندبار احتیاج دارید. (البته در اسپیکر و ساندبارهای بلوتوثی نیازی به کابل ندارید.) کابل‌ها هم کارکرد و کیفیت یکسانی ندارند، پس باید بادقت انتخاب کنید.

 • HDMI

کابل اچ دی ام آی

این کابل‌ می‌تواند مقدار زیادی داده‌ی صوتی دیجیتال فشرده‌نشده‌ را جابجا کند. همچنین قادر به پردازش تجربه‌های جدید صوتی سینمایی مثل دالبی (Dolby Atmos) و دی‌تی‌اس (DTS:X) است. با سیستم‌های صوتی مختلف هم سازگار هستند. پس اگر زیاد فیلم می‌بینید و می‌خواهید فضایی کمی شبیه‌تر به سینما در خانه داشته باشید تا بیشتر از فیلم‌ها لذت ببرید، سعی کنید سراغ کابل‌های HDMI بروید تا کیفیت صدایی قدرتمند و نزدیک به اتمسفر سینما را تجربه کنید.

اگر فکر می‌کنید تا همین جا انتخاب خود را کرده‌اید، حالا باید ببینید آیا این کابل با تلویزیون و اسپیکر یا ساندبار شما متناسب است یا نه؟ اکثر پورت‌های HDMI برای تلویزیون، فقط ورودی هستند و می‌توانند فقط داده‌ها را از هر دستگاهی که به آن متصل شده‌اند، دریافت کنند. اگر می‌خواهید که برای اتصال ساندبار به تلویزیون از این کابل‌ها استفاده کنید، باید مطمئن شوید که تلویزیون شما از HDMI-ARC پشتیبانی می‌کند.

چطور ساندبار را از طریق کابل HDMI به تلویزیون وصل کنیم؟

اگر تلویزیون شما از HDMI ARC پشتیبانی می‌کند، دیگر مشکلی وجود ندارد. شما می‌توانید تمام وسایل خود از جمله کنسول بازی یا اسپیکر و هر دستگاه دیگری را به آن وصل کنید.

دقت کنید که از کدام ورودی HDMI استفاده می‌کنید. برای وصل کردن تلویزیون حتما باید از HDMI-ARC یا HDMI Out استفاده ‌کنید. استفاده از HDMI In فقط برای وصل کردن وسایل دیگر مثل کنسول بازی یا پخش‌کننده‌ی بلوری است.

همه‌ی ساندبار‌ها قابلیت اتصال به ‌HDMI را ندارند و این قابلیت بیشتر در مدل‌های پیشرفته‌تر دیده می‌شود. اگر هنوز ساندبار نخریدید حالا به‌خوبی می‌دانید زمان خرید باید به این ویژگی دقت کنید.

 • کابل‌ نوری دیجیتال (Digital Optical) یا کواکسیال دیجیتال Digital Coaxial)

کابل نوری

اگر ساندبار دارید اما قابلیت اتصال با HDMI را ندارد، گزینه‌ی بعدی شما برای اتصال ساندبار به تلویزیون، کابل نوری دیجیتال یا کواکسیال دیجیتال است. تفاوت بین کواکسیال دیجیتال و کابل نوری دیجیتال شکل اتصالات آن‌هاست. کابل نوری یک اتصال مربعی و کواکسیال یک اتصال دایره‌ای دارد. مشخصا کار مهمی که قبل از خرید این کابل باید انجام بدهید این است که از قابلیت تلویزیون خود برای اتصال به این کابل‌ها مطمئن شوید. خبر خوب اینکه اکثر تلویزیون‌ها قابلیت اتصال به کابل‌های کواکسیال را دارند. اما همه‌ی آن‌ها از کابل‌های نوری پشتیبانی نمی‌کنند.

 • کابل اتصال 3.5 میلی متری یا RCA

آر سی ای

هر دو کابل صدا را به صورت آنالوگ جابجا می‌کنند نه دیجیتال. پس نباید از آن‌ها توقع داشته باشید که کیفیت صدای دیجیتال به شما بدهند. اما اگر ساندبار و تلویزیون شما امکان استفاده از هیچ کدام از گزینه‌های بالا را ندارند، مجبورید از همین کابل‌ها استفاده کنید.

چطور می‌توانیم ساندبار را با استفاده از کابل 3.5 میلی متری به تلویزیون وصل کنیم؟

برای استفاده از این نوع کابل‌ها فقط باید مطمئن شوید از یکی از Line Outهای تلویزیون خود استفاده می‌کنید. از جک هدفون استفاده نکنید. با اینکه از نظر شکل شبیه به هم هستند، اما تفاوت‌های زیادی با هم دارند. اگر ساندبار را به خروجی هدفون وصل کنید، احتمالا صدای بدی می‌شنوید. پس برای جلوگیری از تولید صدای بد، مطمئن شوید که تلویزیون شما Line Out دارد.

چگونه از RCA استفاده کنیم؟

قسمت پشتی تلویزیون

خیلی راحت می‌توانید اتصال آر سی ای را تشخیص دهید. کافی است اتصالات دایره‌ای به رنگ سفید و قرمز پیدا کنید.  فقط یادتان باشد که کابل قرمز را به خروجی قرمز، کابل سفید را به خروجی سفید و سر دیگر آن را به ساند بار وصل کنید. اگر تلویزیون شما این نوع خروجی را ندارد و در عین حال شما از دستگاهی مثل دی‌وی‌دی، کنسول بازی یا پخش‌کننده بلوری استفاده می‌کنید، ساندبار را به آن‌ها وصل کنید تا صدا را از طریق پخش‌کننده‌ها دریافت کنید. (دقت کنید که صدایی که از ساندبار پخش خواهد شد، صدای همان دستگاهی است که به آن وصل شده.)

 • جک هدفون (Headphone Jack)

جک هدفون پشت تلویزیون

در نهایت اگر تا این جا نتوانسته‌اید به نتیجه برسید و هیچ‌کدام از این گزینه‌ها را ندارید، راهی جز جک هدفون وجود ندارد. اما قبل‌تر گفتیم که استفاده از جک هدفون صدای بدی تولید می کند و برای حل این مشکل باید میزان صدای تلویزیون را تنظیم کنید تا صدا ناخوشایند نباشد. 

چطور ساندبار را با استفاده از جک هدفون به تلویزیون وصل کنیم؟

تنظیمات تلویزیون را چک کنید و ببینید آیا امکان تغییر عملکرد جک هدفون به Line Out را دارید یا نه. اگر این گزینه وجود داشت، استفاده از جک هدفون مثل RCA کیفیت نسبتا خوبی به شما می‌دهد، پس نیازی نیست کاری به تنظیمات صدا داشته باشید. اما اگر تلویزیون شما این امکان را نداشت، باید تنظیمات مربوط به صدا یعنی تریبل،‌ باس و میزان صدا را تا جایی تغییر دهید که به صدای دلخواه خودتان برسید. یادتان باشد که این درگاه برای هدفون طراحی شده است. پس برای جلوگیری از آسیب به گوش صدا را خیلی کم می‌کند در نتیجه شما باید صدا را بیشتر از حد معمول زیاد کنید.

وصل کردن اسپیکر به تلویزیون

اتصال اسپیکر به تلویزیون

تا این جا در مورد ساندبارها گفتیم. اگر ترجیح می‌دهید از اسپیکر استفاده کنید چطور می‌خواهید اسپیکر‌ها را به تلویزیون وصل کنید؟

می‌دانیم که دو نوع اسپیکر وجود دارد، اسپیکر‌های سیمی و بلوتوثی. اول سراغ اسپیکر‌های سنتی که سیم دارند می‌رویم.

قبل از این که سراغ وصل کردن اسپیکر با هر کابلی بخواهید بروید، حتما به دفترچه راهنمای تلویزیون نگاهی بیاندازید. کمک می‌کند که قابلیت‌های تلویزیون را بشناسید و محل قرار گرفتن هر کدام از اتصالات را هم پیدا کنید.

برای اتصال اسپیکر سیمی به تلویزیون گزینه هایی مشابه بالا در اختیار داریم.

کابل‌های RCA  – شاید بتوان گفت ساده‌ترین راهی که دارید همین است. این کابل فقط صدای استریو در اختیار شما می‌دهد نه صدای فراگیر (Surround Sound). اگر از اسپیکر‌های استریو یا بلند‌گوهای دوتایی استفاده می‌کنید، این کابل‌ گزینه خوبی است.

اتصال rca

کابل‌های آنالوگ 3.5 میلی متری – اگر تلویزیون شما امکان اتصال کابل RCA را ندارد، می‌توانید از درگاه هدفون (پورت 3.5 میلی متری) استفاده کنید. شبیه اتصالی است که در تبلت‌ها، گوشی‌های موبایل و لپ‌تاپ‌ها می‌بینید. اگر اسپیکر شما هم درگاه 3.5 میلی‌ متری دارد، می‌توانید برای اتصال از آن استفاده کنید. با این روش هم‌ نمی‌توانید صدای فراگیر داشته باشید.

استفاده از کابل HDMI – اگر گزینه‌های قبلی نمی‌توانند خواسته‌ی شما از صدای باکیفیت را برآورده کنند با کابل HDMI بدون افت کیفیت، صدایی فراگیر خواهید داشت. یادتان باشد که تلویزیون  و اسپیکر شما باید درگاه HDMI داشته باشند تا بتوانید از این کابل استفاده کنید.

کابل نوری – کم پیش می‌آید کسی از کابل نوری برای وصل کردن اسپیکر خود به تلویزیون استفاده کند. این کابل هم صدایی با کیفیت دیجیتال برای شما فراهم می‌کند. اگر تلویزیون شما درگاه خروجی نوری دارد، می‌توانید از آن برای اتصال اسپیکر استفاده کنید. اگر بخواهید آن‌ را با کابل HDMI مقایسه کنید، باید بدانید که کابل‌های نوری ضخامت بیشتری دارند و برای این که مطمئن شوید صدا را به‌خوبی انتقال می‌دهند ممکن است لازم باشد تغییرات کوچکی در تنظیمات تلویزیون خود ایجاد کنید.

این‌ها راه‌هایی هستند که خیلی ساده می‌توانید برای وصل کردن اسپیکر به تلویزیون استفاده کنید. با استفاده از کابل‌هایی که صدای فراگیر در اختیار شما قرار می‌دهند، حتما صدای بهتری خواهید داشت و از کیفیت آن لذت خواهید برد.

آیا تلویزیون‌های هوشمند می‌توانند به اسپیکرهای بلوتوثی وصل شوند؟ نحوه اتصال تلویزیون به اسپیکر بلوتوثی

اسپیکر بلوتوثی از وسایل محبوبی است که در اندازه‌های مختلف وجود دارد. اگر می‌خواهید خودتان را از سیم‌ها و اتصالات راحت کنید برای تلویزیون هم از یک اسپیکر بلوتوثی استفاده کنید. تلویزیون‌هایی که امروز استفاده می‌کنیم، بر خلاف نسل اول تلویزیون‌های هوشمند، بلوتوث دارند و به دستگاه‌های بلوتوثی وصل می‌شوند.

اکثر تلویزیون‌های هوشمند این امکان را به شما می‌دهند تا با استفاده از وای‌فای یا بلوتوث به صورت یکپارچه دستگاه‌های صوتی و تصویری را به هم متصل کنید. برای این که کاملا مطمئن شوید راهی بهتر از دفترچه‌ی راهنمای تلویزیون وجود ندارد.

برای وصل کردن اسپیکر بلوتوثی به تلویزیون هوشمند باید از این‌ جا شروع کنید:

 1. با استفاده از کلید منو روی کنترل تلویزیون، وارد منو شوید.
 2. در لیست ببینید آیا کلمه‌ی Bluetooth را پیدا می‌کنید یا نه. (اگر تلویزیون شما با بلوتوث سازگار باشد حتما آن را در منوی اصلی می‌بینید.)

اگر آن را پیدا کردید، قطعا دستگاه شما این امکان را دارد و می‌توانیم سراغ مرحله‌ی بعد برویم.

 1. منو را باز کنید و به قسمت Audio Devices بروید.
 2. روی Sound Output کلیک کنید.
 3. منویی باز می‌شود و در آن یکی از گزینه‌های Bluetooth Speaker List یا Bluetooth Audio Device را می‌بینید. روی آن کلیک کنید.
 4. اسم دستگاه خود را از لیست انتخاب کنید و منتظر وصل شدن دستگاه باشید.

اگر همه‌ی این کارها را درست انجام دادید و مشکلی پیش نیامد، الان تلویزیون شما به اسپیکر بلوتوثی وصل شده. البته برای وصل کردن یک اسپیکر بلوتوثی به تلویزیون هوشمند،  خود اسپیکر هم باید این قابلیت را داشته باشد تا به تلویزیون وصل شود.

اگر تلویزیون شما با بلوتوث سازگار نباشد، باز هم می‌توانید از بلوتوث استفاده کنید، اما چطور؟ شما به‌راحتی می‌توانید از یک فرستنده‌ی بلوتوث برای تلویزیون استفاده کنید. باید فرستنده را مانند یک فیش به تلویزیون خود وصل کنید و سپس دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید. اصطلاحا به این فرستنده‌ها دانگل بلوتوث می‌گویند.

در حال حاضر اتصالات پیشرفته‌تری مثل وای‌فای هم وجود دارد اما بلوتوث هنوز یکی از محبوب‌ترین گزینه‌هاست و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

اتصال از طریق کابل‌ها آسان است و کافیست کابل را به عنوان یک رابط به کار ببرید. برای اتصال بلوتوث هم کافیست دستگاه‌ها را با هم جفت کنید. هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد. اگر در این فرایند به مشکلی خورده‌اید حتما در کامنت‌ها مطرح کنید. مدل تلویزیون و مدل اسپیکرتان را بنویسید و مشکل را مطرح کنید تا در اسرع وقت جواب سوال‌تان را بگیرید.

اگر قصد دارید اسپیکر جدیدی را امتحان کنید حتما راهنمای خرید اسپیکر و ساندبار را بخوانید و نکات مهمی که در آنجا آورده شده است را دقیق و کامل لحاظ کنید تا بهترین گزینه را متناسب با بودجه‌تان انتخاب کنید.

3 دیدگاه برای نحوه اتصال اسپیکر و ساندبار سیمی و بلوتوثی به تلویزیون

3 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 0

  سلام تلویزیون ما ال ای دی سامسونگ هست و اسپیکر هم جی بی ال . ولی ارتباط بلونوثی بینشون برقرار نمیشه چرا؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   تلویزیون‌تون بلوتوث داره؟

   ارسال شده در تاریخ:
 • 1 1

  ماکه نتونستیم درست کنیمش

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ: