گلس uv چیست

گلس UV چیست؟ مزایا و معایب گلس یو وی (ضد فرابنفش)

قبل از اینکه سراغ معرفی گلس UV برویم تجربه‌ای که همه‌ی ما هر روز با آن مواجه هستیم را خواهیم گفت. اگر مدت طولانی به یک صفحه آبی‌رنگ خیره شوید خواهید دید که کم کم چشم شما همه چیز را تیره می‌بیند و مدتی طول می‌کشد تا به حالت عادی برگرد. رنگ آبی و رنگ بنفش طول موج کوتاه‌تری دارند و ما هر روز ساعت‌ها به صفحه‌ی گوشی خیره می‌شویم. گوشی نور آبی و نور بنفش هم تولید می‌کند و ما هر روز ساعت‌ها به آن خیره می‌شویم. در برخی موارد حتی این نور طول موج کمتری هم دارد و وارد ناحیه فرابنفش می‌شود.

اشعه UV یا UltraViolet که با نام فرابنفش می‌شناسیم به چشم آسیب می‌زند. این اشعه حین نگاه کردن به سطح گوشی و لپ‌تاپ هم به چشم ما می‌تابد. این نور به صورت مداوم به چشم‌های ما تابیده می‌شود و باعث آسیب به سیستم بینایی می‌شود. اما آیا راه‌حلی برای این کار وجود دارد؟ تکنولوژی برای این مشکل هم راه‌حل دارد.

تاثیر اشعه فرابنفش روی چشم

گلس UV چیزی است که دنبالش هستید. اما گلس uv چیست؟ چه کاربردی دارد؟ برای چه گوشی‌هایی مناسب است؟ مزایا و معایب گلس uv چیست؟ در ادامه به این موضوعات خواهیم پرداخت.

گلس uv چیست؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند گلس یو وی یا فرابنفش گلسی است که برای صفحه نمایش‌های خمیده تولید می‌شود. اما این کاملا اشتباه است. گلس فرابنفش گلسی است که با استفاده از مکانیزم خاص خودش جلو تابش نور فرابنفش از سطح گوشی به چشم را می‌گیرد. در حقیقت این گلس قابلیت جذب یا پخش نور فرابنفش را دارد تا به چشم شما آسیب نزند.

اشعه فرابنفش از راه چشم و پوست به بدن نفوذ می‌کند. اما چشم‌ها در این فرایند بیشترین آسیب را می‌بینند. سازمان بهداشت جهانی در این باره می‌گوید:

 • اشعه uv باعث تورم قرنیه می‌شود.
 • چشم را ملتهب می‌کند و روی کیفیت خواب تاثیر منفی می‌گذارد.
 • باعث ایجاد آب مراورید می‌شود که شایع‌ترین دلیل کوری در انسان‌هاست.
 • باعث بروز سرطان چشم می‌شوند.

هر چند تابش فرابنفش گوشی بسیار ناچیز است اما چون به صورت مداوم در معرض آن قرار داریم محافظت از چشم‌ها ضروری است

گوشی‌های جدید یک قابلیت به نام Blue Light Filter دارند که تابش نور آبی و بنفش را کاهش می‌دهد. بهتر است این قابلیت را فعال کنید. اما با یک گلس uv می‌توانید به طور کامل جلو این تابش‌ها را بگیرید.

تکنولوژی و دستگاه ساخت گلس uv توسط شرکت‌های بزرگ دنیا توسعه یافته است و حالا انواع مختلف چسب و گلس UV برای گوشی‌های هوشمند عرضه شده‌اند.

فرق گلس UV و چسب UV

معایب گلس uv

چسب UV نوعی چسب قدرتمند است که توسط لامپ uv خشک می‌شود. از این نوع چسب برای چسباندن انواع گلس استفاده می‌شود. این چسب علاوه بر گوشی در لوازم خانگی و سایر صنایع هم کاربرد دارد. اما این نوع چسب به خودی خود تاثیری روی جلوگیری از تابش اشعه فرابنفش ندارد و تنها برای چسباندن گلس‌های مختلف به سطح گوشی استفاده می‌شود.

در گلس‌های مدرن از چسب‌های سیلیکونی استفاده می‌شود. ضخامت این چسب در مقایسه با چسب uv بسیار کمتر است و این یکی از مضرات گلس uv با چسب فرابنفش است. اما گلس با قابلیت uv عملا به چسب نیازی ندارد. گلس UV گلسی است که فیلتر فرابنفش دارد و نور مضر فرابنفش را به طور کامل جذب می‌کند و اجازه نمی‌دهد از سطح گوشی به چشم شما تابیده شود. این نوع گلس‌ها یک لایه‌ی بسیار نازک برای فیلتریزاسیون اشعه UltraViolet دارند.

کاربرد گلس UV چیست؟

قبل از اینکه سراغ مزایا و معایب گلس uv برویم باید با کاربردهای این گلس آشنا شوید. اول با کاربرد چسب گلس uv آشنا می‌شویم:

 • این چسب به راحتی روی سطح گوشی پخش می‌شود و برای چسباندن هر مدل گلسی قابل استفاده است.
 • برای گوشی‌های خمیده که چسب کردن گلس به سطح گوشی سخت‌تر است از این مدل گلس استفاده می‌شود.
 • برای چسباندن برچسب ضدخش روی سطح گوشی، لپتاپ و تلویزیون استفاده می‌شود.

اما گلس با قابلیت uv حتی به چسب هم نیاز ندارد و حتی اکثر گلس‌های خمیده هم چسب سیلیکونی دارند که به سادگی گلس را به سطح گوشی می‌چسباند و مقاومت و ماندگاری بالایی هم دارد.

 • گلس uv یک نوع قابلیت است که روی اکثر گلس‌های تمپرد یا شیشه حرارت دیده یا گلس سرامیکی و ضدضربه تعبیه می‌شود.
 • برای جلوگیری از تابش اشعه فرابنفش از سطح لپتاپ و تلویزیون از این نوع گلس استفاده می‌شود.
 • برای جلوگیری از بیماری‌های چشمی و همچنین برای بالا بردن کیفیت خواب کاربرد زیادی دارد.
 • برای کسانی که مدام از گوشی و یا لپتاپ و تبلت استفاده می‌کنند ضروری است.

اشعه فرابفنش در گوشی و لپتاپ

مزایا و معایب گلس uv

معایب و مضرات گلس uv در مقایسه با تاثیر مهمی که دارند چندان به چشم نمی‌آید. البته چسب گلس uv مشکلاتی دارد.

چسب uv گوشی

 • برداشتن گلس UV از سطح گوشی کمی سخت است. ممکن است جای چسب روی صفحه بماند.
 • ضخامت بیشتری نسبت به سایر چسب‌ها دارد.
 • برای خشک شدن به لامپ UV یا اصطلاحا لامپ جیوه‌ای نیاز دارد که یک هزینه‌ی اضافی است.
 • استفاده از چسب UV و گلس به صورت همزمان باعث می‌شود که ضخامت آن بیشتر شود و روی شفافیت و وضوح صفحه نمایش هم تاثیر می‌گذارد.
 • ممکن است حین پخش شدن روی سطح گوشی، دوربین جلو و اسپیکر جلوی گوشی را هم بپوشاند.

مزایایی هم دارد.

 • در کمتر از 60 ثانیه به کمک لامپ یو وی خشک می‌شود.
 • ماندگاری بالایی دارد و گلس به هیچوجه از سطح گوشی کنده نمی‌شود.
 • به دلیل یکنواخت بودن آن امکان ایجاد حباب یا فضای خالی زیر گلس به وجود نمی‌آید.

اما گلس با قابلیت UV (بدون نیاز به چسب) چنین مشکلاتی ندارد. دقیقا مثل یک گلس معمولی به سادگی نصب می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید به راحتی گلس را از روی گوشی جدا کنید. (نحوه نصب گلس خمیده را بخوانید.) اکثر گلس‌های تمپرد یا شیشه حرارت دیده که توسط برندهای باکیفیت تولید می‌شوند این قابلیت را دارند. یعنی فیلتر UV به عنوان یک لایه بسیار نازک روی گلس تعبیه می‌شود.

گلس یو وی

به طور کلی پیشنهاد می‌شود از چسب روی سطح صفحه نمایش استفاده نکنید. چون باعث بروز مشکلاتی می‌شود. به طور مثال این یکی از معایب گلس نانو که مایع است. چون نمی‌توان آن را از سطح گوشی جدا کرد.

کدام گلس‌ها فیلتر فرابنفش دارند؟

اما اگر می‌خواهید از قابلیت فیلتر اشعه فرابنفش استفاده کنید گلس‌های مختلفی وجود دارند که این قابلیت را دارند. حتی نیازی به چسب هم ندارند و برای اکثر گوشی‌های خمیده یا Edge هم تولید شده‌اند. به طور مثال گلس CP+ Max که در بهترین برند گلس گوشی سامسونگ معرفی کردیم چنین قابلیتی دارد. انواع مختلف گلس‌های Tempered Glass وجود دارند که این فیلتر در آن‌ها تعبیه شده است. (گلس تمپرد چیست؟) گلس Cyxus و MYBAT هم گزینه‌هایی هستند که می‌توانید خریداری کنید. بهتر است حتما از گلس فول کاور استفاده کنید تا تمام سطح گوشی را پوشش دهد. (گلس فول چیست؟)

جمع بندی

قبل از خرید گلس محافظ گوشی حتما ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن را بخوانید. ببینید کدام گلس‌ها فیلتر UV دارند و از چشم شما در برابر اشعه‌های مضر و نور آبی و بنفش محافظت می‌کنند. راهنمای خرید گلس گوشی را هم بخوانید تا با انواع گلس‌ها آشنا شوید و بتوانید گلسی باکیفیت و با امکانات محافظتی بیشتر خریداری کنید.

اگر قصد خرید لوازم جانبی باکیفیت را دارید استایل آپ با بهترین برندهای حوزه اکسسوری همکاری می‌کند و محصولاتی بادوام و باکیفیت را در اختیار شما قرار می‌دهد. لیست لوازم جانبی برای موبایل را ببینید. اطلاعات کاملی در مورد هر کدام از آن‌ها کسب کنید و اگر سوالی هم دارید با ما در تماس باشید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

9 دیدگاه برای گلس UV چیست؟ مزایا و معایب گلس یو وی (ضد فرابنفش)

9 دیدگاه برای این محصول

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcha

 • 0 1

  سلام من نصب بکنم کنده میشه بخاطر این چسبه میترسم 12 میلیون پوا گوشیه یه وقت خراب نشه

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  امکانش هست حلال ایجاد شده در گوشه صفحه نمایش وسیع تر بشه و کل صفحه نمایش رو در بر بگیره؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 1

   حباب گوشه صفحه به این خاطره که فشاری به گلس وارد شده از کناره‌ها. راه‌حل از بین بردن حباب زیر گلس رو بخونید ببینید می‌تونید از بین ببرید یا نه.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 0 0

  سلام خسته نباشید
  من یک ماهی هست که گلس Uvرو روی صفحه نمایش گوشی نصب کردم اما یه حلال کوچیک در گوشه صفحه نمایش ظاهر شده آیا میشه کاریش کرد؟

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   متاسفانه روی گلس یووی نمی‌شه کاری کرد.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 1 0

  سلام خسته نباشید
  من این نوع گلس برای گوشی هست ولی یه تیکه ازصفحه گوشیم کدر شده بخاطر چیه

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 0

   اگه لامپ یووی دارید مجددا روش بکشید. تا دوباره لایه زیرینش سفت بشه. اگر هم خوب گوشی کدر شده بهتره گلس رو جدا کنید.

   ارسال شده در تاریخ:
 • 1 0

  سلام محافظ صفحه ضد اشعه فرا بنفش برای گوشی نوکیا ۷.۳ کی موجود میشه با تشکر

  پاسخ دادن
  ارسال شده در تاریخ:
  • 0 1

   هنوز معلوم نیست.

   ارسال شده در تاریخ: